0

شیائومی به دیوار خورد!

 
ria1365
ria1365
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 7868

شیائومی به دیوار خورد!

شیائومی اعلام کرد که در نیم‌سال اول 34.7 میلیون گوشی هوشمند به فروش رسانده است. اگرچه در نگاه اول این خبر، جنبه تبلیغاتی مهمی برای این استارتاپ چندساله دارد، اما در واقع این آمار سبب نگرانی‌هایی در مورد روند رو به رشد این شرکت خواهد شد.
 


همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، با وجود ورود شیائومی به بازارهای جدیدی از جمله هند و برزیل، روند رو به رشد شیائومی متوقف شده است. 
 


شیائومی در ابتدای سال اعلام کرده بود که قصد دارد 100 میلیون گوشی هوشمند تا پایان سال بفروشد. تا پایان سال زمانی 6 ماهه باقی مانده، اما فروش نه چندان امیدوارکننده آن در نیمه اول، موفقیت آن در نیمه دوم سال را با شک و تردیدهایی روبرو کرده است.

این کاهش سرعت رشد، شاید بیشتر از گذشته رشد فروش اپل را نمایان‌تر کند. در سه ماهه نخست امسال، اپل توانست 61.2 میلیون آیفون به فروش برساند که رشدی 40 درصدی محسوب می‌شد. تحلیلگران پیشبینی می‌کنند که اپل در سه ماهه منتهی به ژوئن 48 میلیون آیفون بفروشد. به این ترتیب اپل فروشی 109 میلیونی را ثبت می‌کند که نسبت به سال قبل رشدی 40 درصدی خواهد بود.

اگر اپل بتواند به پیشبینی‌های وال استریت برای سه ماهه اخیر دست پیدا کند، می‌تواند عملکردی بهتر از شیائومی در نیمه اول سال به ثبت برساند. این اتفاق از این جهت قابل توجه است، زیرا سیاست فروش اپل و شیائومی کاملا با یکدیگر متفاوت است. شیائومی گوشی‌های با کیفیت و قیمت بسیار کم (100 تا 300) می‌فروشد، در حالی که گوشی‌های آیفون با وجود کیفیت بالا با قیمتی بالا (650 تا 1000 دلار) به فروش می‌رسند. 

البته قطعا بسیاری مقایسه اپل و گستردگی فروش آن را با شیائومی و فروش محدود در تنها چند کشور اشتباه می‌دانند. اما اپل حتی توانسته در خانه شیائومی و قدرتمندترین بازار آن نیز موفق‌تر ظاهر شود. بر اساس آمارهای موسسه تحقیقاتی IDC اپل توانست در سه ماهه اول با تصاحب 14.5 درصد فروش گوشی هوشمند، رتبه نخست این کشور را به دست بیاورد. در همین مدت شیائومی 13.5 درصد صادرات این کشور را در دست داشته است. به گفته «تیم کوک»، رشد فروش آیفون در کشور چین طی سه ماهه اول سال، نسبت به سه ماهه اول سال قبل 70 درصد بوده است.
 


در گذشته پبیشبینی میشد که شیائومی در سال 2015 فروش اپل را متوقف خواهد کرد، اما به نظر این تحلیل‌ها اشتباه بوده و آمارهای جدید بدون شک مایه نگرانی شیائومی و سرمایه‌گذارانش خواهد بود. شیائومی در اواخر سال گذشته و پس از رشد خیره‌کننده ای که داشت، توانست 1.1 میلیارد دلار از سوی سرمایه‎گذاران جمع آوری کند و به ارزشی 46 میلیارد دلاری برسد. در آن زمان شیائومی توانست عنوان ارزشمندترین استارتاپ دنیا را از اوبر برباید. 

شیائومی اخیرا کارخانه اسمبلی گوشی‌هایش را در کشور برزیل راه اندازی کرده و بر اساس گفته‌های «هیوگو بارا» مدیر بخش بین الملل شیائومی، این شرکت در قدم‌های بعد و به سرعت وارد دیگر کشورهای آمریکای جنوبی نیز خواهد شد. آیا آغاز فروش مستقیم گوشی در آمریکای جنوبی می‌تواند شیائومی را به هدف 100 میلیونی‌اش برساند یا باید همچنان شاهد توقف شیائومی باشیم؟

این واقعیت را نیز باید در نظر گرفت که شیائومی سود بسیار کمی (نسبت به اپل و سامسونگ) از فروش محصولاتش به دست می‌آورد و به همین دلیل شاید این عدم پیشرفت، تاثیر منفی بیشتری بر روی این استارتاپ داشته باشد.

اپل نان تفاوتش را می‌خورد. در شرایطی که اغلب شرکت‌های رقیب تنها از یک سیستم عامل (اندروید) استفاده می‌کنند و امکان مانور چندانی -حداقل از لحاظ نرم افزاری- وجود ندارد، اپل اکوسیستم خاص و متفاوت خود را دارد. 

خطر اپل بیخ گوش شرکت‌های اندرویدی قرار دارد. آنها به خوبی می‌ دانند که بسیاری از مشتری‌هایشان را پس از عرضه گوشی‌های بزرگ آیفون 6 از دست داده اند و باید برای این مشکل راه چاره‌ای بیندیشند. 

     Android iOS , Windowsphone , Symbian , JavaMobile Review ,Learning

دوشنبه 15 تیر 1394  3:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها