0

تازه‌ترين خبرهاازاصلاح اطلاعات‌اقتصادي

 
Hosyin
Hosyin
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 1437
محل سکونت : اصفهان

تازه‌ترين خبرهاازاصلاح اطلاعات‌اقتصادي

تازه‌ترين خبرهاازاصلاح اطلاعات‌اقتصادي
جام جم آنلاين: رئيس مرکز آمار ايران با اعلام جديدترين اخبار از اصلاح اطلاعات اقتصادي خانوار در راستاي هدفمندي يارانه‌ها از اعلام همزمان نرخ بيکاري در دو فصل تابستان و پائيز خبر داد.

به گزارش مهر، عادل آذر ظهر پنجشنبه درحاشيه اولين جلسه ستاد تهيه حسابهاي بخش تعاون کشور در جمع خبرنگاران درباره آخرين اقدامات مرکز آمار ايران براي اصلاح اطلاعات اقتصادي خانوار و خانواده‌هاي جا مانده از طرح هدفمندي يارانه‌ها اظهارداشت: خوشبختانه تعداد مراجعات از ابتداي آذرماه سال جاري و از زماني که سامانه اطلاعات اقتصادي خانوار باز شد، نشان مي‌دهد که بيش از 97 درصد از مردم مشکلي در اين سامانه ندارند و هم اکنون تغييرات مربوط به توليد، فوت، ازدواج و طلاق در اين سامانه صورت مي‌گيرد.

ماهانه 36 هزار نفر فوتي داريم

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه ماهيانه به صورت متوسط حدود 36 هزار نفر فوتي در کشور داريم، بيان داشت: به دليل اينکه از ابتداي مهرماه سال جاري اين سامانه بسته شده بود و اجازه اصلاح اطلاعات اقتصادي خانوار داده نمي‌شد، هم اکنون اطلاعات قبلي افراد در دست بررسي است ولي با باز شدن آن مردم مي‌توانند مراجعه داشته باشند و اطلاعات جديدي را که مد نظر آنها است، وارد کنند.

آذر با اعلام اينکه فراخوان اوليه براي مراجعه مردم در اين سامانه تا 15 دي ماه سال جاري بود، بيان داشت: هم اکنون به اين جمع‌بندي رسيديم که سامانه به صورت دايمي فعال باشد تا افراد بتوانند تغييرات خانوار خود را در سامانه وارد کنند.

رئيس مرکز آمار ايران به مصوبه کارگروه تحول اقتصادي دولت در خصوص جمع‌آوري اطلاعات اقتصادي خانوار اشاره کرد و اظهار داشت: تغييرات شش ماهه دوم سالجاري در اول سال آينده توسط سازمان هدفمندي يارانه‌ها اعمال مي‌شود که به همين نسبت تاخير شش ماهه‌اي نيز براي اطلاعات بعدي اتفاق خواهد افتاد.

وي به ادامه راستي آزمايي اطلاعات اقتصادي خانوار به صورت هفتگي اشاره کرد و با بيان اينکه اين اطلاعات در اختيار سازمان هدفمندي يارانه‌ها قرار مي‌گيرد، افرود: راستي آزمايي اطلاعات هويتي و شناسنامه‌اي افراد و خانواده‌ها طرح مجزايي است که از ابتداي سال جاري با استفاده از 14 پايگاه پشتيبان در کل کشور آغاز شده است که اميدواريم تا پايان سال جاري اين راستي آزمايي اقتصادي نيز نهايي شود؛ گرچه عجله‌اي براي تحويل آن نداريم.

رئيس مرکز آمار ايران ميزان مراجعه مردم از ابتداي آذر ماه سال جاري به سامانه الکترونيکي مرکز آمار تا روز گذشته حدود 7 ميليون مراجعه دانست و گفت: از اين تعداد افراد کمتر از يک ميليون نفر جديد بودند که بخش مهمي از آن را تولدها شامل مي‌شود؛ بنابراين از مهرماه سال جاري تا کنون و در اين دوره سه ماهه مراجعات جديدي به سامانه مرکز آمار ايران شده است ولي بررسي‌ها نشان مي‌دهد که بيشتر مراجعات براي ثبت‌نام‌هاي قبلي است.

وي با بيان اينکه هم اکنون دو سامانه براي موضوع يارانه‌ها فعال است که يکي به آدرس  WWW.YARANEH.AMRA.ORG.IRاست ، به جمع‌آوري و يا اصلاح اطلاعات اقتصادي خانوار مي پردازد. پس از اين با انجام راستي آزمايي اطلاعات به سامانهREFAHI.IR که متولي آن سازمان هدفمندي يارانه‌ها است، ارجاع داده مي شود که اگر اين سامانه باز شود مردم مي‌توانند افتتاح حساب جديد داشته باشند و يا اطلاعات خانوار خود را از زدواج، طلاق و موارد ديگر ار ايه کنند.

نرخ بيکاري دو فصل همزمان اعلام مي‌شود

عادل آذر در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص وضعيت نرخ بيکاري تابستان سال جاري با تاکيد بر اينکه در نظر داريم اين نرخ را همزمان با نرخ بيکاري پاييز اعلام کنيم، گفت: براي نرخ بيکاري تابستان ابتدا اطلاعات دو استان باقي مانده بود که در نهايت مجبور شديم براي يک استان پيش‌بيني افزايش نمونه در حد دقيق‌تر شدن نرخ بيکاري داشته باشيم تا از اين طريق بتوانيم نرخ بيکاري استانها را به صورت دقيق محاسبه کنيم؛ با اين فرآيند نرخ بيکاري تابستان و پاييز به طور همزمان اعلام مي‌شود.

رئيس مرکز آمار ايران در ارتباط با زمان دقيق اعلام نرخ بيکاري شش ماهه گذشته کشور با تاکيد بر اين نکته که نمي‌توانم زمان قطعي بدهم، تصريح کرد: به دليل اتمام فصل پائيز، دو نرخ را در يک مقطع زماني اعلام خواهيم کرد.

وي در پاسخ به سئوال ديگري در خصوص اينکه شما در جلسه شوراي عالي اشتغال ايجاد يک ميليون شغل جديد را تاييد کرديد و آيا اين به معني کاهش نرخ بيکاري تابستان و پائيز سال جاري است؟ گفت: در آنجا فقط بحث فرصتهاي شغلي جديد مطرح بود ولي به صورت کلي تاييد مي‌کنم که آ‌مارها نشان مي‌دهد نرخ بيکاري در شش ماه گذشته کاهش يافته است.

عادل آذر ادامه داد:‌ آن يک ميليون شغلي که مرکز آمار تاييد کرده، مربوط به اقدامات تابستان 87 تا تابستان 89 و يکسال تمام است و به اين معني که اين ميزان در سال 89 ايجاد شده باشد، نيست.

رئيس مرکز آمار ايران درباره اين سئوال که زمستان 88 و بهار 89 نرخ بيکاري در کشور جهش چند درصدي داشته است و آيا تاييد يک ميليون شغل مي‌تواند گواهي بر کاهش نرخ بيکاري باشد؟ با تاييد اين موضوع گفت: تا کنون محاسبات وضعيت بيکاري تابستان و پاييز سال جاري نشان مي دهد که وضعيت نسبت به بهار 89 بهتر است و نرخ بيکاري کاهش خواهد يافت اما تک رقمي بودن و يا دو رقمي بودن آن را پس از پايان  محاسبات اعلام مي‌کنيم.

مرجع محاسبه نرخ تورم

وي در ارتباط با موضوع تفکيک حسابها و مرجع محاسبه نرخ تورم و نتيجه مذاکرات مرکز آمار و بانک مرکزي در اين خصوص اظهارداشت: هم اکنون در اين زمينه ما منتظر اعلام قانون هستيم ولي اين مسئله در قالب مصوبه شوراي عالي آمار مطيرح شده بود که با بانک مرکزي نيز توافقاتي داشتيم و هم اکنون اين مسئله در قالب برنامه 5 ساله پنجم هم مطرح شده و به محض ابلاغ وارد فاز عملياتي خواهد شد.

عادل آذر در بخش ديگري از سخنانش به تفکيک حسابهاي بخش تعاون از دو بخش دولتي و خصوصي نيز اشاره کرد و افزود: زمان بندي پروژه تهيه حسابهاي بخش تعاون کشور از ابتداي ديماه سال جاري تا ابتداي دي‌ماه سال 91 است هرچند مقدمات آن در سال گذشته فراهم شد.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه اميدواريم در ابتداي سال 90 خروجي‌هاي اوليه اين طرح را داشته باشيم، بيان داشت: در زمان اجراي پروژه اطلاعات اقتصادي مربوط به بخش‌هاي مختلف تعاوني به محض مشخص شدن اعلام مي شود ولي به صورت کلي پروژه حسابهاي ملي بخش تعاون به صورت فصلي و ساليانه قابل ارايه خواهد بود.

 سنگینی باری که خدا به دوش ما می گذارد آنقدر نیست که کمرمان راخرد کند بلکه آنقدر است که ما را برای دعا به زانو در آورد.


 

جمعه 3 دی 1389  4:56 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها