0

تایید مرگ 3 زائر زن ایرانی در حادثه مکه

 
rezazare4
rezazare4
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 2403
محل سکونت : یزد

تایید مرگ 3 زائر زن ایرانی در حادثه مکه

 

 
عاون حج و زیارت با اعلام اینکه تعداد کشته‌شدگان ایرانی در حادثه مکه به 11 نفر افزایش یافت، گفت: پس از سه روز تلاش شبانه‌روزی گروه تجسس برای یافتن سه زائر ایرانی مفقود شده در حادثه مکه، نسبت به مرگ آن‌ها به «یقین» رسیدیم.
 
خبرگزاری ایسنا: معاون حج و زیارت با اعلام اینکه تعداد کشته‌شدگان ایرانی در حادثه مکه به 11 نفر افزایش یافت، گفت: پس از سه روز تلاش شبانه‌روزی گروه تجسس برای یافتن سه زائر ایرانی مفقود شده در حادثه مکه، نسبت به مرگ آن‌ها به «یقین» رسیدیم.

حمید محمدی اعلام کرد: پس از تحقیقات بسیار در بیمارستان‌های محل نگهداری مصدومان و سردخانه مکه و همچنین اطلاعات به دست آمده از همراهان آن سه زائر زن که ثابت شد در کانون حادثه حضور داشتند، به این جمع‌بندی رسیدیم آن‌ها یقینا جزو جان‌باختگان حادثه مکه هستند. بنابراین آمار کشته‌شدگان ایرانی به 11 نفر رسید.

او درباره یافتن اجساد این زائران زن گفت: با توجه به آسیب‌دیدگی فراوان برخی اجساد، کار شناسایی جسد سه زائر زن ایرانی همچنان ادامه دارد. هویت یکی از آن‌ها به طور کامل تطبیق داده شده و امیدواریم تا پایان امروز اجساد به طور کامل یافته شوند.

مریم آل طاها بناب به شماره کاروان 11266 از استان آذربایجان شرقی، فاطمه دامغانی به شماره کاروان 22124 از استان سمنان و کبری بیگم میرغفوری به شماره کاروان 22124 از استان سمنان سه زائر مفقود شده بودند که سازمان حج و زیارت اکنون پس از سه روز جست‌وجو آن‌ها را جزو کشته‌شدگان حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام اعلام کرد.

تحویل اجساد زائران به ایران

معاون حج و زیارت با اعلام اینکه اجساد شناسایی شده زائران ایرانی امروز به مسئولان سازمان حج و زیارت در عربستان تحویل داده می‌شوند، افزود: از میان 11 زائر ایرانی جان باخته در حادثه مرگبار مکه، جسد هشت تن به طور کامل شناسایی شده که مراحل قانونی برای تحویل گرفتن آن‌ها در حال انجام است و امروز این اجساد به ایران تحویل داده می‌شود.

محمدی ادامه داد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که حداکثر تا روز پنج‌شنبه - 26 شهریورماه - همزمان با برقراری آخرین پرواز ایرانی، این اجساد به کشور بازگردانده شوند و شرایط برای همراهی بازماندگان‌شان در صورت لزوم نیز فراهم شده است.

پرداخت دیه جداگانه از طرف بیمه‌گذار ایرانی

او درباره پرداخت دیه به مصدومان و بازماندگان حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام توضیح داد: براساس قرارداد سازمان حج و زیارت با شرکت عامل بیمه به بازماندگان هر یک از فوت شدگان 15 میلیون تومان و برای حادثه 40 میلیون تومان پرداخت می‌شود. این مبلغ دیه از طرف ایران است و ارتباطی با عربستان ندارد.

وی اضافه کرد: چون حادثه در عربستان اتفاق افتاده، کنسول‌گری ایران موظف است پیگیری‌های حقوقی را انجام دهد تا مصدومان و بازماندگان جان‌باختگان به حقوق خود دست یابند. بنابراین پرونده تمام آن زائران مستندسازی شده، اما هنوز درباره مبلغ دیه‌ای که از طرف عربستان تعلق می‌گیرد نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد؛ چرا که آن‌ها رسما این عدد را اعلام نکرده‌اند. مبالغ اعلام شده نیز تخمین‌هایی بوده که در رسانه‌ها منتشر شده است. در هر حال ما پیگیر این حق هستیم.

از دیه پرداختی، مبلغی کسر نمی‌شود

او سپس تأکید کرد: دیه‌ای که از دولت عربستان برای زائران ایرانی گرفته می‌شود کاملا بدون هیچ کسری به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

حج عمره برای بازماندگان متوفیان

محمدی درباره جایگزین شدن زائران دیگر پس از جان باختن 11 زائر ایرانی اظهار کرد: با توجه به اینکه تمام زائران عمره تمتع خود را انجام داده‌اند و مرحله نخست حج آغاز شده، تا این لحظه هیچ درخواستی برای بازگشت به کشور نداشته‌ایم؛ اما سازمان حج و زیارت مقدمات و شرایطی را فراهم می‌کند که بازماندگان جان‌باختگان در موسم عمره برای دیدار با عزیزان‌شان به عربستان عزیمت کنند.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره تعداد اجساد ایرانی که قرار است در عربستان دفن شوند با توجه به آغاز خاکسپاری جان‌باختگان حادثه مکه گفت:‌ تا این لحظه فقط خانواده یکی از آن 11 زائر جان باخته درخواست داده تا خاکسپاری در مکه انجام شود، اما اجساد دیگر طبق نظر خانواده‌هایشان به کشور بازگردانده خواهند شد.

 

سه شنبه 24 شهریور 1394  7:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها