0

نسخه چاپيارسال به دوستان گاردین: ایران مقامی سطح پائین را به استقبال هاموند فرستاد/لندن خود هزینه ب

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

نسخه چاپيارسال به دوستان گاردین: ایران مقامی سطح پائین را به استقبال هاموند فرستاد/لندن خود هزینه ب

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که ایران مقامی نسبتا سطح پائین را به استقبال از هاموند فرستاد و آن را نشانگر ماهیت محتاطانه روابط دو کشور خوانده است.

خبرگزاری فارس: گاردین: ایران مقامی سطح پائین را به استقبال هاموند فرستاد/لندن خود هزینه بازسازی سفارت را پرداخت/انگلیس تصمیمی برای اعتراف به نقشش در کودتای 28 مرداد ندارد/هاموند: گذشته‌ها گذشته است

 

روزنامه گاردین روز یکشنبه در گزارشی به موضوع بازگشایی سفارت این کشور در تهران پرداخت.

جولیان بورگر خبرنگار گاردین که همراه با فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس به تهران سفر کرده، در بخشی از این گزارش نوشته است: «دولت ایران در اقدامی که نشانگر ماهیت محتاطانه تاریخ طولانی و پرمشکل روابط دو طرف است، یک مقام نسبتا سطح پائین، یعنی «ابوالقاسم دلفی» رئیس دپارتمان اروپای غربی وزارت خارجه (به استقبال هاموند) فرستاد.»

در حالی روزنامه گاردین عنوان کرده که ابولقاسم دلفی مدیر کل غرب اروپای وزارت خارجه ایران به استقبال هاموند رفته، اما مقامی که در مراسم استقبال از هاموند در فرودگاه حضور داشته، معاون دلفی یعنی مهدی هنردوست بوده است.

بنا بر این گزارش، هاموند قرار است روز یکشنبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و روز دوشنبه با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران دیدار کند.

هاموند امروز در سفارت این کشور، گفته بود: «ظاهرا اراده برای تعامل در هر دو سو وجود دارد. اما در عین حال نسبت به میراث بی‌اعتمادی گذشته نیز آگاهی وجود دارد و شما از طریق تجربه است که می‌تواند اعتماد را بازسازی کنید.»

گاردین با بیان اینکه ساختمان سفارت متحمل خساراتی شده، نوشته است: «در طول چهار سالی که از آن تهاجم می‌گذرد، ساختمان توسط ایرانی‌ها مراقبت شده است. بازسازی این ساختمان چندین میلیون پوند هزینه برداشته، که تمام این مبلغ توسط بریتانیا پرداخت شده است. هاموند گفت که بریتانیا درخواست دریافت غرامت را مطرح خواهد کرد، اما اجازه نمی‌دهد که این مسئله به مانعی برای بهبود روابط در دیگر حوزه‌ها تبدیل شود.»

در بخش دیگری از این گزارش نیز به نقش لندن در کودتای 28 مرداد اشاره شده و تأکید شده است که انگلیس قصد ندارد مانند آمریکا به نقش خود در آن حادثه اشاره کند. 

هاموند در این مورد گفته است: «تاریخ، تاریخ است و هم بریتانیا و هم ایران تاریخی بسیار طولانی و پیچیده دارند و در گذشته اتفاقات متعددی رخ داده است که سد راه مداقه در ارزش‌ها، هنجارها و قوانین امروزی نخواهند بود. تصور می‌کنم که ما باید زیر تمام رخدادهای گذشته که پیش از آنکه ما متولد شویم، رخ داده، خط بکشیم و بر آینده متمرکز شویم.»

به گفته هاموند، دولت ایران به لندن نسبت به امنیت سفارت اطمینان کامل داده است. با این حال وی افزود: «ما پیامی روشن از رئیس‌جمهور در مورد اطمینان‌دهی وی (برای تأمین امنیت) داریم، اما در عین حال ما باید در مورد ماهیت جامعه ایرانی واقع‌بین باشیم. جناح‌های متفاوت با دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارند و کسانی هستند که خوش‌بینی به مراتب کمتری نسبت به احیای روابط میان بریتانیا و ایران دارند.»

یک شنبه 1 شهریور 1394  7:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها