0

دو روی سکه بازدهی زیر مجموعه های صنعت قطعات لاستیکی و پلاستیک

 
forooghi73
forooghi73
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1393 
تعداد پست ها : 212

دو روی سکه بازدهی زیر مجموعه های صنعت قطعات لاستیکی و پلاستیک

[​IMG]
بازدهی مثبت بیش از 14.5 درصدی صنعت لاستیک و پلاستیک از ابتدای سال 93 تاکنون در حالی محقق شده که طی این مدت بازار سهام با بازدهی کمتر از شش درصدی همراه بوده است. به گزارش اینپیا به نقل از بورس نیوز، صنعت مذکور با این عملکرد مثبت و با دارا بودن سه طبقه تایر و تیوپ، محصولات پلاستیکی و قطعات لاستیکی در رده یازدهم صنایع پربازده جای گرفته است که در این میان سهام شرکت های فعال در طبقه تایر و تیوپ عملکرد بهتری را از خود به نمایش گذاشته اند. بدین ترتیب از ابتدای سال 93 تاکنون در طبقه تایر و تیوپ "پتایر" با بازدهی نزدیک به 54 درصدی پربازده ترین سهم بود و این جایگاه در طبقه محصولات پلاستیکی به شرکت پلاستیک شاهین با بازدهی بیش از 157 درصدی اختصاص یافت. نکته مهم اینکه در میان تایر سازان چهار نماد از پنج نماد معاملاتی با بازدهی مثبت همراه بودند و تنها سهام "پاسا" از سایر رقبایش عقب ماند تا سهامدارانش را با بیش از چهار درصد بازدهی منفی مواجه سازد. آن روی سکه اما، طبقه محصولات پلاستیکی بیشترین تعداد نمادهای منفی را در اختیار داشت؛ آنچنان که برخلاف طبقه اول چهار نماد از پنج نماد معاملاتی فعال آن با بازدهی منفی خود را برای ورود به ماه پایانی سال 93 آماده کرده اند. بطوریکه "پلاسک" با کسب نزدیک به 50 درصد بازدهی منفی در پایین ترین جایگاه صنعت و طبقه خود قرار گرفت. ضمن اینکه نماد مذکور از نظر رتبه نقدشوندگی در جایگاه سوم از آخر این جدول و قبل از پلاستیک شاهین و آرتاویل تایر ایستاد. این در حالی است که تک نماد طبقه قطعات لاستیکی یعنی "پسهند" از نظر نقدشوندگی سهام رتبه نخست را از آن خود کرد تا پس از آن "پلاسک" و "پکویر" جایگاه های دوم و سوم را به دست آوردند. شایان ذکر است طی این بازه زمانی "پسهند" با کاهش نزدیک به 41 درصدی قیمت سهم پس از "پلاست" بیشترین بازدهی منفی را عاید سهامداران خود کرد. در پایان گفتنی است صنعت قطعات لاستیکی و پلاستیک در حالی در سال جاری بیش از 14.5 درصد بازدهی مثبت محقق کرده که در این دوره شاخص بورس با پیگیری روند نزولی از محدوده 79 هزار و 13 واحدی در ابتدای امسال، طی روز گذشته پا به مدار 64 هزار تایی گذاشته تا با رسیدن به نقطه 64 هزار و 926 واحدی به طور متوسط نزدیک به 18 درصد بازدهی منفی را برای سرمایه گذاران و سهامداران رقم بزند.

سایت خبری صنایع پلیمر (پپنا): بررسی روند سرمایه‌گذاری صنعتی پیش‌بینی شده یا جواز تاسیس از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه در حالی از تغییر گرایش سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری خرد به کلان حکایت دارد که گروه فعالیت «لاستیک و پلاستیک» جزو جذاب‌ترین گروه صنعتی برای اجرای پروژه جدید است.

به گزارش سایت خبری پپنا، بررسی آمار طرح‌های در دست اجرا به تفکیک 33 گروه صنعتی که بین صفر تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، نشان می‌دهد که در گروه «سایر محصولات کانی غیرفلزی» معادل 13 هزار و 729 طرح جدید در حال اجرا است. براساس آمارهای موجود، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» دومین گروهی است که تقاضا برای اجرای پروژه در آن بیش از سایر گروه‌ها است. در این گروه 9 هزار و 747 طرح جدید در حال اجرا است که بین صفر تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. گروه «محصولات از لاستیک و پلاستیک» با ثبت 6 هزار و 583 طرح در دست اجرا (با پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصد) جایگاه سوم را در اختیار دارد.
جایگاه چهارم در میان 33 گروه صنعتی برای آغاز سرمایه‌گذاری به «محصولات فلزی فابریکی» اختصاص یافته است؛ به طوری‌که در این گروه تا پایان مهر ماه سال 93 معادل 5 هزار و 315 طرح در دست اجرا است.

بعد از این گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» در رتبه پنجم قرار دارد. در این گروه معادل 3 هزار و 982 طرح صنعتی در دست اجرا است که بین صفر تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. براساس آمار اعلام شده در 7 ماه منتهی به مهر 93 در گروه «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات» 3 هزار و 738 طرح که دارای پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصدی است، در دست اجرا است؛ بنابراین این گروه ششمین گروهی است که سرمایه‌گذاران صنعتی بیشترین تقاضا را برای شروع سرمایه‌گذاری در آن داشته‌اند.

مطابق آمارها در گروه «ساخت فلزات اساسی» معادل 2 هزار و 398 طرح جدید در دست اجرا است که رتبه هفتم را در میان جذاب‌ترین صنایع برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارد.با توجه به تفکیک طرح‌های در دست اجرای صنعتی براساس درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها از صفر تا 100 درصد، «سایر فعالیت‌های خدمات مهندسی» هشتمین گروه صنعتی است که بیشترین تعداد پروژه در این بخش در دست اجرا است.

در این گروه معادل 2 هزار و 170 طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصد در دست اجرا است. بعد از این گروه «چوب و محصولات چوبی به‌جز مبل» با در اختیار داشتن 2 هزار و 80 طرح در دست اجرا با پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصد در جایگاه نهم قرار دارد.

همچنین «ساخت کاغذ و محصولات کاغذی» نیز در جایگاه دهم قرار گرفته است؛ به طوری‌که در این گروه معادل 2 هزار و 12 طرح صنعتی در دست اجرا است که پیشرفت فیزیکی آن صفر تا 20 درصد است. در کنار جذاب‌ترین صنایع از نگاه سرمایه‌گذاران که بیشترین تعداد پروژه در دست اجرا را در اختیار دارند، گروه‌های «جمع‌آوری، تصفیه و توزیع آب»، «تحقیق و توسعه»، «استخراج زغال‌سنگ ولینیت»، «کامپیوتر و فعالیت‌های مربوطه»، «محصولات از توتون و تنباکو»، «کشاورزی، شکار و فعالیت‌های خدماتی وابسته»، «انتشار و چاپ و تکثیر»، «ماشین‌آلات دفتری و حسابداری»، «تولید انرژی»و «استخراج کانه‌های فلزی» به ترتیب 10 گروه صنعتی با کمترین میزان تقاضا برای اجرای طرح‌های جدید است.

مطابق آمارها در مجموع، اجرای 64 هزار و 333 طرح جدید صنعتی تا پایان مهر ماه 93 کلید خورده که بین صفر تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. از سوی دیگر، 6 هزار و 616 طرح با پیشرفت 20 تا 40 درصد، 5 هزار و 584 طرح با پیشرفت فیزیکی 40 تا 60 درصد و 3 هزار و 529 طرح با پیشرفت فیزیکی 60 تا 80 درصد در 33 گروه صنعتی در دست اجرا است. همچنین 4 هزار و 177 طرح دیگر صنعتی نیز وجود دارد که بین 80 تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی دارند. از میان این تعداد طرح رو به اتمام صنعتی، همچنان گروه «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با در اختیار داشتن هزار و 128 طرح صدرنشین است.

شنبه 13 تیر 1394  5:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها