0

عمليات‌ فتح ‌5

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

عمليات‌ فتح ‌5

عمليات‌ فتح ‌5

 بیست و پنجم فروردین‌ماه 1366 هجری شمسی؛ عمليات‌ نامنظم‌ و گسترده‌ی عمليات‌ فتح ‌5 در منطقه‌ی‌ عملياتی‌ «چوارتا» و «ماووت» در شمال‌ استان‌ سليمانيه‌ی عراق‌ و هم‌زمان‌ با عمليات‌ «كربلای‌ 10» در غرب‌ ماووت‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد. این عملیات، به قصد بهره‌گيری‌ از توان‌ جنگندگی‌ معارضان‌ عراقی انجام گرفت.
با قرار گرفتن‌ سلسله‌ عمليات‌ محدود و گسترده‌ي‌ برون‌مرزي‌ در دستور كار فرماندهان‌ جبهه‌ي‌ شمالي‌ جنگ‌ و همچنين‌ هم‌كاري‌ و بهره‌گيري‌ از توان‌ جنگندگي‌ معارضان‌ كرد عراقي‌ ـ به‌دليل‌ اهداف‌ مشترك‌ ـ عمليات‌ نامنظم‌ و گسترده‌ي‌ «فتح ‌5» در منطقه‌ي‌ عملياتي‌ «چوارتا» و «ماووت» در شمال‌ استان‌ سليمانيه‌ي عراق‌ و هم‌زمان‌ با عمليات‌ «كربلاي‌ 10» در غرب‌ ماووت‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد.

ساعت ‌1 و 47 دقيقه‌ي بامداد روز 25 فروردين‌ماه ‌1366 و هنگامي‌ كه‌ هنوز سپيدي‌ برف‌ و سوز و سرماي‌ زمستان‌ سال‌ پيش‌ بر هواي‌ آن‌ منطقه‌ي‌ كوهستاني‌ مستولي‌ بود، نيروهاي‌ تحت‌ امر قرارگاه‌ «رمضان» و گروه‌ انبوهي‌ از معارضان‌ كرد عراقي‌ با رمز «يا صاحب‌ الزمان (عج) ادركني»‌ حمله‌ را آغاز كردند.

در همان‌ لحظات‌ نخست،‌ سرعت‌ عمل‌ و گستردگي‌ تهاجم‌ نيروهاي‌ ايراني‌ سبب‌ غافل‌گيري‌ و انهدام‌ توان‌ رزمي‌ دشمن‌ شد به‌گونه‌اي‌ كه‌ پس‌ از گذشت‌ چند ساعت‌ از آغاز عمليات‌ و با طلوع‌ سپيده‌ي صبح‌گاهي، تمام‌ نقاط‌ مورد نظر به‌ تصرف‌ نيروهاي‌ خودي‌ درآمدند، اما به‌دليل‌ ناتواني‌ نيروهاي‌ نامنظم‌ براي‌ دفع‌ پاتك‌هاي‌ سنگين‌ عراق‌ و عدم‌ اتصال‌ نقاط‌ آزادشده‌ به‌ خطوط‌ نيروهاي‌ پدافندي‌ خودي، به‌تدريج‌ دشمن‌ همه‌ي‌ مواضع‌ از دست‌ داده‌ي‌ خود را بازپس‌گيري‌ كرد.

در عين‌ حال‌ طي‌ اين‌ عمليات، علاوه‌ بر انهدام‌ مراكز نظامي‌ عراق، دكل‌ تلويزيون‌ سليمانيه‌ و پايگاه‌هاي‌ عراقي‌ مستقر در اطراف‌ «سورقلات» نابود شد و مقر لشكر 27 از سپاه‌ يكم‌ عراق‌ مورد حمله‌ قرار گرفت. تعداد1500 نفر از قواي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ يا به‌ اسارت‌ نيروهاي‌ خودي‌ درآمدند و مقدار قابل‌ توجهي‌ سلاح‌ و مهمات‌ دشمن‌ به‌ غنيمت‌ گرفته‌ شد.

عدم‌ موفقيت‌ كامل‌ نيروهاي‌ خودي‌ در اين‌ عمليات، از ناهماهنگي‌ نيروهاي‌ عمل‌‌كننده‌ي‌ منظم‌ و نامنظم‌ ـ كه‌ از دو جهت‌ متقابل‌ به‌ مواضع‌ دشمن‌ در ارتفاعات‌ حمله‌ برده‌ بودند ـ ناشي‌ شد.

این عملیات در تاریخ 25/1/66 با رمز مبارک یا صاحب الزمان (عج) در منطقه چوراته و ماووت در استان سلیمانیه عراق با هدف انهدام مراکز نظامی دشمن آغاز می شود.

رزمندگان تحت فرماندهی قرارگاه رمضان ، متشکل از سپاه پاسداران و معارضین کرد عراقی ، این بار نیز با عبور از کوهستانهای صعب العبور ، خود را به اهداف از پیش تعیین شده می رسانند و بعثیان را مورد تهاجم می دهند. در این عملیات چندین ارتفاع حساس منطقه آزاد و پایگاههای زیاد از دشمن نابود می شوند.همچنین لشگر 39 عراق منهدم و با در هم کوبیده شدن مقاومتهای  دشمن ، تنگه مهم ازمر واقع در ارتفاع ازمر  که مشرف بر شهر سلیمانیه است ، به مدت 24 ساعت مسدود و موجب وحشت دشمن می شود.وحشت و نگرانی نظامیان عراق ، زمانی اوج می گیرد که جاده های دوکان – سلیمانیه و چوراته – سلیمانیه به کنترل کامل رزمندگان اسلام در می آید. با اجرای آتش رزمندگان اسلام روی شهر سلیمانیه ، دکل تلویزیون این شهر که با پخش اخبار دروغ بازوی تبلیغاتی رژیم بعث محسوب می شد ، منهدم می شود و در پایان تعداد 70 پایگاه ، که مسئولیت حفاظت از منطقه را داشتند ، تصرف می شوند.

بهره‌گيري‌ از توان‌ جنگندگي‌ معارضان‌ عراقي‌

با قرار گرفتن‌ سلسله‌ عمليات‌ محدود و گسترده‌ برون‌ مرزي‌ در دستور كار فرماندهان‌ جبهه‌ شمالي‌ جنگ‌ و همچنين‌ همكاري‌ و بهره‌گيري‌ از توان‌ جنگندگي‌ معارضان‌ كرد عراقي‌ - به‌ دليل‌ اهداف‌ مشترك‌- عمليات‌ نامنظم‌ و گسترده‌ «فتح‌5» در منطقه‌ عملياتي‌ «چوارتا» و «ماووت» در شمال‌ استان‌ «سليمانيه» عراق‌ و همزمان‌ با عمليات‌ «كربلاي‌10» در غرب‌ ماووت‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد.

ساعت‌1 و47 دقيقه‌ بامداد روز25 فروردين‌ ماه‌1366 و هنگامي‌ كه‌ هنوز سپيدي‌ برف‌ و سوز و سرماي‌ زمستان‌ سال‌ پيش‌ بر هواي‌ آن‌ منطقه‌ كوهستاني‌ مستولي‌ بود، نيروهاي‌ تحت‌ امر قرارگاه‌ «رمضان» و گروه‌ انبوهي‌ از معارضان‌ كرد عراقي‌ با رمز «يا صاحب‌ الزمان(عج) ادركني‌« حمله‌ را آغاز كردند.

در همان‌ لحظات‌ نخست‌ سرعت‌ عمل‌ و گستردگي‌ تهاجم‌ نيروهاي‌ ايراني‌ سبب‌ غافلگيري‌ و انهدام‌ توان‌ رزمي‌ دشمن‌ شد، به‌ گونه‌اي‌ كه‌ پس‌ از گذشت‌ چند ساعت‌ از آغاز عمليات‌ و با طلوع‌ سپيده‌ صبحگاهي، تمام‌ نقاط‌ مورد نظر به‌ تصرف‌ نيروهاي‌ خودي‌ درآمدند، اما بدليل‌ ناتواني‌ نيروهاي‌ نامنظم‌ براي‌ دفع‌ پاتك‌هاي‌ سنگين‌ عراق‌ و عدم‌ اتصال‌ نقاط‌ آزاد شده‌ به‌ خطوط‌ نيروهاي‌ پدافندي‌ خودي، بتدريج‌ دشمن‌ همه‌ مواضع‌ از دست‌ داده‌ خود را باز پس‌گيري‌ كرد.

در عين‌ حال‌ طي‌ اين‌ عمليات، علاوه‌ برانهدام‌ مراكز نظامي‌ عراق، دكل‌ تلويزيون‌ سليمانيه‌ و پايگاه‌هاي‌ عراقي‌ مستقر در اطراف‌ «سورقلات» نابود شد و مقر لشكر27 از سپاه‌ يكم‌ عراق‌ مورد حمله‌ قرار گرفت.

تعداد1500 نفر از قواي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ يا به‌ اسارت‌ نيروهاي‌ خودي‌ درآمدند و مقدار قابل‌ توجهي‌ سلاح‌ و مهمات‌ دشمن‌ به‌ غنيمت‌ گرفته‌ شد.

عدم‌ موفقيت‌ كامل‌ نيروهاي‌ خودي‌ در اين‌ عمليات، از ناهماهنگي‌ نيروهاي‌ عمل‌ كننده‌ منظم‌ و نامنظم‌- كه‌ از دو جهت‌ متقابل‌ به‌ مواضع‌ دشمن‌ در ارتفاعات‌ حمله‌ برده‌ بودند- ناشي‌ شد.

نتایج عملیات

مناطق آزاد شده :
 ارتفاعات 1726 ، 1552 ، 143 ، 1179 ، 1418 ، 1248 از سلسله ارتفاعات گرماوند
 بخشهای قره داغ و سنگاو عراق
 25 روستا.

 غنایم :
 چندین قبضه توپ.
 انواع خمپاره انداز.
 تعدادی سلاح مختلف سبک و نیمه سنگین.

 تعداد کشته و زخمی دشمن : بیش از 1200 نفر.
 تعداد اسرا :حدود 300 نفر.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: فتح‌ 5 (برون‌ مرزي)
زمان‌ اجرا: 25/1/1366
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمي‌ و اسير) : 1500
رمز عمليات: يا صاحب‌ الزمان(عج) ادركني
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ چوارتا - ماووت‌ در شمال‌ استان‌ سليمانيه‌ عراق‌
ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نيروي‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزي‌ رمضان‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و معارضان‌ كرد عراق‌
اهداف‌ عمليات: نفوذ و ضربه‌ زدن‌ به‌ توان‌ رزمي‌ دشمن‌ با بهره‌گيري‌ از قواي‌ جنگندگي‌ معارضان‌ كرد عراق‌

 


نقشه عملیات

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 4 مهر 1394  8:40 AM
تشکرات از این پست
mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها