0

> شهدا> مبارزه باضدانقلاب واشرار > سيدخليل نيازمند

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

> شهدا> مبارزه باضدانقلاب واشرار > سيدخليل نيازمند

شهدا> مبارزه باضدانقلاب واشرار > سيدخليل نيازمند


شهيد سيدخليل نيازمند

تاريخ تولد :1330

نام پدر :سيدعلي

تاریخ شهادت : 19/1/1360

محل تولد : /- /-

طول مدت حیات :30

محل شهادت :چشمه آب_ كاشمر

  مزار شهید :آرامگاه آيت الله سيدحسن مدرس_ كاشمر

سيدخليل سال 1330 به دنيا آمد. پدرش سيدعلي، لحاف‌دوز بود و تنها همين يک پسر را داشت. سيدخليل هم‌پاي بچه‌هاي شهر به مدرسه رفت. سال 1345 او در جلسات مبارزه با بهائيت شرکت کرد و ضمن آن به مبارزه عليه شاه برخاست. بعد از اخذ مدرک سيکل به مشهد مهاجرت کرد و در دبيرستان دانش به تحصيل پرداخت. سال 1349 در رشته‌ي مهندسي متالوژي دانشگاه علم و صنعت پذيرفته شد. در آن‌جا به کمک دوستانش يک کتاب‌فروشي راه انداخت که در ميان کتاب‌هاي درسي، کتب ممنوعه‌ي مذهبي را به دست دانشجويان مي‌رساند.
تلاش‌هايش در راه‌اندازي تظاهرات، ارتباطش با بازار تهران و جذب نيروهاي جوان و مومن به هسته‌هاي ضد رژيم، نام او را در ليست سياه ساواک قرار داده بود. خانه‌ي سيدخليل يک بار مورد هجوم ساواک قرار گرفت اما او در خانه نبود و ساواک به جاي او، دوستانش را گرفت و او به کاشمر بازگشت تا مدتي بعد دوباره در دانشگاه تحصيل را ادامه دهد. سال 1354 با معدل بالا فارغ‌التحصيل شد. با اين جهت بورس تحصيل در کشور شوروي به او تعلق گرفت، اما خليل نپذيرفت و به مدت 8 ماه در کارخانه‌ي ذوب آهن اصفهان به کار پرداخت سپس به خدمت نظام وظيفه در هنگ نوجوانان فرا خوانده شد و به عنوان افسر وظيفه، مأموريت تدريس در هنگ را يافت. خدمتش در تهران بود و حقوقش را براي مستضعفين جنوب شهر لباس و کفش مي‌خريد.
وي در آن زمان با علماي قم در ارتباط بود. با اتمام خدمت مهياي کار در کارخانه‌ي ذوب آلومينيوم ساوه شد اما خيلي زود استفعا داد. سال 1356 هسته‌ي مقاومت ضد رژيم کاشمر هنوز در تهران فعال بود و خليل به عضويت آن درآمد. مهرماه 1357 به عنوان معلم در هنرستان سيدجمال‌الدين اسدآبادي مشغول کار شد. پس از پيروزي انقلاب به سپاه پاسداران پيوست و فرماندهي سپاه کاشمر را پذيرفت. وي در سنّ 29 سالگي ازدواج کرد. خطبه‌ي عقد را در حرم مطهر امام رضا (ع) خواندند و وليمه‌ي عروسي را در مسجد قائم (عج) کاشمر. هنوز مدتي نگذشته بود که راهي جبهه شد و 45 روز در مناطق جنگي ماند.
سال 1360 يکي از خوانين شرور منطقه به نام محمدحسين هوشمند دستگير شد و تا اعلام حکم نهايي دادگاه به مقر سپاه انتقال يافت. اما آن‌جا شرايط زنداني نگه داشتن را نداشتند. هوشمند در يک شب باراني از اتصال برق استفاده کرد و فرار نمود. سيدخليل به منظور انجام مأموريت در تهران بود؛ خود را سريع به کاشمر رساند. سردار نيازمند در لباس چوپاني تمام روستاهاي اطراف را گشت تا او را پيدا کرد و سرانجام توسط هوشمند در تاريخ 19/1/1360 غروب چهارشنبه در سنّ 30 سالگي به شهادت رسيد و در جوار مزار شهيد آيه سيدحسن مدرس به خاک سپرده شد.
فرزندش بعد از شهادت پدر به دنيا آمد. هوشمند نيز در اين عمليات به هلاکت رسيد.

منبع:كتاب آخرين معادله (كنگره خراسان)   -  صفحه: 9

 
 
دوشنبه 6 دی 1389  11:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها