0

جهش 370 هزار میلیاردی نقدینگی

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158650
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

جهش 370 هزار میلیاردی نقدینگی

اخبار,اخباراقتصادی, نقدينگي

حجم نقدینگی در حدود دوسال گذشته 370 هزار میلیارد تومان افزایش دارد؛ روندی که البته ورود اطلاعات مالی برخی بانکها و موسسات در آن بی تاثیر نبوده است.

آخرین آمار بانک مرکزی حاکی از افزایش نقدینگی در شهریورماه امسال تا 872 هزار میلیارد تومان است. این رقم در مقایسه 782 هزار میلیارد با پایان سال گذشته حدود 100 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

 در عین حال که بررسی تغییرات قبلی نشان می‌دهد که علی رغم ورود بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تورم در دو سال گذشته، حجم آن نزدیک به 370 هزار میلیارد تومان رشد دارد. این در حالی است که میزان نقدینگی از حدود 500 هزار میلیارد شهریور 1392 به 639 هزار میلیارد در اسفند همان سال و 706 هزار میلیارد در شهریور 1393 افزایش یافته است.

روند رشد نقدینگی که اغلب از نظر کارشناسان مورد انتقاد قرار می گیرد در حالی رخ داده که طبق آخرین اعلام بانک مرکزی بخشی از این رشد مربوط به ورود تعدادی از بانکها و موسسات اعتباری غیر مجاز به نظارت این بانک مربوط می شود.

بر این اساس در سال 1392 آمار شش بانک ایران زمین، قرض الحسنه رسالت، خاورمیانه، بین الملل، کیش، ایران و ونزوئلا، قوامین و همچنین چهار موسسه اعتباری صالحین، پیشگامان آتی، کوثر و عسکریه به آمارهای پولی و بانکی کشور اضافه شده‌اند.

این در حالی است که با اجرایی شدن بسته تسریع اقتصادی و سیستهای اعتباری که بانک مرکزی در سه بخش کارتهای اعتباری، تسهیلات خودور و فروش اقساطی کالاهای داخلی در پیش گرفته است، افزایش حجم نقدینگی در ماههای پیش رو امری بدیهی به نظر می رسد. در عین حال که در اجرای این سیاست و تامین مالی آن بخشی از سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی آزاد خواهد شد. منابعی که گرچه به تدریج در اختیار بانکها قرار می‌گیرد، اما در مجموع حدود 30 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

همچنین ترازنامه منتشره بانک مرکزی از عملکرد بانکها در شهریور ماه نشان می‌دهد که از مجموع 872 هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود، حدود 754 هزار میلیارد به شبه پول، 118 هزار میلیارد به پول و 30 هزار میلیارد تومان هم به اسکناس و مسکوک در دست مردم اختصاص داشته است.

اخبار  اقتصادی  -  ایسنا

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

پنج شنبه 5 آذر 1394  8:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها