0

نمك‌ چهره‌تان کم است؟

 
masomezare4
masomezare4
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 3091
محل سکونت : یزد

نمك‌ چهره‌تان کم است؟

نمك دریایی براي سلامت و زیبایی بیشتر

 

 
آب دريا حاوي مواد معدني و مغذي فراواني است كه مي‌تواند به سلامت بدن ما كمك كند. نمك دريا يكي از محتويات مهم آب درياست كه در ايجاد تعادل، محافظت و بازگرداندن پوست به حالت طبيعي موثر است.
 

مجله سیب سبز - نسرين خسروشاهي: آب دريا حاوي مواد معدني و مغذي فراواني است كه مي‌تواند به سلامت بدن ما كمك كند. نمك دريا يكي از محتويات مهم آب درياست كه در ايجاد تعادل، محافظت و بازگرداندن پوست به حالت طبيعي موثر است. يكي از بزرگترين تفاوت‌هاي نمك دريا و نمك معمولي، محتواي معدني آنهاست. نمك دريا مملو از مواد معدني همچون منيزيم، كلسيم، سديم و پتاسيم است كه همگي نقش بسيار مهمي در سلامت و عملكرد پوست و ارتباط سلولي ما دارند. زماني كه تعادل مواد معدني پوست به هم مي‌ريزد علائمي مانند خشكي و سوزش بروز پيدا مي‌كند، به‌ويژه درصورتي‌كه هوا سرد و خشك باشد.

درواقع نمك دريا باعث مي‌شود پوست سدي حفاظتي براي خود ايجاد كند. به اين ترتيب ارتباط بين‌سلولي نيز افزايش پيدا كرده و آبرساني به اين ارگان مهم راحت‌تر انجام می‌شود، درنتيجه روند پيري كندتر خواهد شد. اين عنصر معدني به شما كمك می‌كند پوستي نرم‌تر، دندان‌هايی روشن‌تر و ناخن‌هاي سالم‌تري داشته باشيد. ما راه‌هاي استفاده از اين ماده حياتي و طبيعي را براي هرچه زيباتر شدن به شما نشان مي‌دهيم.

ماسك ضدخشكي بسازيد

عسل و نمك داراي خواص ضدالتهابي براي تسكين پوست و از بين بردن جوش و سوزش هستند. اين دو ماده همچنين به روند توليد چربي و حفظ رطوبت در لايه‌هاي مختلف پوست كمك مي‌كنند.


نمك‌ چهره‌تان کم است؟

امتحان كنيد: دو قاشق چاي‌خوري نمك را با چهار قاشق چاي‌خوري عسل مخلوط كنيد تا يك مايه خميري به دست آيد. اين مايه را به همه جاي صورت به جز نواحي دور چشم بماليد و 10 تا 15 دقيقه صبر كنيد. قبل از شست‌وشو، ليف حمام را در آب بسيار گرم خيس كنيد و به آرامي روي صورت بكشيد. اجازه دهيد 30 ثانيه صورت‌تان با اين ليف به خوبي خيس شود سپس به آرامي انگشتان‌تان را به حالت دايره‌وار روي صورت بكشيد و از پوست لايه‌برداري كنيد. در آخر، پوست‌تان را با آب ولرم بشوييد. اين ماسك به پيشگيري از خشكي پوست كمك زيادي مي‌كند.

با منافذ باز خداحافظی کنید

يكي از كاربردهاي مهم نمك، كوچك كردن منافذ عميق پوست و ايجاد تعادل بين توليد چربي و خنثی كردن باكتري‌هاست. درواقع همين باكتري‌ها هستند كه پوست را مستعد جوش و آكنه مي‌كنند.

امتحان كنيد: يك قاشق چاي‌خوري نمك دريا را با 114 گرم آب گرم در يك بطري ريخته و آنقدر هم بزنيد تا نمك خوب در آب حل شود، سپس محلول را روي صورت تميز و خشك اسپري كنيد فقط مراقب باشيد به چشم‌هاي‌تان نپاشد. براي نتيجه بهتر، روزي دو بار اين كار را انجام دهيد.

هم پاکسازی، هم لایه‌برداری!

نمك خود يك لايه‌بردار طبيعي است كه پوست مرده را از بدن جدا مي‌كند، همچنين مواد معدني موجود در آن به نرم شدن پوست و رطوبت‌زايي كمك مي‌كند.

امتحان كنيد: يك‌چهارم فنجان نمك را با نصف فنجان روغن زيتون يا روغن نارگيل مخلوط كنيد تا يك خمير غليظ ايجاد شود. اگر دل‌تان خواست مي‌توانيد 10 قطره از اسانس مورد علاقه‌تان را هم به آن اضافه كنيد. اين خمير را مي‌توانيد در حمام با ليف روي بدن بماليد يااينكه آن را كف دست‌تان بريزيد و به آرامي به صورت دايره‌اي روي پوست ماساژ دهيد.

جوانسازی پوست با نمک‌درمانی

نمك به نرمي از پوست لايه‌برداري مي‌كند و باعث بازسازي آن مي‌شود. آلوورا هم به آبرساني پوست كمك كرده و سلول‌ها را احيا مي‌كند. اسطوخودوس هم ضدعفوني كننده‌اي طبيعي است كه گردش خون را افزايش مي‌دهد، بنابراين مخلوط اين مواد مي‌تواند معجزه كند.

امتحان كنيد: نصف فنجان نمك، يك‌چهارم فنجان آب آلووراي خالص يا ژل آن، يك‌چهارم فنجان روغن (به دلخواه)، يك قاشق غذاخوري گل اسطوخودوس و 10 قطره روغن اسطوخودوس را با هم خوب مخلوط كنيد. نتيجه مخلوط كردن اين مواد با هم يك خمير غليظ و سفت خواهد شد. اگر خمير زيادي خشك بود چند قطره ديگر روغن به آن اضافه كنيد، سپس در حمام آن را روي ليف يا كف دست ريخته و به آرامي با حركات دايره‌اي پوست صورت را شست‌وشو دهيد.

حمام نمك بگيريد

حمام کردن با نمک دریایی، دوده و سموم را جذب كرده و منافذ عميق پوست را پاك مي‌كند. مواد معدني موجود در نمك نيز لايه حفاظتي در پوست ايجاد كرده و كمك مي‌كند پوست مرطوب باقي بماند. به همين دليل است كه بعد از قرار گرفتن در وانی که نمک دریایی در آن قرار دارد، پوست‌تان چروك نمي‌خورد. منيزيم موجود در نمك نيز به كاهش تورم و احتباس آب در بدن كمك مي‌كند.

امتحان كنيد: يك‌سوم فنجان نمك را در يك وان آب گرم بريزيد و خوب آن را هم بزنيد تا نمك در آب حل شود. 15 تا 30 دقيقه در اين آب بمانيد و بعد خودتان را بشوييد.

شوره سر را درمان كنيد

نمك با تحريك گردش خون پوست سر باعث حذف تكه‌ها و لك‌هاي ايجاد شده در آن مي‌شود. محتواي نمك، چربي اضافي را جذب كرده و رطوبت لازم براي جلوگيري از رشد قارچ و شوره سر را فراهم مي‌كند.

امتحان كنيد: بخشي از موهاي‌تان را کنار بزنید و يك تا دو قاشق چاي‌خوري نمك روي پوست سرتان بريزيد. انگشتان دست‌تان را مرطوب كنيد و پوست سر را به آرامي براي 10 تا 15 دقيقه ماساژ دهيد. در صورت امكان مي‌توانيد براي اين كار از شخص ديگري هم كمك بگيريد. در آخر، موهاي‌تان را آبكشي كرده و با شامپوي مورد علاقه‌تان شست‌و‌شو دهيد. نتيجه اين كار را خيلي سريع خواهيد ديد.

خستگی‌تان را فراری دهید

اگر به ‌مهماني رفتيد و مجبور شديد براي مدت طولاني كفش پاشنه‌بلند بپوشيد، شب پاها را در آب نمك ماساژ دهيد تا زيبايي و سلامت آنها را حفظ كنيد  و خستگی پاهای‌تان را در کنید.

امتحان كنيد: به مقدار مساوي نمك را با جوش شيرين مخلوط كنيد. پاهاي‌تان را در يك لگن آب گرم قرار دهيد و خيس كنيد، سپس اين مخلوط را در آب بريزيد و پاها را با آن اسكراپ كنيد.

ناخن‌هاي‌تان را روشن كنيد

نمك لايه شاخي پوست و ناخن را نرم مي‌كند. جوش شيرين و ليمو هم براي كاهش زردي ناخن‌ها و لكه‌هاي روي ناخن گزينه‌هاي مناسبي هستند.

امتحان كنيد: در يك كاسه كوچك يك قاشق چاي‌خوري نمك، يك قاشق چاي‌خوري جوش شيرين، يك قاشق چاي‌خوري آب ليمو و نصف فنجان آب گرم را با هم مخلوط كنيد. ناخن‌ها را 10 دقيقه در اين محلول خيس كنيد سپس با يك برس بسيار نرم آنها را مالش دهيد. در آخر نيز دست‌هاي‌تان را بشوييد و با كرم، مرطوب‌كنيد. ‌


نمك‌ چهره‌تان کم است؟

سم زدایی کنید

نمک می‌تواند علاوه بر لایه‌برداری به سم زدایی  از پوست نیز کمک کند. این ماده معدنی با از بین بردن مواد سمی از سطح پوست باعث می‌شود پوستی زیبا و نرم داشته باشید.

امتحان کنید: کمی نمک را با آب مخلوط کنید و لایه ضخیمی از آن را روی پوست‌تان بمالید و 10 تا 15 دقیقه صبر کنید؛ در پایان این ماسک را روی صورت‌تان به صورت دایره‌ای بمالید و با آب سرد بشویید. بعد با آب‌سرد شست‌وشو دهید. از این کار احساس بهتری در پوست‌تان خواهید داشت.

دندان‌هاي‌تان را جرم‌گیری كنيد

نمك و جوش شيرين هر دو لایه‌بردارهای ملايمي هستند كه به حذف لك‌هاي دندان كمك كرده و باعث مي‌شوند دندان‌ها سفيدتر شوند. نمك همچنين منبع طبيعي فلورايد است كه براي دندان‌ها و لثه‌ها يك امتياز محسوب مي‌شود.

امتحان كنيد: يك قاشق چاي‌خوري نمك و دو قاشق چاي‌خوري جوش شيرين را با هم مخلوط كنيد. مسواك‌تان را خيس كرده و آن را در اين مخلوط غوطه‌ور كنيد، سپس دندان‌ها را با آن مسواك كنيد. اگر طعم و مزه آن غيرقابل تحمل بود قبل از آنكه مسواك را در اين مخلوط بزنيد كمي خمير دندان روي آن بگذاريد.

دهان‌شويه طبيعي بسازيد

نمك يك ضدعفوني‌كننده طبيعي براي كشتن باكتري‌هاي موجود در دهان است. اين ماده مي‌تواند بوي بد دهان را بگيرد و التهاب لثه‌ها را كاهش دهد.

امتحان كنيد: نصف قاشق چاي‌خوري نمك، نصف قاشق چاي‌خوري جوش شيرين و يك‌چهارم فنجان آب نياز داريد. نمك و جوش شيرين را در آب بريزيد و خوب حل كنيد، بعد يك جرعه از آن را در دهان بريزيد و خوب بين دندان‌ها بچرخانيد سپس محلول را تف كنيد و جرعه بعدي را در دهان بچرخانيد.

با بخور نمك لايه‌برداري كنيد

نمك خود يك لايه‌بردار طبيعي و موثر به‌حساب مي‌آيد اما قبل از لايه‌برداري لازم است پوست آمادگي لازم را پيدا كند، بنابراين بهتر است ابتدا پوست را با نمك بخور دهيد.

امتحان كنيد: به منظور باز كردن منافذ قبل از لايه‌برداري يك‌سوم فنجان نمك را در يك قابلمه كوچك از آب جوش بريزيد. بعد آن را به كاسه منتقل كنيد. صورت‌تان را 10 دقيقه در معرض اين بخار قرار دهيد.

 

شنبه 20 تیر 1394  8:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها