0

حجاج برای زنده ماندن از هم بالا می‌رفتند

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

حجاج برای زنده ماندن از هم بالا می‌رفتند

رسانه های خارجی روایت های متفاوتی را از حادثه امروز منا در عربستان سعودی منتشر کردند.
 
خبرگزار آسوشیتدپرس در این باره نوشت: حداقل ۷۱۷ نفر در ترافیک وحشتناک مناسک حج کشته و بیش از هزاران نفر دیگر به شدت زخمی شدند.
 
به گزارش نامه نیوز، این دومین فاجعه در مراسم امسال حج در عربستان سعودی بود که سوالات بسیاری را درباره کفایت مقامات عربستان سعودی برای تامین امنیت بیش از ۲ میلیون مسلمان حاضر در مراسم حج مطرح کرد. سقوط یک جرثقیل در مکه دو هفته گذشته بیش از ۱۱۱ کشته برجای گذاشت.
 
دو نفر از نجات یافتگان از فاجعه منا در گفت وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، عنوان کردند که حادثه زمانی رخ داد که دو موج پرجمعیت حجاج در محل حادثه از روبرو با یکدیگر با هم برخورد کردند. عده ای قصد ورود به محل رمی جمرات را داشتند و عده ای قصد خروج از این محل را داشتند که با یکدیگر برخورد کردند.
 
عبدالله لطفی، حاجی ۴۴ ساله از مصر، درباره این حادثه می‌گوید: «من دیدم که عده‌ای با برخورد با کسانی که روی ویلچیر بودند به زمین افتادند و پشت سر آنها عده بیشتری با برخورد به افراد زمین خورده، روی زمین افتادند. حجاج در این شراط از روی هم بالا می‌رفتند تا بتوانند نفس بکشند.»
 
وی افزود: وضعیت شبیه به موج بود، لحظه ای به جلو می رفتیم و لحظه ای دیگر به عقب رانده می شدیم. لطفی افزود:برخورد دو گروه از حجاج هرگز نباید روی می‌داد و در این باره هیچ آمادگی در میان مسئولان سعودی حاضر در صحنه وجود نداشت.
 
اسماعیل حمبا، حاجی ۵۸ ساله نیجریه‌ای، در توصیف زمین خوردن افراد و لگدکوب شدن آنها می‌گوید: «این صحنه واقعا ترسناک بود.»
 
روزنامه دیلی تلگراف نیز در گزارشی با اشاره به بکارگیری دستگاه های رایانه ای پیچیده کنترل جمعیت از سوی مقامات سعودی در ایام حج، فاش کرد که راه های ورودی به پل جمرات که حادثه مرگبار امروز ( پنجشنبه ) در آن رخ داد، تحت پوشش کامل این سیستم پیشرفته نیستند.
 
این روزنامه نوشت: مقامات سعودی با استفاده از این سیستم پیچیده آماری رایانه ای می توانسته اند مانع از بروز حادثه مرگبار در منطقه می جمرات شوند.
 
دیلی تلگراف نوشت: درحالی که متخصصان ایمنی می گوید هنوز خیلی زود است که بتوان دلایل حادثه روز پنجشنبه را مشخص ساخت، اما این حادثه احتمالا سووالاتی را در مورد نحوه مدیریت جمعیت عظیم مسلمانان که هرساله برای برگزاری مراسم حج به عربستان سعودی می آیند، ایجاد خواهد کرد.
 
روزنامه دیلی تلگراف نوشت: این حادثه خونین در خیابان شماره ۲۰۴ که یکی از دو محل اصلی ورودی از منا به طرف جمرات است، رخ داده است.
 
دیلی تلگراف افزود: این حادثه در حالی رخ می دهد که به دنبال آخرین حادثه مرگبار در مراسم حج در سال ۲۰۰۶ میلادی که در جریان آن ۳۴۶ نفر کشته شدند، شرکت انگلیسی 'کراود ویژون ' مسوولیت راه اندازی یک سیستم رایانه ای پیشرفته به منظور کنترل جمعیت در این منطقه بر عهده داشته است.
 
به نوشته این روزنامه، مقامات سعودی با توجه به نصب نرم افزارهای تجزیه وتحلیل آماری و پیچیده جمعیت که متصل به اتاق کنترل مرکزی است می توانسته اند که آخرین وضعیت مربوط به تردد جمعیت در محل را با دقت بسیار زیاد پیش بینی کرده و مانع از بروز اتفاقات این چنینی شوند.
 
دیلی تلگراف، افزود: اما این شرکت انگلیسی در همین حال گفته است که تجهیزات آن نمی توانند ورودی ها به منطقه جمرات را تحت پوشش قرار دهند.
 
این روزنامه افزود:' فیونا استرنس' مؤسس شرکت'کراود ویژون' به دیلی تلگراف گفت: شرکت ما به صورت فعال درگیر در رویدادهای مرتبط با حج بوده و دولت عربستان سعودی نیز سرمایه گذاری قابل توجهی در این رابطه کرده است.
 
'فیونا استرنس' در همین حال به دیلی تلگراف گفته است: 'اما این تجهیزات و منابع عمدتا در اطراف پل جمرات که حوادث قبلی در آنجا رخ داده و نه در منطقه ای که حادثه روز پنجشنبه در آنجا روی داد، بکار گرفته شده اند.
 
دیلی تلگراف افزود: وی درهمین حال از اظهارنظر در این مورد چرا این فناوری در سطح وسیع تری در مناطق ورودی به پل جمرات به کار گرفته نشده است خودداری کرد اما گفت: هنوز زود است که در مورد علت دقیق این حادثه اظهارنظر کرد.
 
این روزنامه نوشت: به دنبال حادثه سال ۲۰۰۶ میلادی اقدامات ایمنی به منظور جلوگیری از بروز حوادث در مراسم حج به شکل وسیعی از سوی دولت عربستان سعودی صورت گرفت و به همین دلیل نیز در ۹ سال گذشته حادثه کمی در این مراسم به وقوع پیوسته است.
 
دیلی تلگراف افزود: حادثه روز پنجشنبه در حالی صورت می گیرد که در کمتر از دو هفته پیش نیز براثر سقوط یک بالابر در نزدیکی محل مسجدالحرام در مکه، بیش از یک صد نفر کشته شدند.
 
دیلی تلگراف افزود: تلخ ترین حادثه در ایام حج مربوط به جولای سال ۱۹۹۰ میلادی است که براثر فشار جمعیت هنگام عبور از یک تونل در نزدیکی اماکن مقدس مکه یک هزار و ۴۲۶ نفر جان باختند و از آن زمان تاکنون ۹ حادثه دیگر رخ داده است.
 
این روزنامه نوشت: براساس گزارش های منتشرشده طی ۲۵ سال گذشته بیش از ۳ هزار نفر در جریان حوادث حج جان باخته اند.
 
در حادثه مرگبار که صبح امروز( پنجشنبه ) در اثر ازدحام جمعیت در رمی جمرات در منا رخ داد تاکنون ۱۲۰۰ نفر از زائران خانه خدا کشته و حدود ۱۵۰۰ نفر مجروح شدند که در این میان ۹۵ کشته و۱۵۰ مجروح از هم وطنان ایرانی هستند. این درحالی که است که مقامات غیر سعودی رقم جان باختگان را ۸۰۰ نفر و مصدومان را۱۰۰۰ نفر اعلام کردند.
 
روزنامه دیلی تلگراف نوشت: به گفته هیئت حج انگلیس سالانه بیش از ۲۵ هزار انگلیسی برای برگزاری مراسم حج به عربستان سعودی می روند و تاکنون گزارشی از کشته و یا زخمی شدن آنها در حادثه امروز (پنجشنبه ) رمی جمرات منتشرنشده است.
 
براساس گزارش های منتشرشده این مرگبارترین حادثه صورت گرفته در عربستان سعودی در ایام حج طی ۲۵ سال گذشته بشمار می آید.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 4 مهر 1394  8:31 AM
تشکرات از این پست
sarez1353
sarez1353
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مهر 1389 
تعداد پست ها : 475
محل سکونت : اصفهان
شنبه 4 مهر 1394  9:50 AM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها