0

کودک گرسنه ممکن است دچار زردي شود

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

کودک گرسنه ممکن است دچار زردي شود

 
خراسان

زردي ناشي از افزايش بيلي‌روبين در خون نوزاد است که علت هاي مختلفي مانند ناسازگاري گروه خوني مادر و عامل RH،‌ عفونت خوني، تغذيه و گرسنگي نوزاد دارد و در اين حالت تغذيه کافي با شير مادر موجب اصلاح زردي مي‌شود. غلامرضا خاتمي، فوق تخصص گوارش کودکان، در گفت‌وگو با فارس ، اظهار کرد: علت هاي ايجاد زردي در نوزادان متفاوت است. زردي بر اثر افزايش بيلي‌روبين خون نوزاد ايجاد مي‌شود که مي‌تواند بسته به نوع آن موقت يا مداوم باشد.

 

عفونت خوني و ابتلا به زردي

گروهي از نوزادان بر اثر عفونت خوني و گروه ديگري نيز به علت فقدان نوعي آنزيم در کبد، دچار افزايش بيلي‌روبين در خون و زردي مي‌شوند. همچنين يکي از دلايلي که به زردي نوزادان منجر مي شود، تغذيه است .ممکن است کودک در 5-4 روز اول تولد يا بعد از گذشت يک هفته، دچار زردي شود که در هر دو صورت زردي با تغذيه ارتباط دارد.

 

بيلي‌روبين طبيعي 2 ميلي‌گرم در 100 سي‌سي‌ خون است

اين فوق‌تخصص گوارش اطفال با بيان اين که بيلي‌روبين طبيعي 2 ميلي‌گرم در 100 سي‌سي خون است، گفت: اگر بيلي‌روبين نوزاد تا 10 يا 12 ميلي‌گرم شود، زردي خفيف محسوب مي‌شود اما اگر اين ميزان به حدود 17 ميلي‌گرم برسد نوزاد بايد نوردرماني شود.

 

در صورت ابتلاي نوزاد به زردي، تغذيه وي با شير مادر را قطع نکنيد

رئيس انجمن پزشکان کودکان با تأکيد بر لزوم ادامه تغذيه با شير مادر در صورت بروز زردي در نوزادان، خاطرنشان کرد: قطع شير مادر و تغذيه با شير خشک در صورت بروز زردي توصيه نمي‌شود زيرا ممکن است نوزاد به شير خشک عادت کند؛ بنابراين توصيه مي‌شود تغذيه نوزاد با شير مادر را قطع نکنيد اما حتماً نوزاد را نزد پزشک ببريد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 23 تیر 1394  7:36 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها