0

راهنمای کامل در مورد هتل‌ها

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

راهنمای کامل در مورد هتل‌ها

برای آشنایی با اصطلاحاتی که آژانس های مسافرتی در مورد بکار می برند بهتر است حتما این مطلب را مطالعه کنید. با مطالعه ی این مطلب به تمام ابهامات شما پاسخ داده می شود و اطلاعات کاملی در مورد هتل ها و انواع آن ها بدست می آورید.

هتل

متل Motel : واژه ی متل تلفیقی از دو واژه Motor و Hotel است و معمولا در خارج از شهرها و بین راه ها قرار دارد. مسافران با خودروی شخصی خود می توانند به آن وارد شده و خودرو را مقابل درب اتاق خود پارک کنند. متل ها لابی ندارند.

هتل پانسیون Hotel Pension: در شهر قرار گرفته است و دارای تعدادی اتاق ، سالن غذاخوری ، کتابخانه و سالن مطالعه و اتاق تلویزیون است. سالن غذاخوری پانسیون به اندازه ی احتیاجات اتاق هاست و از خارج از آن کسی را برای صرف غذا نمی پذیرد.

ریزورت هتل Resort Hotel : به هتل هایی که نزدیک چشمه های آب معدنی یا ساحل هستند گفته می شود.

هتل آپارتمان Apartment Hotel : اگر امکانات پذیرایی در هتل کاهش یابد ، هتل آپارتمان شکل می گیرد. در هتل آپارتمان وسایل مورد نیاز برای آشپزی وجود دارد و نیازی به رستوران نیست. هتل آپارتمان بسیار شبیه به اجاره آپارتمان است با این تفاوت که قرار داد اجاره ای وجود ندارد و مسافر هر وقت که بخواهد تسویه می کند. هتل آپارتمان ها انواع بسیار مختلفی دارند و دارای انعطاف پذیری بالایی هستند.

هتل ها را بسته به نوع امکاناتی که دارند و خدماتی که ارائه می دهند ، به هتل های یک تا ۵ ستاره دسته بندی می کنند . این درحالی است که مهمانپذیرها ، مهمانسراها و هتل آپارتمان ها را از یک تا ۳ ستاره طبقه بندی می کنند. بعبارت دیگر یک هتل آپارتمان ۳ ستاره با یک هتل ۵ ستاره برابری می کند و این دو نوع مرکز اقامتی از نظر کیفیت در گروه خودشان بهترین هستند.

اتاق سه نفره

اتاق های موجود درهتل انواع مختلفی دارند که شامل اتاق یک نفره ، دونفره ، سه نفره ، سوئیت ، آپارتمان ، استودیو ،کانکتد روم ، کابانا و فیستا سوئیت می شود. اتاق دونفره دبل(DBL) یک تخت دونفره ی به هم چسبیده دارد در حالی که در اتاق دو نفره ی توئین دو تخت مجزا وجود دارد. اتاق سه نفره ی تریپل (TPL)دارای ۳ تخت یک نفره ی جدا یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده است. سوئیت اتاقی است که قسمت جلو آن مختص پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است. البته برخی از سوئیت ها دارای یک آشپزخانه ی کوچک هم هستند. آپارتمان عبارتست از یک هال و پذیرایی با یک ، دو و سه اتاق خواب.هر آپارتمان یک حمام مشترک و یک آشپزخانه کوچک دارد. استودیو به اتاق هایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شوند و در صورتی که مبل ها و کاناپه ها را به صورت تخت خواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهند یافت. کانکتد روم به دو اتاق تو در تو می گویند که هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل هستند و حمام جداگانه دارند و بوسیله ی یک در به هم متصل شده اند. کابانا اتاقی است هم کف که پنجره ی آن به یک محوطه باز می شود که متصل به استخر شنا نیز می باشد. فیستا سوئیت این سوئیت ها در هتل هایی قرار دارند که دارای سالن عروسی هستند و پس از پایان مجلس عروسی ، برای استراحت در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد.

اتاق دونفره

تخت های موجود در اتاق های یک هتل انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor
کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa
کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch
مبل تختخوابشو Sleeping Couch
تخت دیوارى Folding-up bed
تخت تاشو Roll-A-Way-Bed
یک تخت یکنفره Single
دو تخت جداى تکنفره Twin
یک تخت دونفره Double
یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double
تخت دونفره بزرگ Queen Size
تخت بزرگ King Size
تخت دوبل دوبله Double- Double Bed
تخت با تشک آبى Water Bed
تخت دو طبقه Bunk Beds

اکسترا بد Extra Bed ـ تختخواب تاشو : هنگامی که تعداد تخت خواب های یک اتاق برای برخی از خانواده ها کافی نباشد ، از تخت اضافی استفاده می شود که به این تخت اضافی اکسترا بد می گویند.

تختخواب بچه : این تخت خواب ها مخصوص بچه ها هستند بخاطر این که از افتادن بچه ها از تخت های معمولی و مخصوص بزرگسالان جلوگیری شود.

اتاق دو تخته

سرویس هایی که هتل ها به مسافران ارائه می دهند انواع مختلفی از جمله موارد زیر را دارند :

O.R) Only Room): یک اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی.

B.B) Bed & Breakfast): یک اتاق جهت اقامت بعلاوه ی وعده ی صبحانه.

H.B) Half Board): یک اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام.

F.B) Full Board): یک اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام.

ALL ) َAll Inclusive): یک اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ، ناهار ، عصرانه و شام .

اصطلاحاتی که در مورد سن مسافر وجود دارد عبارتست از :

بزرگسال Adult : به افراد بیش از ۱۲ سال (ADL ) اطلاق می شود.
اطفال ۲-۶ سال Child: کودکانی (CHD2-6)که در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد.
اطفال ۶-۱۲ سال Child: کودکانی (CHD6-12 ) در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد.

نوزاد Infant: به کودکان زیر دوسال (INF) اطلاق می شود.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 22 تیر 1394  9:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها