0

اولین ایرانی فاتح قله اورست را بشناسیم

 
nargesza
nargesza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 10707
محل سکونت : اصفهان

اولین ایرانی فاتح قله اورست را بشناسیم

اولین ایرانی که موفق به فتح قله ی اورست شد کیست؟

 

هومن آپرین متولد ۱۳۲۵ تهران، از کودکی و نوجوانی به کوهستان علاقمند بود. در ۱۶ سالگی بسیاری از قله های اطراف تهران را صعود کرد. سال ۱۳۵۵ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در رشته نقشه برداری فارغ التحصیل شد. استخدام در شرکت های اکتشاف نفت فرصتی برای او فراهم ساخت که به مناطق متنوع کوهستانی در آمریکا مراجعه کند همزمان کوهنوردی و سنگ نوردی را در مناطق مختلف ادامه داد و با کوهنوردان برجسته ای آشنا شد. از سال ۱۳۶۵ به عنوان راهنمای مسیرهای کوهستانی فعالیت داشت و به تدریج به منطقه هیمالیا عزیمت و برنامه هایی را اجرا کرد.

 

 

 

سال ۱۹۸۵ تجربه سختی را در صعود به نانگابارپات از سر گذراند، سپس در سال های بعد چند قله دیگر را در هیمالیا صعود کرد. وی سرپرستی تیمی را به عهده داشت که اولین صعود به دیواره جنوب شرقی آمادابلام را انجام داد، این مسیر به نام آپرین نامگذاری شده است.

اکتبر ۱۹۹۰ (مهر ۱۳۶۹) او در مقام راهنمای یک تیم آمریکایی موفق به صعود اورست شد.

آپرین شرکتی به نام هیم کوه تاسیس کرد که به اعزام تیم های کوهنوردی به منطقه هیمالیا می پرداخت.

هومن آپرین اولین کوهنورد ایرانی که موفق به صعود قله اورست شد، در دهه هفتاد به میهن بازگشت، مدتی با دوستان سابق و کوهنوردان کشور گذراند و به قله دماوند صعود کرد. او هماهنگی هایی برای تشکل تیم ایرانی جهت صعود به اورست به عمل آورد که به نتیجه مطلوب نرسید. هومن آپرین تابعیت ایرانی-آمریکایی اشت و تا آخرین روزهای عمر پرتلاش خود، عکس ها و خاطرات ایران را عزیز می داشت. وی در اردیبهشت ۱۳۹۴(۲۰۱۵) در آمریکا چشم از جهان فرو بست.

 

پنج شنبه 9 مهر 1394  9:47 AM
تشکرات از این پست
salma57 farshon
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43954
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:اولین ایرانی فاتح قله اورست را بشناسیم

ایرانیهادرتمام مسایل پیشروهستند

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

یک شنبه 9 اسفند 1394  1:00 PM
تشکرات از این پست
nargesza
دسترسی سریع به انجمن ها