0

چشم های نگران چادر به برخی بدحجابی چادری ها!

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

چشم های نگران چادر به برخی بدحجابی چادری ها!

هشدارنیوز -گذری کوتاه در تاریخ نشان می دهد قبل از ظهور اسلام بانوان ایرانی از چادر به عنوان یک لباس ملی استفاده می کردند. نخستین آثار استفاده از چادر در میان اقوام ایرانی به دوره هخامنشیان برمی گردد. از همان زمان استفاده از چادر به روش های مختلف در زندگی زنان ایرانی دیده شد. البته این نوع حجاب همواره با فراز و نشیب هایی روبرو بوده است و امروزه نیز از چادر به عنوان حجاب برتر یاد می شود.

روستا نیز از همان روزهای آغازین انقلاب با زنان و مادران فداکار خود را به خوبی نشان داد. زنان چادری روستا ارزش داشتند و ارزش دادند به دخترانشان با چادر؛

متاسفانه استفاده روز افزون از ماهواره و شبکه های اجتماعی دامنه ی بدحجابی را به دخترکان و زنان روستا هم کشیده است. دخترانی که هیچ تعریف مشخصی از حیا و حجاب ندارند و استفاده نادرست آنها از چادر آن هم فقط داخل خود روستا قبح بسیاری از مسائل را شکسته است.

ناگفته نماند که در جامعه ما ترویج فرهنگ حجاب و حجاب با روش های کم اثر صورت می گیرد و این مسئله چند سالی است در تحولات چادر دیده می شود. چادر به عنوان حجاب برتر در تمام دوره های تاریخی شناخته شده ؛ اما در این سال ها طراحی چادرهای مدل دار به جای نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب بازار مد را داغ تر کرده است.

نادیده گرفته شدن اصل حجاب در این طراحی ها به دوخت چادرهایی انجامیده است که پوشش اسلامی را با انواع خودنمایی نشان می دهد و به خوبی می دانیم اینگونه حق حجاب به درستی ادا نخواهد شد.

در این چند سال اخیر، چادر با فرهنگ‌های جدیدی همراه شده که برخی از آنها اساسا فرقی با بدحجابی ندارد. حتما شما شاهد بوده اید دخترانی که چادر را بخشی از تیپ خود می‌دانند و گویا با استفاده از چادر می‌خواهند چهره خود را قاب تزیینی بگیرند.
اما آیا به راستی این نوع پوشش که باعث انگشت نما شدن فرد در جامعه می‌شود، گویای لباس شهرت نیست؟ در تعریف‌های فقهی ما یک شرط اساسی برای حجاب تعریف شده که نباید «جلب توجه» کند. حجاب باید در مسیر عفاف و حیا و پوشیدگی تعریف شود، اما این فرهنگ جدید و ابداعی که از قضا وارداتی هم نیست و ساخت ذهن خلاقانه برخی از بانوان ایرانی است، حجاب جدیدی را معرفی کرده که در مسیر خودنمایی تعریف می‌شود و از بیخ و بن ضدحجاب است.

این روزها باید زیادتر نگران حجاب برتر بود. حجابی که در طول همه این سال‌ها نماد پوشش و عفت بوده، حالا در خطر است. حرف دل ما، درباره چادر و مانتو نیست. درباره «میل به جذابیت» است. ماجرا این است که این بانوان قبل از انتخاب چادر باید به این سوال پاسخ دهند که آیا می‌خواهید جذاب باشید یا نه؟ اگر پاسختان مثبت است، تا دلتان بخواهد گزینه دارید، لطفا بیخیال چادر شوید که برای ما مقدس است و عزیز.

بدحجابی چادری ها!! این شیوه حجاب که نیست عفاف هم نیست؛ مفهوم حجاب و عفاف و حیا از هم دور شده است!

حقیقت این است که ما به جای آنکه مردم را وارد دایره دین و حجاب و اعتقاد کنیم، مدام تلاش می‌کنیم که مساحت این دایره را زیاد کنیم، آنقدر زیاد تا دیگر کسی بیرون نماند. فراموش کرده‌ایم آن کلام امام صادق را که فرمود: کلام ما را بدون حذف و اضافه به مردم بگویید، فطرت آنها خواهد پذیرفت.

مطمئنا توجه به پوشش های اسلامی دغدغه مسئولین نیز است؛ اما استفاده از روشهای مناسب مسئله ای است که همیشه مغفول مانده و اهمیت آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

و کلام آخر: من فکر می‌کنم در انتخاب نوع پوشش آزادیم، فقط یک چیز را باید رعایت کنیم و آن‌هم اینکه با نوع پوششی که انتخاب می‌کنیم باید همان چیزی را رعایت کرده باشیم که خداوند در قرآن فرموده است:

و زینت خود را -جز آن‌مقدار که نمایان است- آشکار ننمایند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم‏ کیششان، یا بردگانشان )کنیزانشان)، یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند، یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند؛ و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانی‌شان دانسته شود (و صدای خلخال که برپا دارند به گوش رسد).

حالا خواهر عزیزم؛ فکر می‌کنی آن حجابی که خدا از من و تو خواسته که رعایتش کنیم و سودش هم برای من و توست و هم جامعه‌مان، با چه چیزی می‌شود که رعایتش کرد؟ … یقین دارم چیزی را انتخاب نخواهی کرد که زیبایی‌هایت را بیشتر و بیشتر به معرض نمایش بگذارد … . چادر من و تو یعنی یک تفکر!! لطفا حرمت چادر رو حفظ کن.

شنبه 11 مهر 1394  4:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها