0

عمده نگرانی مردم از هدفمند سازی یارانه ها چیست؟

 
bardia_m
bardia_m
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6374

عمده نگرانی مردم از هدفمند سازی یارانه ها چیست؟

صمد فدایی

 

طرح هدفمند کردن یارانه‌ها چند روزی است توسط دولت به اجرا درآمده آورده است که ابعاد وسیعی از زندگی مردم تحت‌تأثیر هدفمندی یارانه ها قرار گرفته و مسائل متعددی را در حواشی خود خلق کرده است. به طوری که تعداد زیادی از مردم در ساعت اولیه واریز پول به حسابشان با مشکلاتی مواجه شدند برای همین در مقابل مرکر امار یا فرمانداری تجمع کردند. اگرچه انبوهی از این مسائل با تدابیر از پیش اندیشیده شده، حل گشته و اساساً مردم را وارد فاز درگیری با آنها ساخته اما لازم است مردم بدانند که خادمان آنها در مجلس شورای اسلامی با رصد مداوم مشکلات مردم نظرات آنان را در سطح کلان جامعه پیگیری و خواستار اتخاد تدابیر ویژه در این حوزه‌ها هستند. از جمله این موارد که لازم است در این مجال مورد تأکید قرار گیرد عبارتند از:

1- اشتباه در آمار خانواده ها: متاسفانه در برخی آمار اشتباه به وجود امده است مثلا کسی که مجرد است و با پدر و مادرش زندگی می کند به اشتباه متاهل حساب شده و برای او پولی واریز نشده است ویا گاهی در انتخاب نوع سرپرست اشتباه شده است.برخی از زنان هم که سرپرست خانوار بودند پولی به حسابان نیامده است که این آمار باید بازنگری شود.

از طرفی عده ای برای دریافت یارانه نقدی بلا تکلیف هستند. چون مادران سرپرست خانوار که فرزندانشان تحت سرپرستی قانونی خودشان نیست با مشکل قراردادن اسم فرزند خود در زیر محموعه خود. بعضا دیده شده که پدری به دلیل اعتیاد خانواده خود را رها کرده و با دریافت یارانه نقدی در تلاش است تا نیازهای خود را مرتفع کند، در حالیکه این یارانه حق خانواده وی است.

یا نمونه ای دیگر، ازدواج مجدد مادرانی است که فرزند دارند و در حال حاضر به دلیل ازدواج مجدد سرپرست آنها شخص دیگری است و فرزند آنها باید در زیر مجموعه همسر جدید قرار بگیرد که متاسفانه سایت یارانه به دلیل همخوانی نداشتن اطلاعات فرزند خوانده این اطلاعات را قبول نمی کند و یارانه ای به این فرزند تعلق نمی گیرد.

2- مشکلات تأمین سوخت موردنیاز:از آنجا که کشور در فصل‌های سرد سال به سر می‌برد بسیاری از مردم نگران پرداخت هزینه های سوخت هستند و خواستار بررسی مسائل و مشکلات این حوزه هستند. برای همین پیگیری این موضوع در دستور کار ویژه اینجانب قرار داشته و در دیدار با وزیر اقتصاد که در صحن علنی مجلس صورت گرفت نیز این موضوع مطرح شد.

همچنین در عمده روستاهای کشور، مردم از برخی ادوات کشاورزی بهره می‌برند که آنها به دلیل قدیمی بودن و یا مستهلک شدن از اسناد اعتباری درستی برخوردار نبوده و برخی از آنها حتی سند نیز ندارند. این خودروهای ویژه کشاورزی گاهی در کارهای حمل‌ونقل میان روستایی نیز نقش منحصر به فردی را برعهده می‌گیرند. اما در روند اجرای این طرح درخصوص تأمین سوخت این کشاورزان که در شمار اقشار آسیب‌پذیر جامعه نیز هستند باید تدبیر ویژه صورت گیرد. از دیگر سو سهمیه گازوئیل ماهانه 130 لیتر و یا تعدادی به همین میزان به این وسایل در فصل کار و کشت اساساً پاسخگوی نیاز کشاورزان نیست و آنان قادر به تهیه سوخت با قیمت بالاتر نیز نیستند.

این دغدغه مردم روستایی استان نیز با وزیر اقتصاد و مدیران اجرایی این طرح در میان گذاشته شده تا تدابیر ویژه‌ای در این حوزه سنجیده شود. بنابراین مردم بویژه دهک‌های پایین جامعه نگران اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نباشند، چراکه تمهیدات لازم در این خصوص طی چند سال گذشته با اجرای سیاستهای ترجیحی و تعدیلی از جمله پلکانی کردن قیمت آب و برق و گاز،سهمیه بندی بنزین و . . . اندیشیده و بخشی از کاردراین زمینه انجام شده است.

3- مشکلات مردم در بخش سلامت: برخی مردم نگران افزایش هزینه های درمانی هستند. آنها می گویند این وضعیت منجر به فقیرتر شدن فقرا خواهد شد زیرا مردمی که در تامین نیازهای اولیه سلامت خود در می مانند در صورتی که احتیاج به عمل جراحی پیدا کنند، مجبورند زندگیشان را برای سلامت بدهند و در نتیجه به زیر خط فقر سقوط می کنند. در حالیکه طبق قانون دولت موظف شده نیمی از درآمد اختصاصی خود در بخش هدفمند سازی یارانه ها را به وزارت بهداشت بدهد که در جای خود، قسمتی از مشکلات را حل خواهد کرد.

4- بحث مدارس و افزایش هزینه‌ها:مدارس سراسر کشور اکنون به ازای هر دانش‌آموز، در سال تحصیلی سرانه‌ای دریافت می‌کنند که گاهاً پاسخگوی نیازهای آنان تا پیش از اجرای این طرح نبوده، اما با اجرای این طرح قیمت حامل‌های انرژی اگرچه برای مدارس با درصدی تخفیف اعمال شده اما افزایش هزینه گاز، برق و. . . به واقع پاسخگوی نیازهای جامعه دانش‌آموزی نیست که باید دولت در این حوزه نیز تدابیر لازم را اتخاذ کند.

موارد ذکر شده در بالا تنها گوشه‌ای از نگرانی‌هایی است مردم است اما می توان به مردم اطمینان داد که نمایندگانشان در کنار دولت پیگیر آنها بوده و درصدد رفع آن برخواهند آمد. پس همه با نگاه مثبت به روند اجرایی این طرح، تلاش کنند جامعه را با صبر و متانت خود به مرحله‌ای برسانند که دستاوردهای بی‌شمار اجرای این طرح، اثربخش و پرتوان همه ابعاد زندگی را فرا گرفته و ایران اسلامی را در مرحله ویژه‌ای از رشد و تعالی قرار دهد.

نماینده سنقر و کلیایی وعضو کمیسیون اجتماعی


یک شنبه 5 دی 1389  3:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها