0

واشنگتن پست: نمونه برداري ايران از پارچين، آژانس را تضعيف کرد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

واشنگتن پست: نمونه برداري ايران از پارچين، آژانس را تضعيف کرد

 
 
 
فرار به جلوي مقامات آمريکا در «پارچين»

در حالي که اعلام خبر بازرسي کوتاه و تشريفاتي آمانو از سايت نظامي پارچين و همچنين نمونه برداري از اين سايت توسط مختصصان ايراني همچنان واکنش هايي به دنبال داشته، سخنگويان کاخ سفيد در واکنش هايي قابل تأمل، بازديد آمانو از پارچين را «باز شدن در سايت هاي نظامي ايران» و نوعي «کوتاه آمدن ايران» تعبير کردند. اين درحالي است که روزنامه واشنگتن پست با تاييد روايت ايران در نحوه بازرسي ها، اين نحوه بازرسي را تضعيف آژانس دانست که مي تواند سابقه اي را براي ايران ايجاد کرده و پروتکل هاي بازرسي در توافقات ديگر را بي تاثيرکند. با اين حال سخنگوي کاخ سفيد ورود آمانو به سايت پارچين را «موجب رضايت» و «پيشرفتي چشمگير» دانست و گفت: «هدف ائتلاف بين المللي عليه برنامه هسته اي ايران، آوردن آنها به پاي ميز و مجبور کردن ايران به همکاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي بود که اين امر مشخصاً انجام شده است. ما مي بينيم که مديرکل آژانس شخصاً وارد يکي از سايت هاي مشهور نظامي ايرانيان شده است.» به گزارش ايسنا جاش ارنست در پاسخ به ادعاي غير قابل قبول بودن نمونه هاي گرفته شده از سايت پارچين به اين دليل که اين کار توسط متخصصان فني ايراني انجام شده است، ضمن رد اين ادعا گفت:  «اين که مي گويند ايران خود از تاسيساتش نمونه برداري انجام مي دهد درست نيست، اين گفته منتقدان است.» اظهارات اين مقام دولت آمريکا در حالي است که ايران 2 روز پيش تصريح کرد بازرسي از پارچين توسط متخصصان ايراني انجام شد، از سويي ديگر مدير کل آژانس نيز در پاسخ به سوالي درخصوص اين موضع ايران، آن را رد نکرد و تنها تأکيد کرد توافق ايران و آژانس در خصوص بازرسي از پارچين محرمانه است.

همزمان يک سخنگوي ديگر کاخ سفيد روز گذشته در اظهاراتي متفاوت با همتاي خود، خودبازرسي ايران از پارچين را رد نکرد و تنها به اين گفته که «آژانس از راستي آزمايي صورت گرفته رضايت دارد» اکتفا کرد. به گزارش خبرگزاري صداوسيما جان کربي در پاسخ به سوالي در مورد حضور نداشتن بازرسان آژانس در پارچين يا ندادن اجازه به آنان گفت: «شخص مدير کل آژانس اعلام کرده که اقدامات راستي آزمايي در پارچين مطابق رويه هاي پادمان پيش رفته است. آمانو از روند راستي آزمايي رضايت دارد.» وي از اظهار نظر در مورد جزئيات روند بازرسي ها از پارچين خودداري کرد و افزود: «حضور بازرسان در مکان هاي متفاوت را تاييد يا تکذيب نخواهم کرد.» اظهارات مقامات آمريکايي در حالي است که روزنامه واشنگتن پست هم با تأييد روايت ايران در نحوه بازرسي ها، اين نحوه بازرسي را تضعيف آژانس دانست. اين روزنامه همچنين خودبازرسي ايران از پارچين را نقض مستقيم پروتکلي دانسته و تأکيد کرده است: همانطور که بسياري از منتقدان گفته اند، اجازه دادن به ايران براي بازرسي از تاسيسات خود، قدرت آژانس بين المللي انرژي اتمي را تضعيف مي کند، سابقه اي را براي ايران ايجاد مي کند و پروتکل هاي بازرسي در توافقات ديگر را بي تاثير خواهد کرد.

همزمان و از سويي ديگر بهروز کمالوندي سخنگوي سازمان انرژي اتمي کشورمان در گفت وگويي با خبرگزاري صداوسيما با اشاره به فضاسازي برخي رسانه هاي بين المللي پس از بازديد آمانو از پارچين گفت:  توصيه مي کنم رسانه هاي داخلي حتما بيانيه و مطالبي که آژانس ارائه کرده است، مستقيم از سايت آژانس ببينند.

از سويي ديگر بازرسي مدير کل آژانس از سايت نظامي پارچين، برخي انتقادها را نيز برانگيخت. به عنوان نمونه دکتر فؤاد ايزدي در گفت وگو با فارس با بيان اينکه عدم شفافيت دولت در نوع تعامل با آژانس به نفع کشور نيست، گفت: مگر آمانو بيکار است که «تشريفاتي» به سايت نظامي ما بيايد و از آنجا بازديد کند؟! اين در حالي است که بازديد از مراکز نظامي جزو خطوط قرمز مذاکرات بوده است.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 1 مهر 1394  7:36 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها