0

این افراد در خانه عنکبوت زندگی می کنند!

 
yasaman25
yasaman25
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 1706
محل سکونت : یزد

این افراد در خانه عنکبوت زندگی می کنند!

 

در قرآن کریم می خوانیم: مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُواْ مِن دُونِ اللَّهِ اوْلِیَآءَ کَمَثَلِ الْعَنکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتًا وَإِنَّ اوهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ العنکبوتِ؛ مَثَل کسانی که غیر از خدا را اولیای خود بر گزیدند مَثَل عَنکَبوت است که خانه ای برای خود انتخاب کرده؛ در حالی که سست ترین خانه ها، خانه عنکبوت است.
عقیق:در این جا معبودهای باطل و اولیا و رهبران غیر الهی، به خانه عنکبوت تشبیه شده اند که سست ترین و بی پایه ترین خانه هاست، زیرا نه دیوار دارد و نه سقف و نه در و پیکر که بتواند صاحبش را از گرما و سرما و غیره حفظ کند و به اندازه ای سست است که با اندک بادی می لرزد و تار و پودش در هم می ریزد.
افرادی که به غیر خدا تکیه نموده و سرپرستانی، جز رهبران الهی برای خود برمی گزینند، به خود عنکبوت تشبیه گردیده اند که چنین خانه سستی برای خویش اتّخاذ می کند. بنابراین، وجه شباهت در این تشبیه سستی و بی اعتباری است. در امثال و ادبیات فارسی گاهی برای سستی و بی اعتباری چیزی به تار عنکبوت نیز مثل می زنند : چنانکه می گویند: از آنچه عنکبوت بافد، جامه نشاید دوختن.
همچنین صاحب «بحرالحقایق» می گوید: عنکبوت هر چند بر خود می تند، زندان برای نفس خود می سازد و قید بر دست و پای خود می نهد. پس خانه او محبس او است. همچنین کسانی که بدون خدا اولیا گیرند، یعنی پرستش هوا و محبّت دنیا و متابعت شیطان می کنند، به سلاسل و اَغْلال و وِزْر ووَبال مقید گشته روی خلاصی ندارند و عاقبت در مهلکه نیران و دَرکه بُعْد وحِرمان افتاده، معاقب و معذّب گردند.

 

یک شنبه 21 تیر 1394  2:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها