0

افشاي وجود 90 بمب اتمي در پايگاه آمريكايي انجرليك تركيه

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

افشاي وجود 90 بمب اتمي در پايگاه آمريكايي انجرليك تركيه

جمعه 3 دي 1389 ۱۰ : ۴۳ ساعت
منبع : فارس
نسخه قابل چاپ ارسال برای دیگران
پایگاه اطلاع رسانی صد خبر | sadkhabar.ir
افشاي وجود 90 بمب اتمي در پايگاه آمريكايي انجرليك تركيه
يكي از نمايندگان مجلس تركيه با اشاره به وجود تعداد 90 بمب اتمي مدل ب.61 در پايگاه آمريكايي انجيرليك، خواهان خارج ساختن هرچه سريع‌تر اين بمب‌ها از خاك تركيه شد.

به گزارش فارس به نقل از كانال دولتي تي.آر.تي تركيه، «شكري الك داغ» نماينده حزب جمهوريخواه خلق تركيه در سخناني در مجلس اين كشور با اشاره به اينكه آمريكا در دوران جنگ سرد و به بهانه مقابله با اتحاد جماهير شوروي سابق، تعداد 90 بمب اتمي مدل ب.61 را در خاك تركيه مستقر ساخته است، از احمد داوداوغلو وزير امور خارجه خواست تا دليل و اهداف پنهان نگهداري اين بمب‌ها را عليرغم خاتمه جنگ سرد بيان كند.
الك داغ در سخنراني خود در مجلس تركيه به گزارش محرمانه‌اي كه به تاريخ 12 نوامبر 2009 از سوي سفير آمريكا در آلمان تهيه و به واشنگتن ارسال و در پايگاه اينترنتي ويكي‌ليكس افشا شده است، استناد كرد و گفت كه در اين گزارش فيليپ گوردون معاون وزير امور خارجه آمريكا به استقرار بمب‌هاي مذكور در پايگاه آمريكايي انجيرليك در خاك تركيه اشاره كرده است.
وي در ادامه افزود كه به دنبال فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و انحلال پيمان ورشو، علت وجودي اين بمب‌ها در خاك تركيه نيز برطرف شده و حالا ديگر هيچ توجيهي براي نگهداري بمب‌هاي مذكور در خاك تركيه وجود ندارد.
وي از دولت آنكارا پرسيد چرا در حالي كه يونان بمب‌هاي مشابه را از خاك خود خارج ساخته است، تركيه كماكان اين سلاح‌هاي مرگبار را نگهداري مي‌كند.
الك داغ در بخش ديگري از اظهارات خود تصريح كرد كه خارج ساختن بمب‌هاي اتمي مذكور، نگراني كشور همسايه مانند ايران و برخي ديگر از كشورهاي همسايه را برطرف خواهد ساخت.
نماينده حزب جمهوريخواه خلق اين درخواست را در حالي مطرح مي‌كند كه بنا بر اسناد منتشره در ويكي‌ليكس، نگهداري و بهره‌برداري اين بمب‌ها خارج از اختيارات دولت آنكارا عنوان شده است.

 
 
جمعه 3 دی 1389  12:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها