0

زنان؛ تحصیلکرده تر اما بیکارتر/ سهم ناچیز بانوان کردستانی از استخدامی دولت

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

زنان؛ تحصیلکرده تر اما بیکارتر/ سهم ناچیز بانوان کردستانی از استخدامی دولت

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
چند سالی است که تحصیلکرده های کردستانی به هوای آزمون استخدامی آموزش و پرورش و اینکه شغلی دولتی داشته باشند منتظر مانده اند تا اینکه 15 مرداد ماه شرایط آزمون استخدامی آموزش و پرورش بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت اما در کمال ناباوری تنها 16 نفر سهم بانوان کردستانی از این استخدامی می باشد .
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس به نقل از آفتاب دل،  چند سالی است که تحصیلکرده های کردستانی به هوای آزمون استخدامی آموزش و پرورش و اینکه شغلی دولتی داشته باشند منتظر مانده اند تا اینکه 15 مرداد ماه شرایط آزمون استخدامی آموزش و پرورش بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و با شنیدن خبر استخدام دولتی همه جوانان جویای کار که سال هاست انواع و اقسام مدارک مختلف دانشگاهی را به امید استخدام دریافت نموده اند، شادمان گشته و در اولین ساعات روز دهم فروردین ماه برای دریافت دفترچه به سایت سازمان سنجش هجوم بردند که متاسفانه از تعداد بیش از 3 هزار استخدامی ، تعداد 87 نفر سهم استان  کردستان و فقط 16 نفر از آنها زن می باشند، میزانی کمتر از20 درصد و این اتفاقی بحث برانگیز است. این درصد بیش از همه زمانی به چشم می‌آید که دولت بارها اعلام کرده در پی ایجاد برابری‌های شغلی میان زنان و مردان است.
 
 
با توجه به جزئیات آزمون استخدامی دولت، بد نیست نگاهی به وضعیت اشتغال زنان ایرانی بیاندازیم.  مسئله بیکاری زنان، مشکلی انکار ناپذیر است؛ بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری زنان، دوبرابر مردان است و به طور کلی بیش از 50% از زنان به دنبال شغل می‌گردند که از این میان تعداد زیادی تحصیلات بالای دانشگاهی دارند. همچنین بنابر آمار، میزان زنان شاغلِ با تحصیلات بالا از میزان مردان شاغلِ با تحصیلات بالای دانشگاهی بیشتر است.
 
 
 
چندی پیش  مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری هم با اشاره به وضعیت اشتغال زنان اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، امیدی برای اشتغال زنان در قالب دولتی وجود ندارد و باید تلاش شود فعالیت زنان در بخش خصوصی ساماندهی شود.
 
 
معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری هم با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های دولت برای استخدام زنان به موضوع سهم ناچیز زنان در استخدام‌های اخیر دولت اشاره  کرد ولی  رئیس سازمان برنامه وعده داده به این موضوع رسیدگی کند اما گویا دوباره روز از نو و روزی از نو ...
یکی از افراد جویای کار این لستخدامی در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل می گوید: متاسفانه ما در همه عرصه‌ها دارای مدیریتی ناهماهنگ و نامتناسب در جامعه هستیمو مدیریت مسائل اجتماعی ما تناسبی با واقعیت‌های روزمره‌امان ندارد که این خود نوعی بحران است .
 
 
وی گفت: چندین سال پس از اخذ مدرک دانشگاهی به امید قبولی در این استخدامی دنبال کاری نرفتم اما وقتی دفترچه ی سازمان سنجش را مطالعه کردم تازه متوجه شدم که چه ناعدالتی نسبت به زنان در شغل ها وجود دارد  لذا باید از تصمیم گیرندگان پرسید که چرا نقش زنان را تا به این حد ناچیز گرفته‌اند؟ و باید آن‌ها را به چالش کشید، تا ذهنیت‌اشان برای مردم روشن گردد.
 
 
شاید اگر از خود مسئولین علت را بپرسیم در جواب این قوانین به ظاهر برای حمایت از بانوان ایجاد شده است ؛ اما در عمل نتیجه ای جز تنگ کردن قافیه برای آنان ندارند.
 
 
انتهای پیام/
 
 
 
شنبه 17 مرداد 1394  7:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها