0

نگاهی به سریال های سیاسی تلویزیون / از «کاکتوس» و «کیف انگلیسی» تا «تعبیر وارونه یک رویا»

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

نگاهی به سریال های سیاسی تلویزیون / از «کاکتوس» و «کیف انگلیسی» تا «تعبیر وارونه یک رویا»

سریال «تعبیر وارونه یک رویا» به کارگردانی فریدون جیرانی به تازگی روی آنتن تلویزیون رفته است؛ این سریال یک موضوع سیاسی را دست مایه قرار داده تا دارامی پرالتهاب روایت کند.

نگاهی به سریال های سیاسی تلویزیون / از «کاکتوس» و «کیف انگلیسی» تا «تعبیر وارونه یک رویا»

 ساخت سریال هایی با رویکرد سیاسی در تلویزیون اتفاق تازه ای نیست؛ از سال ها قبل «کیف انگلیسی» ضیاء الدین دری، «کاکتوس» محمدرضا هنرمند و «مدار صفر درجه» حسن فتحی همگی در حال و هوایی سیاسی ساخته شده بودند و از ته مایه قصه تا در برخی موارد کل دغدغه داستان یک موضوع سیاسی بود.

در مواردی این مجموعه ها جزو کارهای قابل توجه تولید شده در تلویزیون محسوب می شود و در برخی مواقع نیز هدفی که مدنظر بود به دست نیامده است.

در ادامه نگاهی به برخی مجموعه های سیاسی تولید شده در تلویزیون صورت می گیرد، در عین حال که یادآوری می شود مجموعه هایی چون «معراجی ها» ساخته مسعود ده نمکی، «نوشدارو» به کارگردانی جواد اردکانی، «خواب بلند» ساخته احمد کاوری، «راستش را بگو» ساخته محمدرضا آهنج، «سراب» به کارگردانی حسین سهیلی زاده و همچنین مجموعه «جستجوگران» به کارگردانی محمدعلی سجادی جزو محصولات سال های اخیر صداوسیما محسوب می شود که نگاهی سیاسی داشته اند.

صداوسیما اغلب در پرداخت مجموعه های سیاسی به دلیل نگاه جهت دار چندان نتوانسته در جلب رضایت عموم مخاطبان موفق عمل کند، این بار باید دید در ادامه پخش سریال جیرانی، آیا «تعبیر وارونه یک رویا» توانسته قصه ای جذاب در بستری سیاسی روایت کند یا نه؟

نام سریال

کارگردان

قصه

تعبیر وارونه یک رویا

فریدون جیرانی

تعدادی از عوامل فریب خورده و جاسوسان خارجی در عملیاتی، یک دانشمند هسته‌ای ایران را به قصد انتقال به باکو برای بهره‌برداری‌های جاسوسی و تبلیغاتی می‌ربایند اما به دلیل مجروح شدن این دانشمند، برنامه عملیات تغییر می‌کند و سرانجام با دستگیری و هلاکت جاسوسان، عملیات ناکام می‌ماند. از سویی با تدبیر نیروهای اطلاعاتی کشور، عوامل هدایت عملیات نیز فریب می‌خورند و...

بخشی از داستان این سریال به مجموعه‌ها و سایت‌‎های هسته‌ای ایران اختصاص دارد و خرابکاری‌هایی به تصویر کشیده می‌شود که کشورهای بیگانه و سازمان‌های جاسوسی قصد انجام آن را دارند.

مدار صفر درجه

حسن فتحی

سریال ماجرای سفر دانشجویی ایرانی به نام حبیب پارسا (شهاب حسینی) به فرانسه- به خاطر تحصیل در رشتهٔ فلسفه در دانشگاه پاریس - را نشان می‌دهد. ماجرا بر بستر جنگ جهانی دوم و شکل گرفتن صهیونیزم و تسلط تدریجی بر فلسطین می‌گذرد که طبیعتاً فضای داستان متأثر از این واقعه مهم تاریخی است. در زمان اعزام دانشجویان ایرانی به فرانسه و همچنین تحصیل آنها در دانشگاه پاریس، جنگ جهانی دوم نیز در حال آغاز است. حبیب پارسا در دانشگاه با دختری یهودی به نام سارا استروک (ناتالی متی) آشنا می‌شود که اوایل، در کلاس با یکدیگر به مخالفت می‌پردازند که تدریجاً این مخالفت و سرکشی به عشق و تمایل بین این دو نفر مبدل می‌شود. ترور یهودیان به دست صهیونیست‌ها در ایران و اروپا و دنبال کردن سرنوشت دانشجویی ایرانی در فرانسه و رابطه عاطفی او با دانشجویی یهودی با سلسله حوادثی به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

کیف انگلیسی

ضیا‌ء‌الدین دری

داستان سریال درباره فردی سیاستمدار به نام منصور ادیبان (علی مصفا)است، او که بسیار تحصیل کرده است و در کشور فرانسه حقوق خوانده است، در انتخابات مجلس شرکت می‌کند و در دوره اول شکست می‌خورد، اما در دوره بعدی با حمایت مستانه (لیلا حاتمی) از طبقه رجال پیروز می‌شود و به مجلس راه پیدا می‌کند. منصور ادیبان از طرز فکر مستانه خوشش می‌آید و تغییرات زیادی در زندگی خصوصی و تفکرات قبلی‌اش می‌دهد، این در حالی است که مستانه عاشق منصور شده است، ولی منصور این موضوع را درک نمی‌کند و متاسفانه زمانی به دنبال عشق گمشده‌اش می‌آید که دیگر دیر شده است و...

کلاه پهلوی

ضیا‌ء‌الدین دری

«فرخ باستانی» جوانی ایرانی از طبقه فقیر جامعه است. او پس از تحصیل در مدرسه دارالفنون تهران، برای ادامه تحصیل به پاریس می‌رود. پاریس در روزهای پس از جنگ جهانی اول شرایط سختی دارد. این وضعیت فشار زیادی به فرخ می‌آورد. او طی حوادثی با دختری ایرانی ـ فرانسوی ) به نام بلانش آشنا می‌شود که از پدری فرانسوی و مادری ایرانی متولد شده است. فرخ طی ماجراهایی با بلانش ازدواج می‌کند و موفق می‌شود سمت منشی گری «حسن تقی زاده» سفیر وقت ایران در پاریس را در فاصله سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۴ به دست آورد. تقی زاده هنگام بازگشت فرخ باستانی به ایران، طی نامه‌ای خطاب به «علی اصغر حکمت» وزیر فرهنگ و معارف توصیه می‌کند از فرخ در دستگاه حکومت استفاده کند. حکمت نیز به «محمود جم» وزیر داخله توصیه فرخ را می‌کند و به این ترتیب فرخ باستانی به سمت فرماندار یک شهرستان کوچک کویری با نام «سامان» منصوب می‌شود. فرخ پس از حضور در آن شهرستان به مرور اقدام به تخریب بافت سنتی شهر و جایگزین کردن آن با خیابانی مدرن و مغازه‌هایی جدید می‌کند. حضور همسر فرانسوی او در آن شهر کوچک و مذهبی نیز به مرور باعث بروز تغییراتی در شهر می‌شود. چندی بعد با صدور فرمان کشف اجباری حجاب بانوان، اتفاق‌های تازه‌ای در شهر سامان رخ می‌دهد.

کاکتوس

محمدرضا هنرمند

 سریال کاکتوس محمدرضا هنرمند روایتی از چند هم محله ای بود که به واسطه سخنان و ارتباط آنان موضوعات روز به شوخی و در قالب کمدی در سریال مطرح می شد.

چک برگشتی

سیروس مقدم

سریال با محور قرار دادن مسئله چک برگشتی، در واقع به زبان کمدی، روی حال و هوای ستادهای انتخاباتی و نماینده های مجلس زوم کرده بود. رفتارهای انتخاباتی یک نامزد ریاست جمهوری اعم از تخلفات، تبلیغات، آبروداری ها، فشارها و خلاصه تمام تلاش هایی که تیم تبلیغاتی یک نامزد برای موجه جلوه دادن او انجام می دهند، به زبان کمدی در این سریال مطرح شدند، تا جایی که نهایتا نامزد مورد نظر، مجبور به انصراف شد.

منبع:خبرانلاين

 

سه شنبه 13 مرداد 1394  1:22 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها