0

از ماست در برنامه غذايي خود استفاده كنيد

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

از ماست در برنامه غذايي خود استفاده كنيد

همه مواد لبني , سرشار از پروتئين , كلسيم , فسفر , منيزيوم و ويتامينهاي « ب » هستند. اما ماست از چند نظر بر ديگر لبنيات برتري دارد.
به طور مثال يك فنجان ماست تقريبا سه برابر يك فنجان شير كلسيم دارد.
همچنين تركيبات ماست جذب املاح ديگر مانندفسفر وآهن را تسهيل مي كند.
رشد باكتري ها در ماست نوع تركيبات آن را تغيير مي دهد.
اين باكتري ها , اسيد فوليك توليد و ويتامين « ب 12 » را مصرف مي كنند به همين علت هم ماست , اسيد فوليك بيشتر و ويتامين « ب 12 » كمتري در مقايسه با شير دارد.
شير و ماست هردو منابع سرشار پروتئين هستند.
همانطور كه مي دانيد , پروتئين براي ترميم بافتها , فعاليت دستگاه ايمني و رشد بدن لازم است .
پروتئين موجود در ماست راحت تر از پروتئين شير هضم مي شود , اين موضوع معمولا در افراد بالغ مهم نيست اما در شيرخواراني كه به تازگي مصرف شير مادر را قطع كرده اند مصرف ماست بهتر از شير است .
در اين موارد , ماست هاي غني شده بهتر هستند زيرا پروتئين , املاح و ويتامينهاي بيشتري دارند.
ماست سرشار از كلسيم است . اين موضوع به ويژه در افراد مسن , خانمهاي باردار , خانم هاي شيرده و نوجوانان و جوانان مهم است .
كلسيم , استخوان هاي در حال رشد را محكم مي كند و در افراد مسن , از پوكي استخوان پيشگيري مي كند.
يكي از مواد موجود در شير , قند شير يا لاكتوز است . لاكتوز براي جذب شدن بايد در داخل روده هضم شود.
در برخي از افراد , آنزيم هضم لاكتوز خوب كار نمي كند , به همين علت اين افراد باخوردن شير دچار نفخ و دل درد مي شوند و بايد از خوردن لبنيات خودداري كنند.
اما همين افراد مي توانند به راحتي ماست راهضم كنند زيرا باكتري ها قبلا لاكتوز را براي هضم آماده كرده اند.
چربي و كلسترول موجود در ماست , مشابه شير است به همين دليل افراد بالغ بايد از ماستهاي كم چرب استفاده كنند تاخطر بيماري هاي قلبي و عروقي در آنان كاهش پيدا كنند , امااينها تنها فوايد غذايي ماست هستند.
ماست فوايد ديگري هم دارد و باكتري هاي زنده آن مي توانند از بسياري بيماريها پيشگيري كنند.
پزشكان براي ضدعفوني كردن روده و معده نيز خوردن ماست را توصيه مي كنند.
روزنامه جمهوري اسلامي 16/10/1382

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

دوشنبه 6 دی 1389  7:51 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها