0

در انتشار اخبار و تصاویر فاجعه منا حال مردم را رعایت کنید

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19536
محل سکونت : مازندران

در انتشار اخبار و تصاویر فاجعه منا حال مردم را رعایت کنید

 

اخبار,اخبار اجتماعی , حادثه در منا

یک استاد ارتباطات با اعتقاد بر اینکه رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی را در حادثه منا بازی کردند، درعین حال به زحمات تیم خبری صداوسیما و سایر رسانه‌های رسمی کشور اشاره کرد و گفت: سازمان صداوسیما طی این چند روز برای حادثه منا کم‌کاری نکرد و لحظه به لحظه خبرهای جدید را ارائه داد؛ منتهی مشکل ما این است که اطلاعات مربوط به منا از مبدأ یعنی از دولت عربستان حبس شده بود.

سعید خال در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: متاسفانه دولت عربستان به طور قطره‌چکانی اطلاعات مربوط به فاجعه منا را ارائه می‌داد، بنابراین شاید تیم خبری صداوسیما هم در بخش اطلاع‌رسانی خیلی مقصر نباشند؛ در آن شرایطی که در آنجا به سر می‌برند گرفتن خبر از دولت عربستان کار دشواری است و تنها ارتباط ما بیشتر با سازمان حج و زیارت است که لحظه به لحظه گزارش داده می‌شود.

این استاد ارتباطات به فعالیت این روزهای شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و توضیح داد: اولین خبرها، ناب‌ترین تصاویر و به‌روزترین فیلم‌ها به سادگی در شبکه‌های اجتماعی منعکس شده‌اند و به نظرم این شبکه‌ها در حادثه منا نقش خیلی مهم و تأثیرگذاری را بازی کردند، البته ناگفته نماند که در شبکه‌های اجتماعی گاهی شایعه‌هایی هم منتشر می‌شود اما اکثر اخبار این شبکه‌ها به ویژه در فجایع منا صحت داشت و کمتر خبری تا کنون تکذیب شده است که این اتفاق به نظرم سرعت انتقال اخبار را می‌رساند. از طرفی سازمان صداوسیما و تیم خبری که به آنجا فرستاده شده است در حد مقدوراتشان زحمت می‌کشند و شاید انتقال اطلاعات در آن شرایط امکان‌پذیر نباشد؛ چراکه دولت عربستان از مفقودان، کشته‌شدگان و مجروحان به سختی به صورت قطره‌چکانی اطلاعات می‌داد، بنابراین شاید یکی از دلایل عقب ماندن رسانه‌های رسمی نسبت به شبکه‌های اجتماعی همین مساله باشد.

او ادامه داد: تا زمانی که اطلاعات مربوط به فاجعه منا دست دولت عربستان باشد ما اطلاعات دقیقی نداریم و تنها راه اطلاعاتی ما بیشتر سازمان حج و زیارت است. از طرفی متاسفانه دولت عربستان سعی کرده موضوع را منحرف کند اما به نظرم شبکه‌های اجتماعی طی این چند روز نقش خیلی خوبی بازی کرده‌اند و به راحتی و با سرعت بالا اطلاعات را منتشر می‌کنند و حتی از بنگاه‌های خبری و رسانه‌های رسمی جلوترند و این اتفاق نشان از قدرت و تاثیرگذاری آنها می‌دهد.

او در عین حال به نقش آرامش بخشی رسانه‌ها در عین حالی که باید اطلاع‌رسانی دقیقی از حوادث داشته باشند، اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه مردم ایران مردم کاملا احساسی و دوست‌داشتنی هستند و نسبت به درد هم نوع خود بی‌تفاوت نیستند، در حادثه منا با دقت و لحظه به لحظه اخبار را دنبال می‌کنند، بنابراین در چنین شرایطی رسانه‌ها علاوه بر اطلاع‌رسانی دقیقی که می‌توانند داشته باشند، از طرفی نیز می‌توانند نقش تسلی بخشی و آرامش‌بخشی را هم اجرا کنند.

این کارشناس رسانه سپس درباره تصاویر و فیلم‌های فاجعه منا که از تلویزیون پخش می‌شوند و اینکه چطور می‌شود در این بخش رعایت حال مردم را کرد؟ خاطرنشان کرد: حادثه منا حقیقتی است که اتفاق افتاده و نمی‌توان خبرها و تصاویر این فاجعه را نادیده گرفت و تصاویر را بست؛ چراکه همه دنیا به این سمت می‌روند و ما هم باید خودمان را همراه کنیم. یکی از مشکلات حادثه منا این است که متأسفانه سفیر عربستان به جای رسیدگی به مسببان اصلی این حادثه به این نکته اشاره کرده است که ایران از فاجعه منا بهره‌برداری می‌کند؛ در حالی که فجایع منا یک حقیقت تلخ است و ما طی این سال‌ها این فاجعه را نداشتیم. امروزه با این همه احداث پل‌ها و بزرگراه‌های عظیم در عربستان این واقعه خیلی عجیب است.

این استاد ارتباطات در پایان صحبت‌هایش در تکمیل همین بحث اظهار کرد: صداوسیما می‌تواند در بخش نشان دادن تصاویر و فیلم‌های فاجعه منا کمی رعایت حال مردم را بکند و به نظرم این کار بهتر است ولی در هر صورت فاجعه منا یک حقیقت است. مگر ما در این فاجعه کم کسانی را از دست داده‌ایم؟ مگر می‌شود مقابل این فاجعه را گرفت؟ به نظرم صداوسیما هم در این جریان وظیفه خودش را انجام داده است؛ چراکه فاجعه، فاجعه‌ی دلخراشی است اما به دلیل اینکه مردم ایران، احساسی‌ هستند می‌توان کمی رعایت حالشان را کرد.


اخبار اجتماعی - ایسنا

 

جمعه 10 مهر 1394  7:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها