0

کودکان را چه وقتی، چه کلاسی بفرستیم؟

 
nargesza
nargesza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 10707
محل سکونت : اصفهان

کودکان را چه وقتی، چه کلاسی بفرستیم؟

 

کودکان را چه وقتی، چه کلاسی بفرستیم؟

 

 

کودکان را چه وقتی، چه کلاسی بفرستیم؟ 

 

 

قبل از شروع هر آموزشی لازم است نکات مهمی را درباره آموزش های فرزندتان بدانید که توجه به این نکات به اندازه خود آموزش ها مهم هستند حتی شاید گاهی همین نکات بتوانند راهنمای شما برای آموزش درست و اصولی فرزندان تان باشند.

آگهی های بازرگانی تلویزیون و دیگر رسانه ها پر است از نام کلاس های کمک آموزشی و بسته های مهارت آموزی که قرار است از کودک شما اینشتین بسازند؛ نام هایی که هر روز تکرار می شوند و ادعا می کنند بهترین گزینه برای افزایش هوش و خلاقیت کودکان هستند. حتی اگر خودتان از نسلی باشید که بدون این کلاس ها و بسته ها پله های ترقی را بالا رفته اید، ممکن است برای همرنگ جماعت شدن یا به خاطر نگرانی که از عقب ماندن کودک تان از دیگران دارید، سراغ این کلاس ها بروید و بسته های توصیه شده را برایش به خانه بیاورید.

قبل از شروع هر آموزشی لازم است نکات مهمی را درباره آموزش های فرزندتان بدانید که توجه به این نکات به اندازه خود آموزش ها مهم هستند حتی شاید گاهی همین نکات بتوانند راهنمای شما برای آموزش درست و اصولی فرزندان تان باشند. اینکه بسته ها و کلاس هایی که نام شان در تبلیغات به چشم تان می خورد یا در مهدکودک کمک گرفتن از آنها را به شما توصیه می کنند تا چه اندازه می تواند به تقویت هوش، حافظه یا خلاقیت کودک تان کمک کند را از سه روانشناس پرسیدیم. در ادامه این مطلب می توانید نظر آنها را درمورد مناسب ترین زمان و شرایط برای آموزش کودک تان بخوانید.

دکتر سارا منصف، روانشناس:

در نظر گرفتن سن کودک مهم ترین مولفه برای شروع آموزش هاست. باید توجه داشت چه آموزشی، در چه سنی به کودک داده شود تا بهترین نتیجه به دست آید.

به کودکت رحم کن

یادگیری مهارت های بیشتر اصلا بد نیست و می تواند در افزایش هوش و خلاقیت بسیار موثر باشد اما باید بدانیم به چه قمیتی و با چه هدفی فرزند خود را در معرض این آموزش ها قرار می دهیم. آیا صرفا به این دلیل که دیگران هم این کار را کرده اند؟ یا با تحقیق به این نتیجه رسیده ایم که باید در سن خاصی فرزند خود را تحت آموزش خاصی قرار دهیم؟

علاقه اش را در نظر بگیر

آموزش های مختلف حتما باید بدون ایجاد خستگی یا دلزدگی برای کودک انجام شده و حتما باید برای او لذت بخش باشند و خود او تمایلی برای انجام آن کار خاص داشته باشد. این موضوع نقش بسیار مهمی در تاثیرگذاری فعالیت های آموزشی دارد. کودکی که تمام طول روز تحت آموزش است فرصتی برای افزایش مهارت های جمعی ندارد. کودک باید بتواند با هم سن های خود در ارتباط بوده و کنجکاوی های مختلفش را ارضا کند.

چقدر فرزندت را می شناسی؟

قبل از هر چیز لازم است والدین کودک خود را بشناسند و ویژگی های منحصر به فرد او را درک کنند. هر کودکی ویژگی هایی دارد که از کودکان دیگر متمایز است. نمی توان انتظار داشت همه استعدادها و توانایی های یکسان و مشابهی داشته باشند. مهم ترین نکته برای آموزش کودکان این است که والدین تفاوت ها را درک کرده و به این تفاوت ها احترام بگذارند.

به میدان جنگ واردش نکن

برخی والدین یا محیط های آموزشی بیش از حد روی رقابت تاکید کرده و استرس برنده شدن را در کودک تشدید می کنند و به این ترتیب اصل مهم همکاری و رسیدن به هدف مشترک را فراموش می کنند. افرادی که اینگونه تربیت می شوند، همیشه به فکر جلو زدن از بقیه هستند و هدف شان فقط برنده شدن است.

درحالی که کودک باید در محیطی آرام و بدون استرس بتواند شکوفا شود و این محیط آرام، لزوما یک مرکز بسیار معروف و گران نیست. کودک قبل از هفت سالگی حتما باید بچگی کند. محور اصلی نیازهای یک کودک، لذت است که بخش بزرگی از این لذت از طریق بازی تامین می شود. خردسالان نیاز دارند از طریق بازی دنیای خود را بسازند و همین بازی ها با افزایش سن هدفمند شده و آموزش های مختلف را هم به طور ضمنی شامل می شوند.

دکتر مصطفی تبریزی، روانشناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی:

گاهی برخی از والدین می خواهند آرزوهای دست نیافته خود را در فرزندشان ببینند. فراموش نکنیم هرکس باید به آرزوهای خود دست یابد، نه آرزوهای والدین.

سرگرمی، آموزش یا درمان؟

انواع بازی ها یا سرگرمی های کودکان با دو هدف آموزشی یا روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت گاهی هدف از سرگرمی ها، آموزش و گاهی هدف درمان اختلال یا بیماری خاصی است.

درباره بازی های با هدف، باید گفت این بازی ها اغلب قاعده مند نیستند و کودک ضمن بازی، آرزوها، دردها یا نفرت های خود را ابراز می کند. در حقیقت کودک در قالب بازی خود را برون ریزی می کند اما وقتی بحث آموزش از طریق بازی یا سرگرمی مطرح است باید گفت تمام آموزش ها به میزان رشد مغزی هر فرد بستگی دارد. مهم آن است که مغز تا چه حدی رشد کرده باشد تا بتوانیم بگوییم یک آموزش خاص برای یک کودک خاص مورد استفاده قرار بگیرد.

یادگیری متوقف نمی شود

اولین آموزش های رسمی در سنین ابتدایی زندگی یعنی پنج تا شش سالگی آغاز می شود. با این اوصاف می توان گفت بهترین زمان یادگیری هم از همین سنین است اما باید توجه داشت این سنین طلایی یادگیری را با فشار بیش از حد نباید از دست داد و فرصت آموزش را برای کودک به خستگی تبدیل کرد. نباید فراموش کرد در هر سنی و تا زمانی که مغز به لحاظ فیزیولوژیک تغییر نکرده یا زوال نیافته می توان آموزش دید و یادگیری به دوران خاصی محدود نمی شود.

شرطی سازی به جای خواندن

آنچه به عنوان بسته های آموزش خواندن از طریق دیدن عکس عنوان می شود در حقیقت آموزش خواندن به کودکان نیست. این نوع خواندن تنها یک شرطی سازی ساده است که نسبت به عکس در کودک ایجاد می شود. وقتی دو موضوع بارها و بارها همزمان با هم تکرار شوند، نوعی شرطی سازی به وجود می آید که فرد با دیدن یکی، موضوع دیگر را تداعی می کند. وقتی عکس گل را با کلمه گل بارها و بارها به کودک نشان دهیم، نسبت به آن شرطی می شود و هر بار با دیدن عکس یا کلمه، دیگری را تداعی می کند. اما اگر کلمه گل را با عکس بی ربطی مثل نان به کودک نشان دهید و آن کلمه را تکرار کنید، بعد از آن کودک با دیدن عکس نان، کلمه گل را به زبان می آورد.

بی خیال آرزوهایت شو

بسیاری از والدین نگران این هستند که کودک شان در مناسب ترین سن آموزش های لازم را دریافت نکند و برخی دیگر از اینکه فشار بیش از اندازه به کودک شان بیاورند، نگرانند. آنچه امروز شاهد آن هستیم کمال گرا شدن بسیاری از والدین است؛ یعنی انتظار دارند فرزندان شان بسیار سریع مهارت های مختلف را بیاموزند. این کمال گرایی را در شیوه زندگی خود والدین هم می توان دید؛ مثلا انتظار دارند بسیار سریع پیشرفت کنند.

این والدین در برخورد با کودکان هم می خواهند آرزوهای تحقق نیافته خود را در فرزندشان محقق کنند؛ اصرار والدین برای تحقق آرزوهای خود در فرزندان می تواند مخرب باشد. نباید فراموش کنید که بچه ها الزاما علایق، روحیات و استعدادهایی شبیه شما ندارند و به همین دلیل نباید آنها را مجبور کنید که درست مثل شما زندگی کنند یا تنها به بهانه فراهم کردن امکانات برای شان انتظار داشته باشید که آرزوهای ناکام شما را برآورده کنند.

دکتر پریناز بنیسی، روانشناس تربیتی:

برای آموزش فرزندان حتما باید به استعداد و شرایط خاص هر کودک توجه داشت، چون نمی توان یک دستورالعمل خاص را برای همه کودکان در نظر گرفت.

ذهنش را بارور کن

از شش ماهگی به بعد می توان مهارت های شناختی، ذهنی و حرکتی کودکان را افزایش داد اما نوع، شدت و میزان آموزش ها با توجه به جنسیت و توانایی های مختلف کودکان متفاوت است. به هرحال سرگرمی های مختلف برای ارتقای هوش و مهارت های حرکتی، شناختی و رفتاری کودکان مفید هستند اما مولفه مهم سن را نباید فراموش کرد.

برایش رایانه بخر

امروزه کلاس های درسی هوشمند هستند، از تخته و وسایل آموزشی و... همه هوشمند طراحی شده اند بنابراین کودک قبل از ورود به دنیای مدرسه و آموزش رسمی باید تا حدی با محیط های آموزشی آشنا بوده و برای ورود به مدرسه برخی مهارت ها را یاد گرفته باشد. سرگرمی های آموزشی مثل خواندن لغات، حل معما، موسیقی و. . . تا حدی می تواند عزت نفس و شناخت کودکان را افزایش دهد.

استعداد فرزندت را نکش

اجبار و پافشاری والدین برای آموزش کودکان بسیار مخرب است. کودک باید بتواند بین فعالیت های مختلف یک یا چند موضوع را انتخاب کند. وقتی علاقه وجود نداشته باشد، اصرار و پافشاری والدین برای ادامه یک آموزش انگیزه را در کودک از بین می برد. خستگی و دلزدگی از آموزش یا حتی لجبازی هم می تواند از پیامدهای اصرار بی جای والدین باشد. متاسفانه برخی از والدین اصراری غیرمنطقی برای فعالیت های فرزندان خود دارند. ممکن است کودکی استعداد هم داشته باشد اما بدرفتاری والدین این استعداد را در او می کشد.

استعدادش را کشف کن

برای بسیاری از آموزش ها نمی توان سن خاص و مطلقی را در نظر گرفت بلکه می توان بازه سنی مشخص کرد. ممکن است یک کودک چهار ساله بتواند آموزش های مربوط به شش ساله ها را فرا بگیرد و برعکس. والدین با راهنمایی مشاور می توانند استعدادهای فرزندان شان را کشف کرده و برای شکوفایی آنها برنامه ریزی کنند.

از همسالان دورش نکن

درخصوص آموزش فرزندان هیچ چیز مطلق نیست؛ تصمیمات باید براساس ویژگی های خاص هر کودک پایه ریزی شود. ممکن است والدین تصمیم بگیرند یکی از فرزندان شان را به مهدکودک بفرستند اما فرزند دیگرشان را در خانه آموزش های پیش از مدرسه بدهند. به هرحال کودکان باید با همسالان شان در ارتباط باشند و بتوانند با محیط های ناآشنا منطبق شوند. والدین باید به افزایش قدرت انعطاف پذیری فرزند خود توجه داشته باشند.

 

یک شنبه 22 شهریور 1394  8:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها