0

ستارگان آسمان فقاهت(آیت الله احمدی میانجی)⭐🌺⭐

 
Lovermohamad
Lovermohamad
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 6840
محل سکونت : سوادکوه

ستارگان آسمان فقاهت(آیت الله احمدی میانجی)⭐🌺⭐

ستارگان آسمان فقاهت(آیت الله احمدی میانجی)

یکی از راه های رشد و ترقی در مسیر زندگی مطالعه حالات بزرگان و دانشمندان است در این گزارش می خواهیم به ابعاد زندگی حضرت آيت الله احمدی میانجی (ره) بپردازیم:


ولادت:

آیت‌اللّه احمدی میانجی، چهارم محرم الحرام 1345 ه.ق (1306 ش) در روستای پورسخلو از توابع میانه آذربایجان شرقی دیده به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی را در چنین محیط خانوادگی، که سرشار از تلاش و کوشش، صفا و صمیمیت و عبودیت و معنویت بود، سپری کرد و در دامن مادری از سلاله رسول اکرم صلی الله علیه و آله تربیت یافت.

در محضر پدر

مرحوم میرزا علی ؛ آموزش کتاب های «نصاب الصبیان»، «گلستان سعدی»، «منشأت امیر نظام»، «ابواب الجنان»، «تاریخ نادر» و مقدمات عربی را نزد پدر گذرانیده و با پشتکار خود توانست حدود دویست بیت از «نصاب» را حفظ کند و تا حدودی به زبان فارسی مسلط شود.

ورودبه حوزه تبریزوراهیابی به محضرعلامه طباطبایی

آیت الله شیخ علی زنوزی با مشاهده استعداد و ضمیر پاک آیت‌اللّه احمدی به گوهر وجودی او پی برد. لذا برای شکوفایی استعداد شاگردش، توقف بیش از پنج سال در حوزه میانه را به صلاح وی ندانست.

بدین جهت به آیت‌اللّه احمدی پیشنهاد کرد که هر چه زودتر به یکی از حوزه های قوی و مهم هجرت کند و نامه ای به علامه طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان)، که در تبریز بود، نوشت و از ایشان خواست تا مقدمات تحصیلات سطوح عالی را در آن شهر برای آیت‌اللّه احمدی فراهم کند.

بدین ترتیب آیت‌اللّه احمدی ، در سال 1323 ه . ش بنا به اصرار آیت‌اللّه زنوزی، عازم حوزه تبریز شد و در مدرسه «حسن پاشا» ساکن گردید. ایشان خود در این باره نقل می کرد: «...بعد از استقرار در مدرسه، خواستم به خدمت علامه طباطبایی برسم و نامه را تقدیم کنم. لذا از طلاب و اساتید و سایر علمای شهر، نشانی منزل ایشان را خواستم؛ اما هیچ کس ایشان را نمی شناختند و می گفتند ما تا به حال یک همچون اسمی و شخصی را نشنیده و ندیده ایم.

به مدارس دیگر مانند طالبیه رفتم، آنها هم چنین گفتند. چند روز به همین سبب معطل شدم تا این که بالاخره پس از مدتی با مشقت بسیار نشانی منزل ایشان را به دست آوردم. فوری به خدمتشان رسیدم و نامه را تحویل دادم. ایشان مرا مورد لطف قرارداد و به آیت‌اللّه میرزا رضی زنوزی که در آن ایام از مدرسین بزرگ حوزه تبریز بود، معرفی کرد»

هجرت به قم

آیت‌اللّه احمدی، درمدت کوتاهی که در حوزه تبریز بود، از محضر اساتید بزرگ از جمله آیت‌اللّه میرزا رضی زنوزی کسب فیض نمود؛ اما بنا به دلایلی در همان سال به میانه برگشت و از آنجا به سوی شهر مقدس قم روانه شد، او در این شهر، سطوح عالی را نزد مرحوم آیت‌اللّه سید حسین قاضی آموخت. و بخش دیگری از آن را هم در محضر حضرت علامه طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) که به تازگی از تبریز به قم مشرف شده بود، فرا گرفت. آیت‌اللّه احمدی پس از اتمام سطوح عالی فقه و اصول، درس خارج اصول را در خدمت مرحوم آیت‌اللّه آقا میرزا احمد کافی الملک یاد گرفت.

همزمان با این درس، دروس خارج فقه را در ابواب مختلف، از محضر بزرگانی چون: بروجردی، گلپایگانی، محقق داماد و علامه طباطبایی (ره) بهره می جست و حتی در درس خصوصی مرحوم محقق داماد و علامه طباطبایی نیز شرکت می کرد، البته با مرحوم علامه طباطبایی انس بیشتری داشت و به طور خصوصی در زمینه فقه، اصول و اخلاق بهره ها برد. [3]

استادان‌ و دوستان‌

از ديگر استادان‌ مرحوم‌ احمدي‌ ميانجي‌، مي‌توان‌ آیه الله حاج‌ ميرزا احمد كافي‌ الملكي‌ را نام‌ برد كه‌ وي‌، در درس‌ خارج‌ اصول‌ ايشان‌ حاضر مي‌شده‌ است‌. همچنين‌ وي‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ آیه الله العظمي‌ بروجردي‌، آیه‌الله العظمي‌ محقق‌ داماد، آیه الله العظمي‌ گلپايگاني‌ و آیه‌الله العظمي‌ هاشمي‌ آملي‌ و ميرزا رضي‌ تبريزي‌ شركت‌ و سالها از محضر ايشان‌ استفاده‌ مي‌نموده‌ است‌.

آیه الله ميانجي‌، در طول‌ دوران‌ تحصيل‌ خود با بسياري‌ از فضلا و بزرگان‌ حوزه‌، رابطه‌ دوستانه‌ داشته‌ است‌. از جمله‌ دوستان‌ ايشان‌ در دوران‌ تحصيل‌ در تبريز آیه الله اعتمادي‌ است‌ كه‌ خود، صاحب‌ شروح‌ رسائل‌ و كفايه‌ مي‌باشد. از ديگر دوستان‌ ايشان‌ در تبريز، آیه الله موسوي‌ اردبيلي‌ بود كه‌ بيشتر مباحثات‌ دوره‌ سطح‌ ايشان‌، با وي‌ بوده‌ است‌.

از دوستان‌ ايشان‌ در قم‌، مي‌توان‌ آقايان‌ ميرمحمدي‌ زرندي‌، مشكيني‌، مرحوم‌ حاج‌ سيد مهدي‌ روحاني‌، سيد موسي‌ شبيري‌ زنجاني‌، شيخ‌ احمد آذري‌ قمي‌، شيخ‌ احمد پاياني‌، سيد اسماعيل‌ موسوي‌ زنجاني‌، امام‌ موسي‌ صدر، شهيد بهشتي‌ و آقاي‌ مكارم‌ شيرازي‌ را نام‌ برد. آیه الله ميانجي‌ از همه‌ اين‌ آقايان‌، به‌ نيكويي‌ ياد مي‌كند و ويژگي‌ بارز آنان‌ را جدّيت‌ در درس‌ و تحصيل‌ علم‌، خلوص‌ و صدق‌ نيّت‌، پرهيزگاري‌ و اجتناب از محرّمات‌ مي‌داند.

فعالیت های علمی فرهنگی

ایشان در کنار تحصیل، با همکاری و همفکری چند تن از دوستان فاضل خود، همچون آیات: سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، سید مهدی روحانی و سید ابوالفضل میرمحمدی، اقدام به برگزاری بحث تفسیر هفتگی کردند و پس از ایشان نیز آیات دیگری مثل: آقا موسی زنجانی، احمد آذری قمی، احمد پایانی، موسوی زنجانی و... به جمع آنان پیوستند. این محفل علمی، به طور مرتب در هر هفته برگزار می شد. اعضای جلسه هر کدام به تفاسیر مختلف مراجعه می کردند و پیرامون آیات مباحث مفیدی را مطرح می نمودند که اغلب ظریف و دقیق و پربار بود. چنان که این اواخر آیت‌اللّه احمدی تأسف می خورد که چرا مذاکرات این جلسات از اول یادداشت و ضبط نشد.

این عالم وارسته از همان دوران طلبگی ضمن تحصیل، به تدریس نیز اهتمام داشت و درس های پیشین را به طلاب و فضلای پایین تر از خود می آموخت. آیت‌اللّه احمدی در حوزه علمیه قم از اساتید شناخته شده در سطوح عالی به شمار می رفت.

به فقه و به خصوص به کتاب ارزشمند مکاسب شیخ انصاری، عنایت و علاقه خاصی داشت و هر سال آن را برای عده ای تدریس می نمود. او در امر آموزش طلاب، با شهید آیت‌اللّه قدّوسی در مدرسه حقّانی همکاری داشت و از اساتید سرشناس این مرکز علمی و انقلابی محسوب می شد.

همچنین درس اخلاق ایشان نیز در سطح حوزه علاقمندان زیادی داشت. لذا از مدارس مختلف دعوت می شد و برای طلاب و فضلا در سطح های گوناگون درس اخلاق، که با جذابیت ویژه ای توأم بود، ارائه می داد. او که یک عمر فقه را با اخلاق به هم آمیخته بود، تبلور عینی یک «فقیه اخلاقی» بود.

آثار و تالیفات

آیت‌اللّه احمدی میانجی، در وادی قلم و تحقیق نیز به حق نبوغ، نوآوری، استعداد و تلاش طاقت فرسای خود را به وضوح در معرض دید و قضاوت تاریخ گذاشته است. آثار این دانشمند فرزانه از جهات مختلف قابل توجه و تأمل می باشد؛

بعضی از آثار ایشان عبارتند از :

مکاتیب الرسول [4] / مواقف الشیعه / التبرک / الاسیر فی السلام / السجود علی الارض /مالکیت خصوصی / لزوم وزارت اطلاعات در حکومت اسلامی / حاشیه و تعلیقه بر کتاب های «معادن الحکمه» مرحوم فیض کاشانی و «شیعه در اسلام» مرحوم علامه طباطبایی و...

حکومت از منظر آیت الله میانجی

یکی از ویژگی های بارز آیت‌اللّه احمدی، این بود که مسائل اسلامی را از دیدگاه حکومتی ارزیابی می کرد و اعتقاد داشت که فقه اسلامی و شیعی برای اداره بشر از گهواره تا گور است و می تواند جوامع بشری را به خوبی اداره کند.

ایشان با این بینش و تفکر وارد میدان تحقیق و پژوهش شد و از آیات، احادیث و روایاتی که تا دیروز تنها در ابعاد فردی استفاده می شد، در ابعاد حکومتی از آنها بهره برداری کرد و کتابی را تحت عنوان «اطلاعات و امنیت در حکومت اسلامی» به رشته تحریر درآورد که از این نظر در نوع خود، کم نظیر و بدیع می باشد. بر اساس همین بینش، ایشان به «احکام حکومتی» که زیر نظر ولایت ولی فقیه جامع الشرایط اداره شود، به جدّ اعتقاد داشت و از این رو، حتی مقررات و قوانین معمولی را هم لازم الاجراء می دانست؛ به طوری که اظهار می داشت: «اگر کسی در نیمه شب مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نکرد و پلیس هم حضور نداشت، واجب است خود، جریمه خلافش را به صندوق حکومت واریز کند؛ در غیر این صورت ذمه اش مشغول خواهد شد»

ایشان در باب اخذ وجوه شرعیه (خمس، زکات و...) نیز نظر خاصی داشت که از همان نظریه حکومتی ایشان نشأت می گرفت. او اخذ وجوه شرعی و مصرف آن را، ابتدائاً یکی از شئون اساسی ولی فقیه می دانست. به همین سبب با این که ایشان مجتهد مسلم بودند؛ اما در این باب خود را ملزم کرده بودند تا از مقام معظم رهبری اجازه بگیرند.

فعاليتهاي‌ سياسي‌

آیه الله احمدي‌ ميانجي‌، از آغازين‌ روزهاي‌ فعاليت‌ سياسي‌ امام‌ (ره‌) در خدمت‌ ايشان‌ و نهضت‌ اسلامي‌ بود و بارها بر منابر و در مجامع‌ عمومي‌، از شاه‌ و دستگاه‌ طاغوت‌ برائت‌ جست‌ و ماهيت‌ آن‌ را فاش‌ كرد. وي‌، بر اثر اين‌ افشاگريها مورد تعقيب‌ و تهديد ساواك‌ قرار گرفت‌. به‌ سبب‌ يكي‌ از اين‌ افشاگريها، عوامل‌ رژيم‌ شاه‌ به‌ منزل‌ ايشان‌ در ميانه‌ هجوم‌ آورده‌، ايشان‌ را مورد ضرب‌ و شتم‌ قرار دادند و به‌ زندان‌ تبريز منتقل‌ كردند.

از فعاليتهاي‌ مهم‌ آیه الله ميانجي‌، در زمان‌ رژيم‌ طاغوت‌، شركت‌ در تأسيس‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و همكاري‌ مداوم‌ با آن‌ بود.

وي‌ براي‌ تشكيل‌ و تأسيس‌ جامعه‌ مدرسين‌ زحمات‌ فراواني‌ را متقبّل‌ شد. از جمله‌ فعاليتهاي‌ وي‌ در اين‌ زمينه‌ تشكيل‌ جلسات‌ مشورتي‌ با مراجع‌ معظم‌ تقليد براي‌ پيشبرد نهضت‌ بود. همچنين‌ وي‌ از كساني‌ بود كه‌ بيانيه‌ جامعه‌ مدرسين‌ مبني‌ بر «خلع‌ يد شاه‌ از سلطنت‌» را امضا كرد؛ اين‌ بيانيه‌ از مهم‌ترين‌ فعاليتهاي‌ جامعه‌ مدرسين‌ در زمان‌ رژيم‌ شاه‌ به‌ شمار مي‌رود.

حضور ايشان‌ در صحنه‌هاي‌ سياسي‌، به‌ پيش‌ از انقلاب‌ منحصر نشد. پس‌ از پيروزي‌ شكوهمند اسلامي‌، مرحوم‌ ميانجي‌ در صحنه‌هاي‌ گوناگون‌ حضور مستمر داشت‌ و در فتنه‌هاي‌ ايجاد شده‌، همانند داستان‌ مجاهدين‌ خلق‌ و نيز مسأله‌ بني‌ صدر، به‌ افشاگري‌ و روشنگري‌ مي‌پرداخت‌. در جنگ‌ تحميلي‌ نيز ضمن‌ اهداي‌ فرزند خود ـ جعفر ـ به‌ كاروان‌ شهيدان‌ انقلاب‌ اسلامي‌، بارها در صحنه‌هاي‌ جنگ‌ حضور يافت‌ و منزل‌ خود را در قم‌، محل‌ رفت‌ و آمد جوانان‌ پر شور بسيجي‌ كرده‌ بود.

آیه الله احمدي‌ ميانجي‌، چندين‌ بار از طرف‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) مأموريت‌ يافت‌ تا باتني‌ چند از فضلاي‌ حوزه‌ علميه‌، به‌ مناطق‌ گوناگون‌ رفته‌ مشكلات‌ و اختلافات‌ بوجود آمده‌ را حل‌ و فصل‌ نمايند. وي‌ نيز بي‌ درنگ‌، به‌ انجام‌ دادن‌ وظايف‌ محوّله‌ پرداخت‌ و در صحنه‌ اطاعت‌ از ولي‌ فقيه‌ نيز سربلند بيرون‌ آمد. پس‌ از ارتحال‌ امام‌ بزرگوار نيز همواره‌ مردم‌ را به‌ اطاعت‌ از فرمانهاي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌، حضرت‌ آيت‌ الله خامنه‌اي‌ و اجراي‌ منويات‌ ايشان‌ فرا مي‌خواند.

برخي‌ از مسئوليتهاي‌ ايشان‌ پس‌ از انقلاب‌ اسلامی

ـ عضويت‌ در جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ ؛

ـ نمايندگي‌ از سوي‌ امام‌ (ره‌) براي‌ رسيدگي‌ به‌ وضعيت‌ زندانيان‌ ميانه‌ در شهرهاي‌ اطراف‌ آن‌؛

ـ نمايندگي‌ مجلس‌ خبرگان‌ در سه‌ دوره‌ متوالي‌ (دوره‌ يكم‌ و دوم‌ از استان‌ آذربايجان‌ غربي‌ و دوره‌ سوم‌ از آذربايجان‌ شرقي‌).

اندرز‌هایی از مرحوم میانجی


آثار وضعی گناه

گناه آثار وضعی دارد حتی بعد از توبه نیز آن آثار در روح انسان باقی می ماند و برای همین نیز، در آیات قرآن بعد از کلمه «تابوا» [توبه کنید] کلمه «اصلحوا» [اصلاح کنید] آمده است؛ یعنی صرف توبه کافی نیست. بعد از آن باید با جدیت به اصلاح روح پرداخت تا آثار وضعی گناه از جان و دل زدوده شود.

مناجات با خداوند

از خدا حاجت خواستن، خودش توفیق است. در دعا هست که، «امّا الراحِلُ الیک قریبُ المسافة» منظور از راحل این است که خدایا، کسی که می خواهد به سوی تو بیاید، قریب المسافة است. من به ذهنم آمده که شاید «قریب المسافة» این باشد که عبد هر قدر هم دور باشد، اگر بخواهد برگردد، فاصله نزدیک است؛ فقط یک دفعه بگوید: نفهمیدم؛ خدایا، نفهمیدم؛غلط کردم.

آزمون الهی

امتحان «خوشی» خیلی مشکل است. من خیال می کنم از هزار، یک نفر از عهده امتحانش بیرون می آید. خدا پول بدهد، مقام بدهد، صحت بدن بدهد، وسایل و امکانات بدهد، آدم خودش را گم نکند. چند نفر می توانند از عهده چنین امتحان بیرون بیایند؟!

آداب دعا

یکی از آداب دعا این است که به خدا راه نشان ندهیم.ما باید از فضل خدا بخواهیم، بقیه کارها دیگر به دست اوست. بگوییم خدایا می دانی که من احتیاج دارم به فلان عطیه شما.مرحوم علامه طباطبایی می فرماید: آداب دعا این است که از فضل خدا بخواهی و در راه و خصوصیات آن دخالت نکنی.

آشنایی با شرح حال بزرگان

وقتی آدم شرح حال بزرگان و وارستگان را می خواند، فایده اش این است که احساس کمبود می کند. مقامات آن‌ها را می بیند و آن وقت می فهمد چقدر از نظر معنوی کمبود دارد. آیت الله بهاءالدینی می فرمودند: اگر کسی «وصل » را درک نکند، نمی فهمد معنای «فصل » چیست و چرا علی علیه السلام در دعای کمیل می فرماید: توان فراق تو را ندارم.

کمالات اخلاقی

احترام به همسر

نقل شده است که: «در این چند سال اخیر، چون همسر آیت‌اللّه میانجی کسالت داشتند، ایشان هیچ دعوتی و مهمانی را نمى پذیرفت.»

پول هنگفت

آیت‌اللّه احمدی میانجی نقل مى فرمود: یکی از ثروتمندان، پول هنگفتی را به من داد که برای رفع مشکل محرومان خیلی کارساز بود؛ امّا احساس کردم او مى خواهد بعداً بیاید برای کارهای خود از من تأییدیه و توصیه نامه بگیرد. لذا آن همه پول را رد کردم!»

به مجلس شهدا مى آیم

بارها آیت‌اللّه احمدی میانجی را برای سخنرانی دعوت مى کردیم. ولی ایشان نمى پذیرفتند؛ ولی هر بار وقتی که عرض مى کردیم مجلس شهید است، مشتاقانه مى پذیرفتند و مى گفتند: «چشم مى آیم!»

فقط برای خدا

نقل شده است که «آقا جعفر، فرزند آیت‌اللّه احمدی میانجی در عملیات کربلای پنج به مقام شامخ شهادت نایل آمد. ایشان در تشییع جنازه فرزندشان حضور پیدا کرده بود، ولی ناگهان از نیمه راه بازگشتند. وقتی که علّت را از ایشان جویا شدیم، گفت: چیزی را که در راه خدا داده ام، نمى خواهم دنبالش راه بیفتم! ایشان در مجلس هفت نیز شرکت نکردند!»

عزّت نفس

سال‌های اول که آیت‌اللّه میانجی به تبلیغ مى رفتند، مردم وجوهات خود را به ایشان مى دادند؛ ایشان با این که در اوج احتیاج و نیاز بودند، آن وجوهات و خمس را به طلبه‌های دیگر مى دادند که آنها خدمت مراجع تقلید ببرند، تا مقداری از پول دست آن طلبه ها را بگیرد. آیت‌اللّه میانجی بزرگوار بودند و با تهیدستی مى ساختند و مشکلات را تحمّل مى کردند ولی عزّت نفس خود را حفظ مى نمودند.»

امامت جماعت فیضیه را نپذیرفت

نقل شده است که: «بعد از ارتحال آیت‌اللّه العظمی اراکى، از ایشان دعوت شده که امامت نماز جماعت با شکوه مدرسه فیضیه را بپذیرند، ولی ایشان قبول نکردند و در همان مسجد کوچک که پیشتر نماز مى خواندند، نماز جماعت خود را ادامه دادند.»

ساده زیستى

یکی از محافظان ایشان مى گوید: «حاج آقا نمونه بارز تقوی و اخلاص بودند. همیشه سر یک سفره مى نشستیم و بسیار صمیمی با هم غذا مى خوردیم. ساده زیستى ایشان همواره ما را شگفت زده مى کرد.»

از ایشان کار مکروه ندیده ام!

یکی از نزدیکان ایشان مى گوید: «حدود پنجاه سال با آیت‌اللّه احمدی میانجی از نزدیک آشنا و با ایشان هم بحث بوده ام؛ در این مدت طولانى، حتّی یک کار مکروه نیز از ایشان ندیده ام؛ چه برسد به اینکه از ایشان، کار حرام از قبیل غیبت و تهمت و... ببینم! در این مدت حتّی تصور انجام چنین کارهایی از ایشان را نداشتم.»

بعضی روضه ها را نخوانید

یکی از مداحان پیشکسوت که سالها در محضر ایشان بود، نقل نموده است: «آیت‌اللّه احمدی میانجی درباره روضه‌ها بسیار حساس بودند و مى فرمودند، که: بعضی روضه هایی که بعضى ها مى خوانند خوب نیست کاش این نوع روضه ها را نخوانند؛ چرا که در چنین روضه هایی یک نوع ذلّت برای اهل بیت - علیهم السلام - در ذهن مستمعان متصور مى شود. روضه ها باید مطابق شأن و منزلت معصومین - علیهم السلام - ارایه شود.


در برخی موارد از محضر ایشان مى پرسیدیم که: حاج آقا نقل این مطلب یا روضه چطور است؟ ایشان مى فرمودند: من جایی آن را ندیده ام و مى فرمودند: «اهل بیت -علیهم السلام- آن قدر فضایل و مقامات و کرامات دارند که هیچ نیازی به این مطالب بى مأخذ و ضعیف نداریم.»

روضه، بیشتر بخوان!

یکی از فضلای حوزه علمیه قم مى گوید: «آیت‌اللّه احمدی میانجی به من سفارش مى فرمود که: سعی کنید روضه، زیاد بخوانید!ایشان دلباخته ی سیّدالشهدا - علیه السلام - بود. همین که اسم یکی از چهارده معصوم - علیهم السلام - به گوش ایشان مى خورد، دگرگون مى شد و به شدّت گریه مى کرد.»

امسال، سال آخر است

از داماد ایشان نقل شده است که: «آیت‌اللّه احمدی میانجی بعد از ویرایش نهایی جلد چهارم کتاب معروف شان - مکاتیب الرّسول - در عالم رؤیا خدمت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شرفیاب شدند و حضرت رسول(ص) با دست مبارک خود، شال منبری را به گردن ایشان انداخته و فرموده بودند: «امسال، سال آخر شماست!»

وصیتنامه

مرحوم آیت‌اللّه احمدی میانجی در بخشی از وصیت نامه خود، توصیه هایی پدرانه خویش را چنین به یادگار گذاشتند: «شما را به تقوا و پرهیز از گناه شدیدا توصیه می کنم. روابط خود را با اهل بیت علیهم السلام روز به روز زیادتر کنید. همواره توسل داشته باشید ولو با خواندن زیارت جامعه یا امین اللّه یا زیارت عاشورا. با آنان درد دل کنید و به در خانه غیرآنان نروید. با امام زمان علیه السلام همیشه رابطه برقرار کنید.»

رحلت

ین عالم فرزانه پس از هفتاد و سه سال زندگی توأم با تلاش، تحقیق و پژوهش، بامداد روز دوشنبه، بیست و یکم شهریور 1379 چشم از جهان فرو بست و روح بلندش به سوی معبود متعال پرواز کرد. پیکر این فقیه خستگی ناپذیر، با حضور مراجع معظّم تقلید، علمای اعلام، طلاب و فضلا و انبوهی از مردم قم، میانه، تهران و... از مسجد امامِ قم به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها تشییع شد و با تجلیل فراوان، در جوار کریمه اهل بیت علیهم السلام جنب مرقد علامه طباطبایی (ره) و شهید مرتضی مطهری (ره) به خاک سپرده شد.

پیام تسلیت رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در پی درگذشت آیت‌الله میانجی

بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم‌

با تأسف‌ فراوان‌ اطلاع‌ یافتم‌ که‌ عالم‌ جلیل‌القدر و فقیه‌ اخلاقی‌ و پارسا و پرهیزکار آیت‌الله‌ آقای‌ حاج‌ میرزا علی‌ احمدی‌ میانجی‌ دنیا را بدرود گفته‌ و حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ قم‌ به‌ فقدان‌ این‌ استاد وارسته‌ و با فضیلت‌، دچار گشته‌ است‌. ایشان‌ در شمار عالمان‌ و برگزیدگان‌ بودند که‌ علم‌ را با عمل‌، و تقوا را با جهاد، و فقاهت‌ را با تبلیغ‌ دین‌، و برجستگی‌ رتبه‌ دانش‌ و تحقیق‌ را با کمال‌ فروتنی‌ و زهد و کم‌توقعی‌ در هم‌ آمیخته‌ و در عرصه‌ی‌ دین‌ و معنویت‌ همچون‌ میدان‌ حضور و نشاط انقلابی‌، از پیشروان‌ و گوی‌ سبقت‌ ربودگان‌ بودند.

آزمون‌ شهادت‌ فرزند همچون‌ دیگر محنتهای‌ دوران‌ مبارزه‌ی‌ علمی‌ و جهاد سیاسی‌، بر صبر و صفا و وارستگی‌ این‌ مرد بزرگ‌ افزوده‌ و اسوه‌یی‌ برای‌ فضلای‌ جوان‌ و شاگردان‌ و ارادتمندان‌ ایشان‌ پدید آورده‌ بود. فقدان‌ خسارتبار این‌ روحانی‌ عالی‌ مقام‌ را به‌ حضرت‌ بقیةالله‌ روحی‌ فداه‌ و حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ قم‌ و خاندان‌ محترم‌ و فرزندان‌ مکرم‌ ایشان‌ تسلیت‌ عرض‌ می‌کنم‌ و علو درجات‌ ملکوتی‌ ایشان‌ را از خداوند رحیم‌ مسألت‌ می‌نمایم‌.

سید علی‌ خامنه‌ای‌

۱۳۷۹/۰۶/۲۲

پی نوشت ها:

[1] - سال 1358 ه. ق (بهار 1318) در سن دوازده سالگی، پدر میرزا علی را به شهر میانه آورد و فرزندش را به دست عالمی فداکار و دلسوز سپرد تا به صورتی که خود مصلحت می داند، تعلیم و تربیت کند.این روحانی ربّانی، مرحوم حضرت آیت اللّه آقا میرزا ابومحمد حجتی، یکی از دوستان صمیمی و قدیمی پدر و از شاگردان حضرت آیت اللّه العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی در قم به شمار می رفت.

[2] - حاج شیخ لطفعلی، برادرزاده آیت اللّه میرزا رضی زنوزی تبریزی است. در نجف اشرف از محضر آیات عظام: نایینی، ایروانی و کاشف الغطا استفاده شایان برد و با آیات عظام: میلانی، خویی و مرعشی نجفی نیز هم بحث و هم درس شد. وی مجتهدی مسلم و از علمای بزرگ تبریز محسوب می شد؛ اما به دلیل آن که در شهر میانه ساکن بود، قدر و منزلت وی در محافل علمی شناخته نشد.

[3] - آیت اللّه احمدی درباره آشنایی خود با علامه نقل می کرد

«اوائل، با این که از طریق مرحوم آیت اللّه زنوزی به ایشان معرفی شده بودم، اما چندان توجهی به من نمی کردند تا این که بعداً مأنوس شدیم و رفت و آمدم به خدمت ایشان زیاد شد و معظم له نیز به بنده لطف داشتند. ولی همیشه در ذهنم بود که چرا آقای طباطبایی در اوایل این طور برخورد می کردند؟ یک روز که فرصتی پیش آمد، این سؤال را با ایشان در میان گذاشتم، فرمودند: اول تصورم این بود که می خواهید بی جهت وقت مرا بگیرید و عمر خودتان را هم ضایع کنید. این بود که نمی خواستم این طور بشود. اما بعد دریافتم این طور نیست. لذا نظرم عوض شد...»

[4] - آثار معنوی و علمی بزرگانی چون حضرت آیت اللّه احمدی میانجی را نمی توان با مقیاس های معمولی سنجید؛ چرا که قلمرو تأثیر آن در همه زمان ها جاری خواهد بود. با این وجود، برخی از آثار قلمی ایشان، از برکات خاصی برخوردار بوده و زحمات زیادی را برای ایشان داشته است. در این میان، خود استاد، توجه خاصی به کتاب مکاتیب الرّسول صلی الله علیه و آله که در آن نامه های پیامبر صلی الله علیه و آله جمع شده، داشته اند و درباره آن فرمودند که: «این کتاب، حاصل عمر من است و من حدود پنجاه سال برای نگارش آن زحمت کشیده ام»

💘نام زهرا مشتق از نام خداست
زینت کرسی و عرش کبریاست💘

http://s4.picofile.com/file/8182645092/GM_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B5%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_70502.gif تالارفناوری وعلوم نظامی وبلا من

💘علاج درد مشتاقان طبیب عام نشناسد
مگر لیلی کند درمان غم مجنون شیدا را💔
یک شنبه 18 مرداد 1394  10:25 PM
تشکرات از این پست
gharibeh
دسترسی سریع به انجمن ها