0

نياز تالاب انزلي به حداقل 100 ميليارد تومان بودجه براي احيا

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

نياز تالاب انزلي به حداقل 100 ميليارد تومان بودجه براي احيا

يكشنبه 5 دي 1389 ۱۲ : ۰۵ ساعت
منبع : فارس
نسخه قابل چاپ ارسال برای دیگران
پایگاه اطلاع رسانی صد خبر | sadkhabar.ir
رئيس سازمان محيط زيست:
نياز تالاب انزلي به حداقل 100 ميليارد تومان بودجه براي احيا
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اين‌كه طرح جامع احياي تالاب انزلي مطالعه شده و به مرحله اجرا در آمده است، گفت: اين طرح حداقل به 100 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد كه در طول 10 سال اجرايي شود.

به گزارش  پايگاه اطلاع‌رساني دولت، محمدجواد محمدي زاده درباره وضعيت تالاب انزلي گفت: خوشبختانه طرح جامع احياي تالاب انزلي مطالعه شده و به مرحله اجرا در آمده است. البته اين طرح يك برنامه 10 ساله است كه از امسال آغاز شده است.

وي افزود: اعتباري كه امسال براي تالاب انزلي اختصاص داده شده، 7 ميليارد و دويست ميليون تومان است اما اين طرح حداقل به 100 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد كه در طول 10 سال به مرحله اجرا در خواهد آمد.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست تصريح كرد: مهم ترين اقداماتي كه بايد انجام شود، بحث لايروبي بندر و تالاب است كه حدود سه ماه در حال اجراست. موضوع ديگر هم جلوگيري از ورود پساب‌هاي صنعتي است.

محمدي زاده ادامه داد: از اقدامات ديگري كه در حال اجراست، جلوگيري و جمع آوري پسماند‌هايي است كه وارد درياچه مي شود و همچنين بحث نياز آبي درياچه است كه از طريق 11 رودخانه بايد تامين شود. من فكر مي‌كنم مجموعه اين اقدامات مي تواند انزلي را از مشكلات كه الان با آن مواجه است، نجات دهد. خوشبختانه همه طرح ها هم مصوب شده و هم در حال اجراست و اميدواريم به نتيجه نهايي برسد.

استفاده از روش‌هاي آبياري نوين؛ از برنامه هاي دولت براي رفع مشكل زاينده رود

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست همچنين درباره مشكلات زاينده رود نيز گفت: مشكل اصلي زاينده رود اين است كه به دليل خشكسالي هاي اخير آورد آب به پشت سد و از آنجا به رودخانه كمتر شده و از طرفي برداشت‌هاي غير مجاز از حاشيه رودخانه كه بعضا در استان‌هاي همجوار براي مصارف كشاورزي استفاده مي كنند، بيش از حد مجازاست.

وي خاطر نشان كرد: براي رفع مشكلات موجود در زاينده رود، طرح‌هايي مصوب شده و انشاء الله به اجرا هم در خواهد آمد، يكي ساماندهي وضع رودخانه و تامين حقابه رودخانه است، دوم جلوگيري از برداشت‌هاي غير مجاز و استفاده از روش‌هاي آبياري نوين براي به حداقل رساندن مصارف آبي و از طرفي هم اصلاحات وساماندهي خود رودخانه كه هيچ وقت آب از كف رودخانه قطع نشود.

محمدي زاده تصريح كرد: اين مجموعه اقداماتي است كه در حال انجام است البته يك طرح ديگري هم با سرعت در حال انجام است، ‌اجراي طرح‌هاي فاضلاب است كه خوشبختانه در خود اصفهان و شهر‌هاي بالا دست مصوب شده، دولت در سفر اخير به اصفهان اينها را تصويب كرد كه زودتر به اجرا در آيد تا آلاينده‌ها و پساب‌هاي صنعتي و بويژه فاضلاب‌هاي خانگي وارد رودخانه نشود.


وي همچنين در پاسخ به سؤالي درباره وضع آلودگي شهرهاي بزرگ و صنعتي كشور اظهار داشت: در شهر‌هاي صنعتي، ‌داراي نوعي غبار محلي هستيم. موضوع وارونگي هوا مثل گذشته مواج نيست، آلايندگي هايي كه در روزهاي گذشته بوده در حدي نيست كه موجب نگراني شود و به هشدار يا اضطرار برسد.

معاون رئيس جمهور افزود: ولي در عين حال تمهيداتي اتخاذ شد از جمله ساعت ادارات بود كه يك ساعت زودتر از موعد مقرر در شهر تهران تعطيل مي شوند. همچنين پليس به طور جدي بايد از ورود خودرو هايي كه داراي آلايندگي هستند، جلوگيري كند.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست خاطر نشان كرد: از طرف ديگر در حال مطالعه بروي اجراي طرح تردد زوج و فرد خودروها هستيم كه كل شهر تهران در محدوده طرح زوج و فرد قرار گيرد. با توجه به رضايت عمومي كه مردم در اجراي طرح داشتند، شايد دوباره به مرحله اجرا درايد كه اگر تصويب و اجرا شود، به طور يقين بر روي كاهش سطح آلايندگي هواي تهران اثر محسوسي خواهد داشت.

 
 
یک شنبه 5 دی 1389  1:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها