0

چگونه در خانواده ارتباطي صميمي برقرار كنيم؟

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

چگونه در خانواده ارتباطي صميمي برقرار كنيم؟

اغلب روان‌شناسان بر اين اعتقادند كه پايه و اساس بيشتر اختلافات خانوادگي كمبود ارتباط موثر بين اعضاي خانواده به ويژه زن و شوهر است...

در حقيقت وقتي نتوانيم حرف دل‌مان را به يكديگر بزنيم و به معناي واقعي با هم ارتباط برقرار كنيم افسردگي و ناراحتي جزيي از وجودمان مي‌شود و ديگر شادي در زندگي ما وجود نخواهد داشت. اگر به راستي خواهان اين هستيد كه اين اتفاق در زندگي شما رخ ندهد به اين موارد مهم كه تمام خانواده‌هاي خوشبخت آن را در زندگي خود به كار مي‌برند، توجه كنيد. مطمئن باشيد اين تجارب خوب و ارزشمند به شما كمك مي‌كند تا خيلي زود به اشتباهات خود پي ببريد و از اين لحظه به بعد با تغيير روش در زندگي‌تان به روي يك زندگي شاد و آرام لبخند بزنيد. اساسا خانواده‌هاي موفق با به كارگيري اين شش قانون مهم به يك ارتباط موثر و سازنده در زندگي‌شان دست يافته‌اند.

قانون اول: براي يكديگر به اندازه كافي وقت بگذاريد

خانواده‌هاي خوشبخت ياد گرفته‌اند كه از هر زماني هر چند اندك استفاده كنند و با يكديگر صحبت كنند. به عنوان مثال وقتي مشغول انجام كارهاي منزل هم هستند راجع به مسايل روزانه با يكديگر گفت‌وگو و تبادل نظر مي‌كنند. حتي برخي از خانواده‌ها ساعت خاصي را در طي روز مشخص مي‌كنند تا در آن موقع همه اعضاي خانواده دور هم جمع شوند و با هم صحبت كنند.

"جرج" و "مري" از اوقات صرف شام به خوبي استفاده كرده و در مورد تمام اتفاقاتي كه در طي روز براي آن‌ها رخ داده است با يكديگر صحبت مي‌كنند. آن‌ها فقط بر روي مشكلات و ناراحتي‌ها تمركز نمي‌كنند، به يكديگر احترام مي‌گذارند و بيشتر جنبه‌هاي مثبت قضايا را مي‌نگرند.

بنابراين خانواده‌هاي شاد و خوشبخت از تك‌تك لحظات زندگي خود به خوبي استفاده كرده و خود را بي‌جهت نگران و مضطرب نمي‌سازند، آن‌ها به علايق يكديگر با كمال ميل توجه مي‌كنند و همواره به دنبال شاد كردن خودشان هستند.

قانون دوم: به صحبت‌هاي يكديگر با دقت گوش فرا دهيد

خانواده‌هاي موفق اين نكته را ياد گرفته‌اند كه براي داشتن ارتباطي سالم و موثر با يكديگر دو مرحله لازم است: صحبت كردن و گوش دادن. به اين ترتيب كه همه اعضاي خانواده اجازه صحبت كردن و ابراز عقيده را دارند. و در عين حال براي نقطه نظرات ديگران نيز اهميت قايلند و به گفته‌هاي يكديگر با علاقه گوش مي‌كنند. هنگامي كه ياد بگيريم از خود صبر و تحمل نشان دهيم و با حالتي آرام با يكديگر برخورد كنيم، مطمئنا به طور ناخودآگاه علاقه و احترام بين اعضاي خانواده شكل مي‌گيرد.

خانواده‌هاي شاد يكديگر را درك مي‌كنند. هيچ‌گاه در موقع صحبت افراد ديگر، بي‌توجهي نشان نمي‌دهند، كاملا به چشم‌هاي او نگاه مي‌كنند و حتي با حركات بدن و لحن صداي خود به او مي‌گويند كه براي حرف‌هاي او ارزش قايل هستند. اين عمل را حتي با كوچك‌ترين اعمال مانند تكان دادن سر و گفتن كلمات "خوب" و يا "آها". به او نشان مي‌دهند.

همواره اين نكته را به خاطر داشته باشيد اگر مي‌خواهيد در وجودتان احساس آرامش متبلور شود بايد به راحتي بتوانيد افكار دروني خود را تخليه كنيد تا هيچ چيزي در درون‌تان سنگيني نكند. بنابراين به تك‌تك اعضاي خانواده خود اجازه چنين عملي را بدهيد. به او با مهرباني گوش بسپاريد و از لحاظ فكري او را سبك كنيد.

قانون سوم: مشكلات را ريشه‌يابي كنيد

"باب" تمام روز گذشته عصباني و ناراحت بود و بي‌جهت بر سر همسرش "مري" داد و فرياد مي‌كرد و مرتب در فكر بود. "مري" از اين وضعيت بسيار ناراحت شده بود و طبيعتا او هم از دست "باب" دلگير بود. زيرا رفتارهاي "باب" را به خود نسبت مي‌داد و فكر مي‌كرد شوهرش از دست او ناراحت است. سرانجام تصميم گرفت موضوع را با او در ميان بگذارد تا علت ناراحتي را متوجه شود؟ بنابراين از او سوال كرد: "باب، امشب خيلي عصباني و آشفته هستي. از دست من ناراحتي يا اتفاق ديگري افتاده است؟" در اين‌جا بود كه "باب" شروع به درددل كرد و گفت از امروز كلي از مزاياي حقوقي او كم شده و در ضمن دوست خود را مقصر آن مي‌دانست. بنابراين ناراحتي او هيچ ارتباطي با همسرش "مري" نداشت. اگر "مري" مشكل را ريشه‌يابي نمي‌كرد، قطعا رفتار شوهرش را به خود مي‌گرفت و عكس‌العمل نشان مي‌داد و موضوع را حادتر مي‌كرد. 


 

در چنين مواقعي بهتر است براي روشن شدن موضوع از اين جملات استفاده كنيد: "منظورت اين است كه ... "، من اين‌طور متوجه شدم، درسته؟ و يا ...

قانون چهارم: خود را جاي ديگري بگذاريد.

هر يك از ما در زندگي طرز فكر مربوط به خود را داريم. در اين دنيا هيچ‌كس نيست كه درست مانند ما فكر كند. ديدگاه‌ها و نقطه نظرات شما نسبت به زندگي بستگي به شخصيت، تجربيات گذشته و معيارهاي فكري‌تان دارد. وقتي دو نفر در مورد موضوعي اختلاف نظر دارند، بدان معنا نيست كه يك نفر درست مي‌گويد و ديگري اشتباه. اين طرز فكر آن‌هاست كه با يكديگر متفاوت است. بنابراين براي داشتن يك رابطه سالم بايد همواره ارزش‌ها و معيارهاي طرف مقابل خود را در نظر بگيريد و خود را جاي ديگري بگذاريد.

قانون پنجم: موانع عشق را از زندگي خود برداريد

در يك زندگي شاد و موفق عشق حرف اول را مي‌زند. اعضاي خانواده بحث و مجادله راه نمي‌اندازند. مرتب يكديگر را سرزنش نمي‌كنند و اعمال ديگران را زير سوال نمي‌برند. در هر شرايطي براي هم احترام قايل هستند و با موانع عشق در زندگي خود مي‌جنگند. بنابراين روز به روز اعضاي خانواده به يكديگر نزديك‌تر شده و از كنار هم بودن لذت مي‌برند.

قانون ششم: با هم روراست باشيد

اگر مي‌خواهيد با خانواده‌تان ارتباطي موثر و سازنده داشته باشيد، بايد بتوانيد بدون ترس و نگراني به تك‌تك آن‌ها اجازه ابراز وجود بدهيد. در اين شرايط است كه آن‌ها مي‌توانند با شما روراست بوده و حرف دل‌شان را بي‌پرده مي‌زنند. زن و شوهر بايد ياد بگيرند در هيچ شرايطي يكديگر را تحقير، سرزنش و كنترل نكنند. بايد به همسرشان اجازه رشد و پيشرفت بدهند و هيچ‌گاه او را به خود وابسته نگاه ندارند. در برخي خانواده‌ها، همه با هم به نوعي قهر هستند و در سكوت هميشگي به سر مي‌برند. اين بدين دليل است كه مرتب از هم ايراد مي‌گيرند و نمي‌گذارند طرف مقابل گفته‌هاي خود را بي‌پرده و صادقانه مطرح كند. مهم‌ترين اصلي كه در اين‌جا مي‌توان عنوان كرد اين است كه هر يك از اعضاي خانواده به راحتي بتوانند افكار، نظريات و حتي مخالفت‌هاي خود را در يك جو دوستانه و مثبت مطرح كنند و به اين موضوع فكر نكنند اگر اين حرف را بزنم مورد تحقير واقع مي‌شوم و دوباره بحث و جدل آغاز مي‌شود.

به طور قطع، با كلمات محبت‌آميز و اعمال دوستانه خيلي بهتر مي‌توانيد در دل يكديگر نفوذ پيدا كنيد تا با كلمات خشك و خشن. در پايان اگر مي‌خواهيد ديگران به گفته‌هاي شما توجه نشان دهند و نيازهاي شما را برآورده سازند، بهتر است ابتدا شما براي اين كار پيش‌قدم شويد.


منبع:مجله موفقیت - مهتاب عليمرادي

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

سه شنبه 16 تیر 1394  11:26 AM
تشکرات از این پست
borkhar ria1365 siryahya ma23hasan
ria1365
ria1365
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 7868

پاسخ به:چگونه در خانواده ارتباطي صميمي برقرار كنيم؟

سلام مطلب خوبی بود مخصوصا در این زمانه که فرزندان زیاد با خانواده ها راحت نیستن و سرشون تو گوشی و اینترنت و این ماجراهاست

فقط لطفا فونتشو یکم بهتر کنین چشمارو اذیت میکنه موقع مطالعه مطالب

تشکر

     Android iOS , Windowsphone , Symbian , JavaMobile Review ,Learning

جمعه 19 تیر 1394  7:35 PM
تشکرات از این پست
ma23hasan borkhar abdo_61 ravabet_rasekhoon
wikiumut
wikiumut
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 668

پاسخ به:چگونه در خانواده ارتباطي صميمي برقرار كنيم؟

به ریشه و ذات ادمها همه چی بستگی دارد

Kredi Kartı Taksitlendirme
شنبه 20 تیر 1394  12:49 PM
تشکرات از این پست
borkhar abdo_61 ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها