0

برداشته شدن گامی دیگر در بهبود روابط دو کره

 
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26938
محل سکونت : سپاهان ایران

برداشته شدن گامی دیگر در بهبود روابط دو کره

پکن - ایران - کره شمالی و جنوبی روز گذشته - پنجشنبه - با انجام مذاکره و توافق برای دیدار مقامات سطح بالای دو کشور در آینده ای نزدیک، یک گام دیگر برای بهبود روابط دو کشور برداشتند و امیدها را برای کاهش مناقشات افزایش دادند.

 

به گزارش ایرنا، این توافق حاصل مذاکرات گروه کاری دو کشور است که روز گذشته میان مقام های وزارت وحدت کره جنوبی و کمیته وحدت صلح آمیز کره شمالی در روستای «پان مون جوم» کره شمالی برگزار شد.
دو کره پس از اختلافات و درگیری های نظامی که در سال جاری میلادی داشتند، توانستند شهریور ماه امسال یک توافقنامه برای کاهش تنش ها امضا کنند و این نخستین بار از آن زمان به این طرف است که مذاکرات گروه کاری برگزار می شد.
روزنامه «رودونگ سینمون» ارگان حزب حاکم کار کره شمالی امروز - جمعه - در گزارشی به این نشست اشاره و یادآور شد که کره جنوبی هنوز روش های گذشته خود را تغییر نداده است.
این نشریه خاطرنشان می کند که اگر این شرایط تغییر کند و کره ای ها با کسانی که علیه کره شمالی دسیسه می کنند، همدستی نداشته باشند، می توان شاهد بهبود مناسب تر روابط میان طرفین بود.
بر اساس مذاکراتی که مقام های ارشد دو کشور انجام داده اند توافق شد یازدهم دسامبر (21 آذر) امسال مذاکراتی در سطح معاون وزیر میان دو کشور در شهر مرزی «گائه سونگ» کره شمالی برگزار شود.
دو کشور تصریح کرده اند که مذاکرات سطح بالا میان آنها می تواند حتی در شهرهای مختلف کره شمالی و یا کره جنوبی برگزار شود.
دو کشور در نشست روز گذشته بر خلاف گفت وگوهای قبلی خواسته های متفاوتی داشتند و تمرکز کاری دو گروه بر مسائل مختلف استوار بود.
کره شمالی به شدت تاکید دارد که سئول باید اعزام تورهای گردشگری خود به منطقه کوهستانی «گئوم گانگ سان» کره شمالی را از سر بگیرد.
این در حالی است که اولویت کاری کره جنوبی در مذاکرات پایان دادن به موضوع خانواده های جدا شده از دوران جنگ کره در سال 1953 میلادی است تا این خانواده ها بدون محدودیت دیدارهایی داشته باشند.
برخی از خانواده های دو کره ماه گذشته میلادی پس از نزدیک به 60 سال توانستند با یکدیگر دیدار کنند.
کره پس از پایان حاکمیت ژاپن بر این کشور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و از آن زمان به دلیل آن که جنگ میان دو کره در دهه 1950 با متارکه متوقف شد، دو کشور همچنان در وضعیت جنگ با یکدیگر قرار دارند.
با این حال انتظار می رود در مذاکراتی که ماه آینده میلادی در سطح معاونان وزیر میان دو کره برگزار می شود، کره شمالی خواستار لغو تحریم های کره جنوبی علیه این کشور شود.
کره شمالی همچنین خواستار برقراری رژیم دائمی صلح در شبه جزیره کره برای پایان دادن به دوران تنش شده که تاکنون مورد موافقت آمریکا و کره جنوبی قرار نگرفته است.

جمعه 6 آذر 1394  9:31 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها