0

بگو چی‌دوست داری تا بگویم چی کم داری؟

 
namebaran
namebaran
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1392 
تعداد پست ها : 4155
محل سکونت : تهران

بگو چی‌دوست داری تا بگویم چی کم داری؟

امروز هوس چه كرده‌ايد؟ دل‌تان كباب كوبيده مي‌خواهد يا سوفله سبزيجات؟ براي‌تان عجيب است كه بعد از مدت‌ها هوس كرده‌ايد يك بسته كامل چيپس نمكي بخوريد؟ اصلا مي‌دانيد كه سر و كله اين هوس‌ها از كجا پيدا مي‌شود؟ ما به شما مي‌گوييم كه چرا گاهي به شكل غيرقابل كنترلي دل‌تان يك غذا يا خوراكي خاص مي‌خواهد.

از نظر متخصصان، كمبود برخي از مواد معدني، اسيدآمينه‌ها يا ويتامين‌ها و پروتئين‌ها مي‌تواند هوس خوردن ماده‌اي خاص را در شما ايجاد كند. پس تصور نكنيد كه ميل‌تان به خوردن چنين خوراكي‌هايي گذرا و بي‌ضرر است بلكه اين هوس را به عنوان يك زنگ‌ خطر جدي بگيريد و سعي كنيد كمبودي كه بدن‌تان را به اين حال انداخته با تغذيه مناسب برطرف كنيد.

هوس نمك كرده‌ايد؟

بدن‌تان سديم كم دارد

هرچقدر هم كه به نمك دوست‌ها بگوييد، باز هم نمكدان را از كنار ليوان آب‌شان بر نمي‌دارند. درست است كه شكل گرفتن ذائقه غذايي به شما اجازه نمي‌دهد كه كمتر از ميزان خاصي نمك بخوريد اما از نظر متخصص هوس غذا يا خوراكي شور كردن هم مي‌تواند نشانه يك كمبود در بدن‌تان باشد.
 

 

ولع مصرف غذاهاي شور نشانه اين است كه سطح سديم در بدن بيش از اندازه كم است و گفته مي‌شود كه احساس عطش بيش از اندازه بعد از انجام حركات ورزشي يا در زماني كه بيمار هستيد، به همين دليل ايجاد مي‌شود. سديم يك ماده معدني مهم است كه به حفظ تعادل آب در بدن و تنظيم فشار خون كمك مي‌كند و اگر سطح آن در بدن‌تان پايين باشد، احتمالا ميل شديدي به خوردن پفك يا پاپ‌كورن شور پيدا مي‌كنيد و هيچ وقت نمي‌توانيد يك بشقاب برنج كم نمك را قورت دهيد.

براي حل مشكل چه بخوريم؟ كرفس و هويج.

زبان بدن‌تان را بفهميد

هميشه به آزمايش‌هاي وقت‌گير و پرهزينه براي فهميدن كمبودهاي بدن نيازي نيست. گاهي درد، سوزش، خارش و ديگر مشكلات بدن‌تان نقش زبان او را بازي مي‌كنند و به شما مي‌گويند كه چه كمبود‌هايي دارد.

 اگر مدام خسته هستيد

آهن بدن‌تان كم است.

  اگر پوست‌تان مي‌خارد

روي بدن‌تان كم است.

 اگر سرتان شوره مي‌زند

ويتامين A بدن‌تان كم است.
 
 اگر مدام عفونت مي‌گيريد

سلنیوم بدن‌تان كم است.

 اگر كمردرد و پا درد داريد

ويتامين D بدن‌تان كم است.

 خشکی دور دهان و بيني‌

یعنی ويتامين B12 ‌شما كم است.

هوس شيريني‌  كرده‌ايد؟

بدن‌تان كروم كم دارد

 اگر قند تصفيه شده و كربوهيدرات بخوريد، جريان خون‌تان سريع مي‌شود و ميزان قند خون‌تان نامتعادل مي‌شود. چاره‌اي كه بدن شما براي مقابله با اين افزايش سريع قند خون در نظر مي‌گيرد، ترشح انسولين بيشتر است. اين درحالي است كه با به تعادل رساندن وضعيت سلامت بدن‌تان و دريافت به اندازه مواد مغذي، مي‌توانيد اين مشكل را برطرف كنيد. طبيعي است كه وقتي سراغ شيريني‌جات مي‌رويد، سطح قندخون‌تان بالا مي‌رود و انسولين بيشتري در بدن‌تان آزاد مي‌شود اما مي‌دانيد كمبود چه ماده‌اي است كه اين نياز را در شما ايجاد مي‌كند؟

از نظر متخصصان، كساني كه سطح ماده معدني كروم در بدن‌شان پايين است، بيشتر به خوردن شيريني تمايل نشان مي‌دهند، به همين دليل اگر ميزان كروم مورد نياز را به بدن‌تان برسانيد، كمتر هوس شيريني مي‌كنيد.

يك صبحانه مفصل حاوي پروتئين+ كربوهيدرات مي‌تواند حال‌تان را بهتر كند؛ مثلا مي‌توانيد تخم مرغ را با نان چاو‌دار بخوريد.

در ساعات بعدي روز هم سراغ سبزيجات برويد. با اين كار به بدن‌تان كمك مي‌كنيد تا سطح قند خونش را ثابت نگه‌ دارد. با چنين برنامه‌اي وقتي به ساعت چهار عصر مي‌رسيد ديگر آنقدر قند خون‌تان افت نمي‌كند كه مجبور شويد شيريني بخوريد.

براي حل مشكل چه بخوريم؟ دل و قلوه، گوشت گاو، مرغ، هويج، سيب زميني، كلم بروكلي، مارچوبه و تخم‌مرغ.

هوس شكلات كرده‌ايد؟

بدن‌تان منيزيم كم دارد

به محض اينكه مضطرب مي‌شويد و فكرتان مشغول مي‌شود، سراغ شكلات مي‌رويد؟ اصلا شكلات كاكائويي ‌مهمان هميشگي خانه شماست؟ متخصصان بر اين باورند كه بدن شكلات دوست‌ها منيزيم كم دارد. منيزيم نه تنها سيستم ايمني بدن‌تان را تقويت مي‌كند و ضد التهاب به شمار مي‌آيد، بلكه مي‌تواند با حفظ تعادل سيستم عصبي بدن‌تان و كم كردن اضطراب شما، خيال شكلات خوردن را از سرتان بيرون كند؛ اين درحالي است كه ادعا مي‌شود بدن 80 درصد آدم‌ها كمبود منيزيم دارد.

منيزيم براي استخوان‌هاي شما هم خوب است و بهترين راه دست پيدا كردن به آن، خوردن يك تكه شكلات تلخ 70درصد است.
يك كاسه ماست كم چرب يا شيرموز در صبح، ماهي در ناهار و آووكادو در بعد از ظهر، مي‌تواند هوس شكلات كاكائويي خوردن را از سرتان بيندازد. گذشته از اين، نصف فنجان سويا بو داده تقريبا نيمي از منيزيم لازم در روز را فراهم مي‌كند.

براي حل مشكل چه بخوريم؟ سبزي‌هاي تيره برگ‌دار خام يا پخته، اسفناج تازه، كلم پيچ يا برگ، چغندر، آجيل و مغزهايي مثل بادام يا دانه آفتابگردان، بذر كتان و گردو.
 

بگو چی‌دوست داری تا بگویم چی کم داری


هوس كربوهيدرات كرده‌ايد ؟

بدن‌تان تريتوفان كم دارد

 اگر مدام دل‌تان نان، ماكاروني، سيب‌زميني و اساسا هر نوع كربوهيدرات انباشته‌اي مي‌خواهد، احتمالا بدن‌تان يك اسيد آمينه ضروري به نام تريتوفان را كم دارد. تريتوفان اسيد‌آمينه‌اي است كه اعصاب شما را در دست مي‌گيرد و به خلق و خوي‌تان شكل مي‌دهد و گذشته از اين، مي‌تواند در ساخت سروتونين به بدن شما كم كند و باعث شود كه خلق متعادل‌تر و آرام‌تري داشته باشيد.

بالا رفتن سطح قند خون مي‌تواند به رسيدن اسيد آمینه به مغز كمك كند. گذشته از اين، تريتوفان نقش ضروري در تنظيم چرخه خواب و بيداري بدن و حتي هضم غذا ايفا مي‌كند و كمبودش مي‌تواند باعث خلق پايين و اضطراب هم بشود.

اگر اين اسيد آمينه در بدن‌تان كم است، به جاي خوردن كربوهيدرات بيشتر سطح پروتئين مصرفي‌تان را بايد بالا ببريد تا ساخت آن در بدن‌تان بيشتر شود و كمتر سراغ سيب‌زميني سرخ كرده و برنج برويد.

براي حل مشكل چه بخوريم؟ بوقلمون، تخم مرغ، موز و گردو.

هوس گوشت كرده‌ايد؟

بدن تان آهن و روي كم دارد

بعضي از آدم‌ها همیشه خوردن يك غذاي گوشتي مفصل را به هرغذاي سبك مدرني ترجيح مي‌دهند. براي آنها هيچ چيز جاي كباب كوبيده و ژيگو را نمي‌گيرد و هيچ وقت در ‌مهماني، قبل از خوردن خورشت پرگوشت سراغ خوراك سبزيجات نمي‌روند. از نظر متخصص، بدن چنين افرادي به روي و آهن نيازمند است.

آهن نقش مهمي در بالا بردن سيستم ايمني بدن ايفا مي‌كند و به نوعي حامل اكسيژن در بدن هم تلقي مي‌شود؛ به همين دليل بدن كساني كه آهن‌شان كم است، خسته مي‌شود و زود از نفس مي‌افتد.

روي هم نقش مهمي در تقويت سيستم ايمني بدن ايفا مي‌كند و فردي كه سطح اين ماده معدني در بدنش پايين است، بيشتر مستعد ابتلا به بيماري‌هاي مربوط به ضعف سيستم ايمني بدن، سرما خوردگي و آنفلوآنزا خواهد بود. روي همچنين براي تقويت موها و ناخن‌ها‌ي‌تان ضروري است و باعث مي‌شود پوست سالمي داشته باشيد.

براي حل مشكل چه بخوريم؟ گوشت قرمز، عدس، اسفناج، تخم كدو تنبل، پنير و نان سبوس‌دار.

چشم برندار ازم می پاشه زندگیم

جمعه 16 مرداد 1394  10:25 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها