0

جا خوردند و نسخه سانسور پیچیدند؛ همین!

 
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2617
محل سکونت : اصفهان

جا خوردند و نسخه سانسور پیچیدند؛ همین!

واقعیت‌های اقتصادی و نامه هشدار 4 وزیر به رئیس‌جمهور، خبر سال گذشته روحانی را به چالش کشیده اما سخنگوی دولت به جای چاره‌جویی برای اصل مسئله دعوت به محرمانه کردن موضوع می‌کند.
رئیس‌جمهور 15 شهریور 93 در جمع مردم مشهد گفت اعلام می‌کنم که دولت از رکود عبور کرده است.
به دنبال این سخنان، روزنامه‌های حامی دولت تیترهای اول خود را به عناوینی از این دست اختصاص دادند؛
- روحانی: از رکود خارج شدیم
- روحانی: از رکود عبور کرده‌ایم
- عبور اقتصاد از رکود
- از رکود عبور کرده و به دوران  رونق اقتصادی رسیده‌ایم
به گزارش جهان‌نیوز، اما در جا زدن دو ساله دولت در حوزه اقتصادی- خاصه رکود- موجب گردید که چند روز قبل نامه چهار وزیر روحانی با خطاب قرار دادن شخص رئیس‌جمهور، به خبر یک رسانه‌ها تبدیل شود.
همه مشکلات کشور در مدت 24 ماه گذشته از آب آشامیدنی مردم گرفته تا دیگر مشکلات اقتصادی نظیر بیکاری و تورم و گرانی توسط دولت گره خورد به تحریم‌ها و همین امر نیز موجب شد که حتی رکود نیز به تحریم ربط داده شود. امضای 4 وزیر زیر نامه اعتراضی به روحانی، مهر تاییدی بر غلط بودن سیاست‌های اقتصادی دولت در دو سال گذشته است که با تمرکز به رفع تحریم‌ها، اقتصاد را در رکود عمیقی فرو برده و مردم نیز به خوبی آن را درک می‌کنند.
درک رکود شدید توسط مردم و فرکانس‌های نامفهوم توسط روحانی در مورد رفع رکود را، شاید باید مهمترین عاملی دانست که  موجب شده وزرای کابینه روحانی نامه‌ای به این مهمی را رسانه‌ای کنند تا در آینده حجتی برای جواب‌گویی به مردم داشته باشند. بار روانی رکود به روی مردم مهم‌ترین عامل روانی‌ای بوده که وزرای روحانی علی‌رغم هزینه رسانه‌ای کردن این نامه، آن را بپذیرند و آن را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.
در یکی از مهمترین بندهای این نامه آمده: «همانطور که مستحضرید از دی‌ماه 1392 تاکنون بازار سرمایه متاثر از تحولات و متغیرهای کلان بین‌المللی و داخلی از جمله کاهش بهای نفت و کالای اساسی از جمله فلزات و همچنین تحریم‌ها و برخی تصمیمات و سیاست‌های ناهماهنگ دستگاه‌ها در داخل کشور شاهد افتی کم سابقه گردیده است به نحوی که از دی ماه سال 1392 تاکنون ظرف مدت 19 ماه ارزش بازار بر اساس شاخص قیمت 42 درصد کاهش یافته و به لحاظ افت ارزش، بازار کاهشی معادل 180 هزار میلیارد تومان را شاهد است. (ارزش بازار از 511 هزار میلیارد تومان در دی ماه 1392 امروز به عدد 330 هزار میلیارد تومان رسیده است) و امروز در پی دستاورد بسیار ارزشمند و بزرگ هسته‌ای ملت ایران و در عین وجود پی‌آمدهای مثبت اقتصادی فراوان آن ابهاماتی نیز در بازار ایجاد شده که باید سریعا واکنش نشان داد.»
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خود با خبرنگاران چند روز پس از نامه چهار وزیر به روحانی گفت: «اگر 4 وزیر از من نظر می‌خواستند توصیه می‌کردم یک مهر محرمانه به نامه بزنند، اگر چیزی خلاف مسیر خودش رسانه‌ای شود موجب تعجب خواهد شد.»
ولی سوال مهم در اینجا این است که آیا جناب نوبخت فهم اقتصادی مردم را در بررسی شرایط کشور خود نادیده گرفته است که توقع داشته‌اند این نامه هشدارگونه وزرا مهر محرمانه بخورد؟
برخی روزنامه‌ها برای سخنان نوبخت، تیترهایی نظیر «حیرت دولت از نامه 4 وزیر»، «از انتشارنامه جا خوردیم» و... را برگزیدند.

منبع: http://kayhan.ir/fa/news/57884

سه شنبه 21 مهر 1394  1:39 PM
تشکرات از این پست
hossein201273
دسترسی سریع به انجمن ها