0

منفور ایرانی‌ها، پلیس بد مذاکرات +عکس

 
ehsan007060
ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10952
محل سکونت : خراسان رضوی

منفور ایرانی‌ها، پلیس بد مذاکرات +عکس

 

منفور ایرانی‌ها، پلیس بد مذاکرات +عکس

 

با امضای توافق در حضور فابیوس، آمریکایی قادر خواهند بود جار بزنند که «حتی فابیوس هم» از این توافق حمایت می کند.

بعد از پایان دور دوم مذاکرات ژنو، نگاه‌ها بسوی یک نفر چرخید که به عنوان "پلیس بد" مذاکرات شناخته شد که با اظهاراتی نابهنگام مذاکرات ژنو را به راند سوم کشاند.

نقش لوران فابیوس در مذاکرات ژنو که از سوی برخی به عنوان عامل اسرائیل در گفتگوهای هسته ای نام برده شد، بار دیگر دشمنی او با ایران را بیشتر نمایان ساخت.

او برای ایرانی‌ها از زمانی منفور شد که پای او به پرونده خون های آلوده به ایذر که به بیماران ایرانی تزریق شده بود باز شد. 270 ایرانی به ایدز مبتلا شدند، فابیوس که نخست وزیر فرانسه بود، به دادگاه رفت و به عنوان یکی از متهمان اصلی این ماجرا محاکمه شد.

منفور ایرانی‌ها، پلیس بد مذاکرات+ عکس

اولین مورد ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز در ایران مربوط به کودکی بود که خون آلوده فرانسوی به او تزریق شده بودپ

رای دادگاه به دلیل آنچه "ناکافی بودن مستندات دخالت او در این پرونده" نامیده شد، تبرئه فابیوس بود و تا این زمان (دور نهایی مذاکرات هسته ای) بیمارانی که زنده مانده اند و خانواده‌های آن بیماران مبتلا به ایدز که درگذشته اند هنوز در انتظار دریافت دیه و غرامت هستند.

به هرحال این واقعه تلخ رخ داد و حال نخست وزیر اسبق فرانسه و وزیر خارجه کنونی این کشور، طرف گفتگوی ایران در مذاکرات هسته ای است که شاید موافقت او نیز از شروط توافق باشد.

 

آلوده شدگان به ایدز و خانواده های قربانیان از این جنایت، حکم برائت فابیوس را از دادگاه شنیدند!

اما روز گذشته روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" (Haaretz) در گزارشی با عنوان "لوران فابیوس، پلیس بد مذاکرات ایران"  به پرونده دیگری از فابیوس در خصوص ایران پرداخته که سایه او بر مذاکرات و یا توافق احتمالی را سنگین تر می کند.

هاآرتص می نویسد: «نگرانی وزیر خارجه فرانسه درباره ایران به زمانی بر می گردد که در قامت نخست وزیر، روابط میان دو کشور به نازل ترین حد خود رسید.»

هاآرتص می نویسد: «این بدبینی ها باعث شکل‌گیری موضع محکم او در گفتگوهای هسته ای شده است. لقب "پلیس بد" زمانی به لوران فابیوس داده شد که دو سال پیش در نوامبر 2013 پس از هجمه به توافق موقت، موجب شد امضای توافق یک دور به عقب بیفتد.

منفور ایرانی‌ها، پلیس بد مذاکرات+ عکس

فرانسوا میتران و لوران فابیوس در دوران نخست وزیری فرانسه

این مسئله که توافق موقت در نهایت بدون رفع هیچگونه تحریمی و تنها با آزادشدن بخشی از ذخایر نفتی مسدود شده ایران به سرانجام برسد، وجود خود را تا حد زیادی مرهون اصرار فابیوس است.»

این نشریه صهیونیستی با یادآوری اینکه "نگرانی فابیوس در مورد ایران به دوران نخست وزیری او در دهه 1980 در زمان ریاست جمهوری "فرانسوا میتران" بازمی گردد" می نویسد: «فرانسه بعد از انقلاب ایران نقض عهد بزرگی با ایران داشت و یک شرکت فرانسوی را مجبور کرد با توقف طرح ساخت رآکتور هسته ای در ایران، از بازپرداخت میلیاردها دلار سهم ایران در سرمایه گذاری مشترک جلوگیری کند.

محمدجواد ظریف و لوران فابیوس، نوامبر 2013 ژنو

فرانسه در آن زمان ایران را به تلاش برای وارد آوردن فشار از طریق حملات تروریستی در پاریس و ربایش تبعه فرانسوی در بیروت متهم کرد. فرانسه همچنین به طور فعالانه از عراق تحت سلطه صدام حسین حمایت کرد و در طول جنگ ایران و عراق تسلیحات پیشرفته او را تأمین کرد.»

هاآرتص ادامه می دهد: «دیپلمات های فرانسوی گفته اند فابیوس از آن زمان تاکنون عمیقاً به ایران مشکوک بوده است، رفتاری که رویکرد او را در مذاکرات هسته ای تحت تأثیر قرار داده است. در حالی که دولت اوباما ایران را شریک احتمالی خود در مبارزه با داعش و به عنوان یک محور ثبات در خاورمیانه اعلام می کند، فرانسه به حمایت علنی خود از عربستان، امارات و مصر به عنوان رقبای ایران ادامه می دهد.»

هاآرتص در پایان می افزاید: «انتظار می رود حضور فابیوس در اتاق مذاکرات، دستیابی به توافق نهایی با ایران را مشکل تر کند، اما این موضوع را نیز حتمی می کند که با امضای توافق، آمریکایی ها قادر خواهند بود جار بزنند که "حتی فابیوس هم" از این توافق حمایت می کند.»

منفور ایرانی‌ها، پلیس بد مذاکرات+ عکس

منبع: جام نیوز

  

دوشنبه 15 تیر 1394  7:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها