0

کشف کوچک‌ترین سیاهچاله غول‌پیکر جهان

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

کشف کوچک‌ترین سیاهچاله غول‌پیکر جهان

کشف کوچک‌ترین سیاهچاله غول‌پیکر جهان

1439373196551_9.jpg

منجمان دانشگاه میشیگان کوچک‌ترین سیاهچاله فوق‌عظیم جهان را کشف کرده‌اند که در مرکز یک کهکشان کوتوله در فاصله 340 میلیون سال نوری واقع شده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از دیسکاوری، شاید این سیاهچاله کوچک‌ باشد، اما می‌تواند اسرار کهکشان‌های کوچک را فاش کند.

سیاهچاله جدید در کهکشان کوتوله RGG 118 واقع شده و با این که کوچک‌ترین سیاهچاله در میان گروه سیاهچاله‌های غول‌پیکر است، جرم آن 50 هزار برابر جرم خورشید است. با این حال، جرم این سیاهچاله کمتر از نصف جرم دومین سیاهچاله غول‌پیکر کوچک بعد از خود است و همچنین 100 برابر کمتر از سیاهچاله غول‌پیکری جرم دارد که در مرکز کهکشان راه شیری واقع شده است.

جرم سیاهچاله کهکشان RGG 118 حدود 200 هزار برابر کوچک‌تر از بزرگ‌ترین سیاهچاله‌ غول‌پیکر موجود است.

 

کشف سیاهچاله جدید برای منجمانی که به دنبال درک فرآیندهای تکاملی پیچیده حاکم بر سیاهچاله‌های غول‌پیکر هستند، حائز اهمیت است زیرا این سیاهچاله‌ها در اکثر کهکشان‌ها وجود دارند.

 

کهکشان کوتوله RGG 118 در اصل توسط مرکز تحقیقات آسمان دیجیتالی اسلون کشف شد و دانشمندان حاضر از رصدخانه پرتوی ایکس چاندرای ناسا و تلسکوپ Clay به اندازه 6.5 متر در شیلی برای توصیف سیاهچاله غول‌پیکر و در عین حال کوچک آن استفاده کردند.

 

منجمان توانستند حرکت گاز سرد موجود در مرکز RGG 118 را در نور اپتیکال و با استفاده از تلسکوپ بررسی کنند و بر روی انتشارات پرتوی ایکس ناشی از گاز چرخان داغ در مجاور سیاهچاله تمرکز کردند.

 

هر دوی این اندازه‌گیری‌ها نشان داد سیاهچاله مزبور مشابه سیاهچاله‌های غول‌پیکر در مراکز کهکشان‌های دیگر عمل می‌کند. سرعت ستارگان حول سیاهچاله در هسته کهکشان نیز این یافته‌ها را تائید کرد.

 

دانشمندان دریافتند این سیاهچاله غول‌پیکر کوچک درست مانند همتای بزرگ‌ترش رفتار می‌کند و این موضوع نشان می‌دهد سیاهچاله‌ها به شیوه‌ای مشابه و صرف‌نظر از اندازه‌شان رشد می‌کنند.

 

یکی از بزرگ‌ترین اسرار در اخترفیزیک مدرن وجود سیاهچاله‌های غول‌پیکر با جرم عظیم است که احتمالا کمتر از یک میلیارد سال پس از بیگ‌بنگ در جهان وجود داشته‌اند. منجمان امیدوارند با کشف این نمونه کوچک‌تر بتوانند مدل‌های تکامل سیاهچاله را ویرایش کنند.

 

منبع: ایسنا

 

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

جمعه 23 مرداد 1394  10:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها