0

جراحی‌ میکروسکوپی با کمک شاخک‌های رباتیک

 
Lovermohamad
Lovermohamad
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 6840
محل سکونت : سوادکوه

جراحی‌ میکروسکوپی با کمک شاخک‌های رباتیک

جراحی‌ میکروسکوپی با کمک شاخک‌های رباتیک

به نقل از ایسنا، دانشمندان دانشگاه ایالتی آیووا، شاخک‌های رباتیک نرم و ریزی ساخته‌اند که برای انجام عمل‌های جراحی میکروسکوپی کارآمد خواهند بود.

محققان توانستند از این جوارح ریز برای بلندکردن یک مورچه بدون آسیب‌رساندن به بدن آن استفاده کنند.

در آزمایشات انجام‌شده، شاخک‌های جدید همچنین حول آیتم‌های ریز دیگری مانند تخم ماهی‌ها پیچ خوردند و هیچ آسیبی به آن‌ها نرساندند. در حالت معمولی، گرفتن این تخم‌ها موجب از شکل‌افتادن یا شکستن آن‌ها می‌شود.

ربات‌های معمولی از بخش‌های سخت ساخته می‌شوند و این موضوع آن‌ها را آسیب‌پذیر می‌کند و همچنین مانع از عبورکردن آن‌ها از موانع سخت می‌شود.

دانشمندان مدت‌هاست در حال ساخت ربات‌هایی از پلاستیک ارتجاع‌پذیر و نرم هستند و این کار را با الهام از اختاپوس‌ها، کرم‌ها و ستاره‌ دریایی انجام می‌دهند. با این حال، همواره مینیاتوری‌کردن این ربات‌ها برای انجام کاربردهای ریز چالش‌برانگیز بوده است.

شاخک‌های رباتیک جدید می‌توانند با حرکت‌کردن در یک حالت مارپیچ مانند بازوهای هشت‌پاها، خرطوم فیل و دم میمون، اقلام مختلف ریز را بگیرند.

طول این لوله‌های میکروسکوپی پنج تا هشت میلی‌متر و تقریبا به اندازه طول یک مورچه قرمز متوسط است. هر لوله‌ای دارای دیواره‌های به ضخامت هشت تا 32 میکرون و کانال‌های توخالی به عرض 100 تا 125 میکرون است؛ این در حالی است که عرض تار موی انسان به اندازه 100 میکرون است.

شاخک‌های جدید می‌توانند یک مورچه دارای کمر به عرض 400 میکرون را بدون آسیب‌زدن به بدن آن‌ بلند کرده و نگه دارند. محققان بر این باورند این شاخک‌ها می‌توانند به دستکاری ایمن و ظریف رگ‌های خونی یا حتی جنین‌ها در جراحی‌های کم‌تهاجمی کمک کنند.

💘نام زهرا مشتق از نام خداست
زینت کرسی و عرش کبریاست💘

http://s4.picofile.com/file/8182645092/GM_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B5%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_70502.gif تالارفناوری وعلوم نظامی وبلا من

💘علاج درد مشتاقان طبیب عام نشناسد
مگر لیلی کند درمان غم مجنون شیدا را💔
دوشنبه 22 تیر 1394  12:05 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها