0

درمان صرع با یک روش جدید در ایران

 
yasaman25
yasaman25
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 1706
محل سکونت : یزد

درمان صرع با یک روش جدید در ایران

درمان صرع با یک روش جدید در ایران

محققان ایرانی در حال تحقیقاتی هستند تا فعالیت های مغزی بیماران مبتلا به صرع غیرقابل درمان با دارو را حین عمل جراحی ثبت کنند.

به گزارش فرهنگ نیوز ، دکتر سینا صالحی - عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص طرح «انجام الکتروکورتیکوگرافی یا روشی برای ثبت فعالیت های مغزی و تحریک الکتریکی قشر مغز در حین عمل جراحی» گفت: قرار است این روش برای اولین بار در ایران اجرا شود چراکه می تواند به درمان بیماران مبتلا به صرع کمک کند.

وی با بیان اینکه بخشی از بیماران مبتلا به صرع قابل درمان با مصرف دارو نیستند، افزود: این بیماران باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند تا قسمت های مشکل دار و آسیب دیده مغزشان برداشته شود.

صالحی با اشاره به روش الکتروکوتیکوگرافی برای درمان بیماران مبتلا به صرع اظهار داشت: تا کنون در ایران از این روش برای ثبت فعالیت های مغزی صرعی ها استفاده نشده است.

وی در ادامه بیان کرد: به هنگام عمل جراحی با ثبت فعالیت های مغزی بیمار می توان فهمید که کدام قسمت از ناحیه مغز بیمار دچار مشکل شده است. از این رو تنها قسمت آسیب دیده جراحی و برداشته می شود.

به گقته وی، وقتی به هنگام جراحی تنها بافت آسیب دیده را برداریم، بافت های سالم بیمار آسیبی نمی بینند.

وی افزود: در حال حاضر جراح با استفاده از نوار مغزی بافت مشکل دار بیمار مبتلا به صرع را تشخیص می دهد و سعی می کند برای اطمینان حاصل کردن از جداسازی بخشهای مشکل دار مغز، گهگاه سطح وسیع تری از بافت را بردارد که این موضوع اختلالات عملکردی در بیمار به دنبال خواهد داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد: برخی اوقات نیز ممکن است قسمت های مشکل دار مغز برداشته نشود که این موضوع هم عواقب خود را دارد.

وی تاکید کرد: با استفاده از الکتروکوتیکوگرافی اختلالات عملکردی فرد پس از جراحی به حداقل می رسند.

به گفته وی برای درمان جراحی بیماران صرعی مقاوم به دارو، نیاز به انجام الکترکورتیکوگرافی (ثبت فعالیتهای مغزی) است و ما همزمان از این اطلاعات ثبت شده مغزی برای انجام تحقیقات در زمینه شناخت مکانیسم های توجه در مغز استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: این طرح علاوه بر کمک به درمان  بیماران مبتلا به صرع غیر قابل درمان با دارو، زمینه ای برای انجام تحقیقات در خصوص شناخت فعالیت ها و عملکردهای مغزی ایجاد می کند. همچنین زمینه ای ایجاد می شود تا تحقیقاتی در حوزه اختلالات شناختی نیز انجام گیرد.

 وی افزود: اکنون در مراحل ابتدایی این طرح هستیم و بنا داریم تا با تمرکز بر قسمت «توجه بینایی» در مغز (جایی که مغز فرمان حرکت چشم به محل مورد توجه را می دهد) تحقیقات خود را آغاز کنیم.

  طرح «انجام الکتروکورتیکوگرافی یا روشی برای ثبت فعالیت های مغزی و تحریک الکتریکی قشر مغز در حین عمل جراحی» از سوی مرکزتحقیقات علوم اعصاب شیراز در حال انجام است و دکتر مجیدرضا فرخی، جراح مغز و اعصاب، مجری این طرح است.

دکتر سینا صالحی متخصص علوم اعصاب شناختی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این پروژه، طراحی، انجام آزمایش و تجزیه و تحلیل سیگنال های مغزی را برعهده دارد. همچنین این طرح از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی حمایت می شود.

 

منبع: مهر
یک شنبه 14 تیر 1394  3:08 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها