0

آغاز گفت وگوهاي «سطح بالاي »ايران واروپا تا پايان سال جاري ميلادي

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

آغاز گفت وگوهاي «سطح بالاي »ايران واروپا تا پايان سال جاري ميلادي

 
 

در ادامه ديدارهاي وزير خارجه کشورمان در نيويورک، دکتر ظريف با مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ديدار و گفت وگو کرد. ديدار و گفت و گوي وزيران خارجه مصر، شيلي و روماني با محمد جواد ظريف از ديگر برنامه هاي کاري وي در نيويورک بود.

 

بيانيه مطبوعاتي موگريني و ظريف

به گزارش ايسنا در ديدار ظريف و موگريني دو طرف از مذاکرات «سطح بالا» ميان ايران و اتحاديه اروپا در سال جاري ميلادي خبر دادند و مجيد تخت روانچي و هلگا اشميد از سوي ظريف و موگريني به عنوان مسئول مذاکرات سطح بالا درباره پيگيري تعهدات دو طرف در چارچوب برجام و مسائل مورد علاقه مشترک دو طرف در زمينه هاي دو جانبه، منطقه اي و بين المللي معرفي شدند. بر اين اساس اولين ديدار پيش از پايان سال جاري ميلادي و پس از آن يک ديدار در سطح وزيران در سال 2016 برگزار خواهد شد.

همچنين به گزارش ايسنا در بخشي از بيانيه مطبوعاتي موگريني و ظريف آمده است: «طرفين در اين ديدار بر تعهد خود در اجراي برنامه جامع اقدام مشترک که به آغاز مسير احياي روابط دو جانبه در زمينه هاي مختلف و همکاري در مسائل منطقه اي و بين المللي مي انجامد، تاکيد کردند. همچنين اقدامات بيشتري از طريق گفت وگوهاي سطح بالا و در برگيرنده مسائل مورد علاقه مشترک طرفين در زمينه هاي دو جانبه، منطقه اي و بين المللي صورت خواهد گرفت. در خصوص تبادل نظر درباره مسائل منطقه اي، وزير خارجه ايران و نماينده عالي اتحاديه اروپايي بر لزوم پايان يافتن جنگ در سوريه که رنج و محنت زيادي بر جاي گذاشته تاکيد کردند. طرفين آمادگي خود را براي همکاري در چارچوب تلاش هاي سازمان ملل اعلام و درباره چگونگي رسيدن به اين هدف تبادل نظر کردند.»

 

مذاکرات ظريف و آمانو

همچنين وزير خارجه کشورمان بعدازظهر جمعه در محل اقامت خود با يوکيا آمانو رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي ديدار و گفت وگو کرد. دراين ديدار آمانو مراتب خرسندي و رضايت خود را از سفر هفته گذشته به ايران و ديدار با مقام هاي عالي جمهوري اسلامي ايران ابراز و اعلام آمادگي کرد که همکاري هاي آژانس و کشورمان به ويژه در خصوص اجراي نقشه راه توافق شده، در فضايي مثبت ادامه يابد.ظريف نيز ضمن تشکر از تلاش هاي آمانو براي اجراي نقشه راه توافق شده بين ايران و آژانس ، ابراز اميدواري کرد که با ادامه همکاري هاي مثبت دو طرف و بسته شدن به موقع پرونده ادعاهاي مطرح شده عليه ايران، آژانس و ايران در فضاي جديدي وارد مرحله اجراي برجام شوند.

 

درخواست کشورهاي مختلف براي توسعه روابط با ايران

به گزارش ايرنا، وزير امور خارجه کشورمان روز جمعه در حاشيه اجلاس سران براي تعيين دستورکار توسعه پسا-2015، با «هرالدو مونوز» همتاي شيليايي خود ديدار کرد و درباره مسائل مختلف جهاني از جمله بحران هاي منطقه تبادل نظر کردند.محمدجواد ظريف وزير خارجه کشورمان و همتاي شيليايي وي در ديداري ضمن گفت وگو درباره همکاري براي حل بحران هاي منطقه، درخصوص ارتقاي روابط سياسي دو کشور به سطح سفير توافق کردند.وزير امور خارجه ايران در ديدار پيتر مائورر، رئيس صليب سرخ جهاني با توجه به وخامت وضعيت انساني در يمن و سوريه، مصالحه سياسي را به عنوان راه حل اساسي براي حل و فصل بحران هاي منطقه اي توصيف کرد.در ادامه اين ديدارها، وزيرامورخارجه کشورهاي روماني، مصر، نيوزيلند و قائم مقام دبيرکل سازمان ملل متحد درديدار با وزيرامور خارجه کشورمان راه هاي توسعه روابط با ايران را بررسي کردند وخواستار سفر به کشورمان شدند.وزير امور خارجه روماني تمايل خود براي سفر به تهران به همراه يک هيئت اقتصادي براي بررسي زمينه هاي همکاري اقتصادي و فعال کردن کميسيون اقتصادي مشترک ميان دو کشور را اعلام کرد که با استقبال وزير امور خارجه کشورمان مواجه و مقرر شد که اين سفر دراولين فرصت و پيش از پايان سال 2015 برنامه ريزي شود.همچنين درديدار وزير امور خارجه کشورمان با «موري مک کاري» وزير امور خارجه نيوزيلند که درحاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد ودرنيويورک انجام شد، امکانات وراه هاي توسعه روابط دو کشور به ويژه در زمينه هاي اقتصادي به بحث و ارزيابي گذاشته شد.

 

ديدار وزيران خارجه ايران و مصر

درديدار وزيرامورخارجه کشورمان با سامح شکري وزيرامورخارجه جمهوري عربي مصر که درحاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد و درنيويورک صورت گرفت بهبود روابط دوجانبه و زمينه هاي همکاري براي حل بحران هاي منطقه اي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

 

ديدار با قائم مقام دبير کل سازمان ملل متحد

وزيرامور خارجه کشورمان همچنين درحاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد با يان الياسون؛ قائم مقام دبير کل سازمان ملل متحد ديدار و گفت وگو کرد.

دراين ديدار يان الياسون ضمن تبريک و تقدير از روند ديپلماتيک که منجر به توافق هسته اي ميان ايران وگروه کشورهاي 1+5 شد، اين توافق راپيروزي بزرگ ديپلماسي و مانع اشاعه سلاح هاي هسته اي توصيف کرد.وي همچنين خواستارهمکاري ايران به عنوان يک قدرت منطقه اي در حل بحران هاي منطقه به ويژه درسوريه ويمن شد که وزيرامور خارجه کشورمان مواضع و تلاش هاي ايران را در اين زمينه بيان کرد.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 5 مهر 1394  7:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها