0

امیرالمومنین قسم جلاله می خورد.

shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 5533

امیرالمومنین قسم جلاله می خورد.

بنام خدا

چرا بعضی مواقع رحمت الهی شامل حال ما نمی شود ؟ آیا خدا رحمتش را از ما دریغ می کند یا اشکال از ماست ؟

اگر ما احساس رحمت خدا را نسبت به خودمان درک نمی کنیم ،باید بدانیم که فیض خدا دائمی است .در دعای شب جمعه می خوانیم : فضل خدا دائمی است . خدا در همه ی مکان ها و زمان ها خدا به ما رحم می کند . واسطه های فیض خدا که چهارده معصوم هستند دائما لطف و رحمت آنها شامل حال همه می شود. اگر چراغ دل ما روشن نمی شود ، بدانیم که مشکل از ماست و ما باید مانع را برداریم .

یکی از شاگردهای عارفی می نویسد که مدتی است که در خودم صفا و خوشی نمی بینم اشکال کار کجاست؟ عارف به شاگردش نامه ای می نویسد : کدورت ،بی صفایی ، غم و کدورت نتیجه ی پشت کردن به خدا و توجه به خود است . ما روی از خدا برمی گردانیم و به هوا وهوس خودمان می پردازیم ، این منشا تمام خودمحوری ها ،خودخواهی ها و بی صفایی ها است .ما باید دست از خودمان برداریم و رو به خدا بکنیم . این اتفاق وقتی می افتد که ما خواسته های خودمان را فدای خواسته های خدای متعال بکنیم . و این نورانیت را در خودمان ایجاد بکنیم . شخصی به پیامبر گفت : من دوست دارم در نور محشور بشوم . پیامبر فرمود : اگر دردنیا به کسی ظلم نکنی با نور محشور می شوی .
اگر ما می خواهیم این رحمت همیشه در وجودمان جاری باشد باید همیشه به فکر خدا باشیم و آه مظلوم پشت سر ما نباشد . اگر آه مظلوم پشت سر ما نباشد قطعا بدانید که ما رستگار هستیم . بزرگی می فرمود : تمام دغدغه ی من این است که آه مظلوم پشت سر من نباشد. با خدا راحت می شود کنار آمد ولی در محشر بیشتر مردم در موقف حق الناس وقوف دارند .

امیرالمومنین می فرماید : به حساب خودتان برسید قبل از اینکه در قیامت به حساب شما برسند . برای عموم مردم ، در روز قیامت حساب و کتاب خیلی سخت است . داریم که بخاطر یک درهم حق الناس ، هفتاد نماز مقبول را برمی دارند تا طرف بگذرد . ( اصلا ما نمی دانیم که نماز قبول شده داریم یا خیر ) داریم : اگر شما یک درهم بدهی را به صاحب حق برگردانی ، هم گناه شما پاک می شود و هم به شما پاداش می دهند. کسی که بدهی ندارد آزاد است و رحمت شامل حال او می شود. وقتی شما یک درهم به صاحبش برمی گردانی ، ثوابش هفتاد حج مقبول مستحبی است .

امام صادق (ع) می فرماید: اگر کسی یک لقمه ی حرام را بخاطر خدا ترک کند ، ثواب این کارش افضل از دو هزار نماز مستحبی است .

امام می فرماید : عبادت ده جز است که نُه جزء آن در کسب حلال است . یعنی نود درصد عبادت کسب حلال است . در لقمه ی ما نباید حق الناس باشد . ما فکر می کنیم عبادت همین اعمال ظاهری است . در روایت داریم : کسی که لقمه ی حرام بخورد تا چهل روز نمازش قبول نمی شود. یکی از مهمترین موانع استجابت دعا لقمه ی حرام است . یعنی یک لقمه ی حرام رحمت را قطع می کند . اگر ما شاداب نیستم و روحیه ما شاد نمی شود باید خودمان را تقویت کنیم .

امیرالمومنین در خطبه 224 نهج البلاغه قسم می خورد که اگر بدن من را برهنه کنند یا من را درغل و زنجیر بکنند ، این برای من راحت تر از این است که خدا را ملاقات کنم در حالیکه مالی را غصب کرده باشم یا به بنده ای ظلم کرده باشم . در پایان خطبه می فرماید : به خدا قسم امیرالمومنین قسم جلاله می خورد و این مهم است . روایت داریم که قسم دروغ حرام است و قسم راست مکروه است . (فردی ادعا کرد که پانصد درهم از امام سجاد (ع) طلب دارد . آنها پیش قاضی رفتند و چون امام شاهد نداشت باید قسم می خورد . امام گفت که پانصد درهم را به او بدهید . اسم خدا برتر از این است که من برای پانصد درهم قسم بخورم .) اگر هفت طبقه آسمان و زمین را به من بدهند که من به ناحق پوست جو را از دهان مورچه ای بیرون بکشم ، این کار را نخواهم کرد . ما پیرو حضرت امیر هستیم و نباید ظالم پرور بشویم . مرحوم کشمیری می فرمودند : افرادی که مشکل خاصی در زندگی دارند ، اول خدمت امام حسین (ع) می روند و اگر مشکل حل نشد خدمت حضرت ابوالفضل می روند و اگر باز مشکل حل نشد به درخانه ی حضرت مسلم می روند . او نائب خاص امام حسین (ع) بود و در تنهایی به شهادت رسید . امام حسین (ع) به حضرت مسلم برادر و پسرعمو می گفتند .هنگام شهادت یکی از وصیت های ایشان این بود که من هفت صد درهم به مردم کوفه بدهکار هستم ، زره من را بفروشید و بدهی من را بدهید .آنها معاد را قبول داشتند.

این روایت در سفینةالبحار است . یک روز حضرت محمد (ص) بعد از نماز بجای دعا و تسبیحات ، روی شان را به مردم برگرداندند و گفتند که در میان شما از طائفه بنی نجار کسی هست ؟ پیامبر فرمودند : از این طائفه یک نفر شهید شده است و دیشب به خواب من آمده است و گفته که به داد من برس ، من سه درهم به یهودی بدهکار بودم و جایی ثبت نکرده ام . خواب پیامبر عین واقعی و بیداری است و پیامبر خواب شهید را دیده است و در ضمن مبلغ خیلی کم بوده است ولی با این حال شهید را حبس کرده اند و اجازه ی ورود به بهشت نمی دهند . پیامبر دِین او را پرداخت کرد تا شهید آزاد بشود .

منبع : سخنان حضرت حجت الاسلام و المسلمین فرحزاد در برنامه سمت خدا

چهارشنبه 25 شهریور 1394  12:29 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon mansoor67 ehsan007060 ehsanmohebi77 faramarztm parseman_110 nargesza sr1313
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 3583

پاسخ به:امیرالمومنین قسم جلاله می خورد.

سلام  بسیار عالی بود.

البته  نباید خودمان را با اولیا الهی قیاس کنیم .

سوگند  مراتب و حد و حصری دارد.

موفق باشید .

چهارشنبه 25 شهریور 1394  10:43 AM
تشکرات از این پست
ehsan007060 ehsanmohebi77 shirdel2 ravabet_rasekhoon parseman_110 rahsam
ehsan007060
ehsan007060
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 10952

سلام

متن بسیار خوب و تلنگر آمیزی بود ولی چندین بخش مجزا بود که خیلی ربطی هم بهم نداشت!

چهارشنبه 25 شهریور 1394  11:10 AM
تشکرات از این پست
ehsanmohebi77 shirdel2 ravabet_rasekhoon parseman_110
ehsanmohebi77
ehsanmohebi77
کاربر برنزی
تعداد پست ها : 241

نقل قول ehsan007060

سلام

متن بسیار خوب و تلنگر آمیزی بود ولی چندین بخش مجزا بود که خیلی ربطی هم بهم نداشت!

منم با نظر شما موافقم ... متاسفانه بعضی از مقالات راسخون جدیدا اینطور شدن مسئولین رسیدگی کنن...!

بی همگان به سر شود،بی تو به سر نمی شود

الهم عجل لولیک الفرج....

چهارشنبه 25 شهریور 1394  12:32 PM
تشکرات از این پست
ehsan007060 shirdel2 ravabet_rasekhoon parseman_110
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 5533

نقل قول ehsan007060

سلام

بنام خدا

سلام دوستان گرامی ehsanmohebi77 و ehsan007060

با تشکر از دقت نظر شما ، بدلیل اینکه تصرف و خدشه ای در پاسخ داده شده بیان کننده مطلب بوجود نیاید بنده به خودم اجازه ندادم  متن پاسخ را کم و یا زیاد کنم و شاید اگر در هر بخش سوالات مربوط به مطالب هم مطرح می شد بهتر بود.اما چون مطلب را بنده از سایت برداشته ام ، بهتر هست که دستکاری نشود تا رعایت اصل امانت شده باشد.شاید مسئولین محترم سایت راسخون هم به همین دلیل دخالتی در کم و زیاد کردن متن مطالب نمی کنند. بهر حال باز هم از اینکه با دقت مطلب را خواندید از شما سپاسگزارم و برای چند بخش بودن مطلب هم بنده عذر خواهی می کنم.

چهارشنبه 25 شهریور 1394  3:08 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon parseman_110 ehsan007060
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 8834

از دقت نظر دوستان و همراهان راسخونی ممنون و سپاسگزارم.

دوستان عزیز و بزرگوار درست می فرمایند بعضی مطالب با همدیگر ارتباطی ندارند .علت کاملا واضح است اگر به منبع دقت نمائید  متوجه می شویم که متن فوق سخنرانی بوده است و معلوم است در سخنرانی برای جا افتادن یک مطلب برای مخاطب سخنران مطالب گوناگونی را بیان می فرمایند و سعی میکند  مطالب را به هم ربط دهد که این موارد از نگاه مخاطب متفاوت است از طرفی معلوم است که سخنرانی هرگز انسجام یک مقاله را ندارد. هنگام بارگذاری ادرس خطبه را مشاهده کردم که درست بود لذا همینک حامل پیامی برای همه ی ما باشد به نظر می رسد کافی است.

با تشکر

چهارشنبه 25 شهریور 1394  3:26 PM
تشکرات از این پست
parseman_110 ehsan007060 shirdel2
دسترسی سریع به انجمن ها