0

معنای مرگ در کلام استاد

 
Lovermohamad
Lovermohamad
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 6840
محل سکونت : سوادکوه

معنای مرگ در کلام استاد

معنای مرگ در کلام استاد
حضرت آیت الله نوری همدانی یکشنبه شب در ادامه سلسله دروس اخلاقی ماه رمضان که از شبکه یک سیما پخش شد اظهار داشت: انسان دارای دو بعد جسمانی و روحانی است؛ انسان که می میرد روحش از بدن خارج می شود و کلمه توفی برای این امر بکار می رود.
 
او افزود: روح انسان همچنان باقی و جاودان است و در عالم برزخ به سر می برد، اگر عمل انسان خوب باشد در این عالم روحش نیز متنعم به نعمت های پروردگار است وگرنه روح آدمی معذب و گرفتار خواهد بود تا روز قیامت فرا برسد و در آن روز خداوند ذرات بدن انسان را جمع می کند و حتی سر انگشتان او را جمع آوری خواهد نمود.
 
آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه لازم است انسان و روح انسانی را به طور کامل بشناسیم خاطرنشان کرد: مرگ به معنای فنا و نابودی و نیستی نیست، مرگ یعنی انتقال روح از این جهان به جهان دیگر با ترتیبی که پروردگار متعال مقرر داشته است.
 
این مرجع تقلید ادامه داد: در قران کریم از مرگ به توفقی تعبیر شده و توفی به معنای دریافت کردن و ستاندن است یعنی در موقع مرگ، ملائکه و فرشتگانی که خداوند موکل کرده روح را از بدن می گیرند و در 12 مورد از قران عبارت توفی بکار رفته است.
 
او با اشاره به اینکه برخی در زمینه مرگ شبهه وارد می کنند و می پرسند چگونه پس از مرگ زنده خواهیم شد گفت: پیامبر اکرم(ص) از جانب خداوند به آنها گفت، ملک الموت روح شما را تحویل می گیرد و سپس در روز قیامت بازگشت همه به سوی خداوند است.
 
آیت الله نوری همدانی عنوان داشت: بر اساس آیات قرآن، خداوند می داند ذرات بدن انسان ها در هر دوره و عصر کجاست و در روز قیامت آنها را گردهم می آورد؛ در قرآن است که او حافظ همه موجودات و بندگان است و همه ذرات بدن را جمع آوری می کند و انسان ها را زنده می گرداند.
 
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به سوره مبارکه «قیامت» گفت: در این سوره هم آیاتی داریم در مورد نفس اماره و لوامه؛ قسم اکید از سوی خداوند به روز قیامت و روح انسان یاد شده است.
 
او با بیان اینکه نفس اماره به دلیل کامل نبودن، انسان را وادار به گناه و معصیت می کند افزود: وقتی انسان ایمان کامل تری یافت و در مسیر صحیح گام برداشت و خدا را شناخت، نفس لوامه می یابد که در صورت بروز خطا و گناه، نفسش او را ملامت خواهد کرد.
 
آیت الله نوری همدانی به نفس مطمئنه اشاره و خاطرنشان کرد: زمانی که نفس و روح انسان به کمال بشری برسد آنگاه نفس مطمئنه شکل گرفته است و خداوند او را صدا می زند که به سوی من بازگرد.
 
این مرجع تقلید بیان داشت: خداوند در قرآن می گوید آیا انسان گمان می کند در روز قیامت استخوان های بدنش را جمع نمی کنیم؟ حقیقت آن است که خداوند همه ذرات بدن و از جمله استخوان ها را جمع می کند و حتی قدرت دارد که خطوط ریزی که در سرانگشت انسان ها وجود دارد را بازآفرینی کند و این یکی از معجزات قرآن است که به بحث تفاوت میان خطوط انگشتان انسان ها اشاره دارد.
 
او افزود: اصالت انسان به روح است و روح باقی و جاودان در عالم دیگر خواهد بود؛ مرگ به معنای فنا و نیستی نبوده بلکه انتقال از این جهان به جهان دیگر و پلی میان این دو محسوب می شود./شفقنا
 
💘نام زهرا مشتق از نام خداست
زینت کرسی و عرش کبریاست💘

http://s4.picofile.com/file/8182645092/GM_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B5%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_70502.gif تالارفناوری وعلوم نظامی وبلا من

💘علاج درد مشتاقان طبیب عام نشناسد
مگر لیلی کند درمان غم مجنون شیدا را💔
سه شنبه 9 تیر 1394  9:50 PM
تشکرات از این پست
shirdel2
دسترسی سریع به انجمن ها