0

ده فضیلت امام علی علیه السلام

 
nargesza
nargesza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 10707
محل سکونت : اصفهان

ده فضیلت امام علی علیه السلام

 

ده فضیلت امام علی علیه السلام

 
 
ده فضیلت امام علی علیه السلام
 

در کلام نورانی رسول خدا صلی الله علیه و آله فضائل فراوانی برای حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام ذکر شده است که به تعداد معدودی اشاره می کنیم:
حدیثی است که اهل سنت به صحت سند آن اعتراف کرده اند و خلاصۀ آن این است که جمعی نزد ابن عباس آمدند و به امیرالمؤمنین علیه السلام ناروا می گفتند. ابن عباس گفت: ناروا به کسی می گویید که برای او ده فضیلت است که برای احدی نیست:
۱. در جنگ خیبر که [دیگران رفتند و عاجزانه برگشتند] رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «کسی را می فرستم که هرگز خدا او را خوار و ذلیل نکرد؛ او دوست دارد خدا و رسول را و خدا و رسول دوستدار او هستند.» همگی گردن کشیدند که چنین کسی کیست؟ پس فرمود: «علی کجاست؟» آن حضرت با چشم بیمار آمد، بعد از شفای چشم به دست رسول خدا ، آن حضرت رایت را به اهتزاز درآورد و به دست علی علیه السلام داد.
۲. رسول خدا صلی الله علیه و آله فلانی را با سورۀ توبه به جانب مشرکان فرستاد، پس علی علیه السلام را پشت سر او فرستاد و سوره را از او گرفت و فرمود: «سوره را نمی بَرَد مگر مردی که او از من است و من از اویم.»
۳. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «کدام یک از شما با من در دنیا و آخرت موالات می کنید؟» کسی نپذیرفت، به علی علیه السلام فرمود: «تو ولیّ من هستی در دنیا و آخرت.»
۴. مولا علی علیه السلام اول کسی بود که بعد از حضرت خدیجه ایمان آورد.
۵. رسول خدا صلی الله علیه و آله جامۀ خود را بر چهار نفر انداخت: بر علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام و فرمود: إِنَّما یُرِیدُ اَللّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ اَلرِّجْسَ أَهْلَ اَلْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً [1]
۶. مولا علی علیه السلام آن کسی بود که جان خود را فدای جان رسول خدا صلی الله علیه و آله کرد و جامۀ او را پوشید و شب بر جای او خوابید و مشرکان تا صبح به گمان اینکه او پیغمبر است، او را سنگ باران کردند.
۷. در غزوۀ تبوک مولا علی علیه السلام را از مدینه به جای خود گذاشت، چون از فراق رسول خدا صلی الله علیه و آله در آن سفر گریه کرد، فرمود: «آیا راضی نمی شوی که منزلت تو نسبت به من همان منزلت هارون باشد نسبت به موسی، مگر آنکه بعد از من پیغمبری نیست؟ همانا سزاوار نیست که من بروم مگر اینکه تو خلیفه باشی.»
۸. رسول خدا صلی الله علیه و آله به علی علیه السلام فرمود: «تو بعد از من ولیّ هر زن و مرد مؤمنی هستی.»
۹. رسول خدا صلی الله علیه و آله تمام درهایی را که به مسجد آن حضرت باز می شد بستند، به جز در خانۀ مولا علی علیه السلام.
۱۰. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «مِنْ کنت مَوْلَاهُ فعلی مَوْلَاهُ». [2]--------------------------------------------
1. احزاب، آیۀ ۳۳.
2. المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۱۳۲؛ مسند احمد، ج۱، ص۲۳۰؛ السنن الکبری للبیهقی، ج۵، ص۱۱۲، ص۹۷؛ فضائل الصحابه، ج۲، ص۶۸۲؛ خصائص امیرالمؤمنین، ص۶۲.

پنج شنبه 9 مهر 1394  10:41 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها