0

احیای یک سنت قدیمی توسط پایتختی ها

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

احیای یک سنت قدیمی توسط پایتختی ها

سریال پایتخت شب گذشته احیای سنت «عقد در مسجد» را در دستور کار قرار داد.

سریال پایتخت شب گذشته احیای سنت «عقد در مسجد» را در دستور کار قرار داد.

سریال های مناسبتی ماه رمضان که چندین سال است عنوان «جشنواره» هم برایشان مناسب به نظر می رسد، خوشبختانه چندسالی است که از فضای ماوراء و القای دین و مذهب با توسل به ارواح و امور خارق العاده فاصله گرفته اند. حالا چندسالی است که برخی قید سریال با مضامین دینی در این ماه را زده اند و حتی نمایش شئونات ماه رمضان را نیز از فیلمنامه های خود حذف کرده اند و درمقابل رو به نمایش نوع دیگری از دینداری درقالب سبک زندگی برآمده اند که نمونه بارزش در شب های ماه رمضان ۹۴ سریال «پایتخت۴» است.

جدای از بسیاری اصول مذهبی که دراین سریال بدون اغراق و کلیشه نشان داده شده، شب گذشته به سادگی و روانی هرچه تمامتر احیای یکی از سنت های دیرین اسلامی در قسمت یازدهم پایخت۴ به نمایش گذاشته شد. خواندن خطبه عقد در مسجد.

پایتخت

بعد از کش و قوس زیاد برای ازدواج «بابا پنجعلی» و خانم همسایه به خاطر مرگ همسر «ارسطو» و یکبار به هم خوردن مراسم عقدکنان، بالاخره درحالی که ارسطو برای همسر مرحوم خود بانی برگزاری مراسم افطاری در مسجد شده است، امام جماعت مسجد با سخنرانی درباره سنت ازدواج و آسان گیری در بحث ازدواج، با کسب اجازه از فرزندان این دو، خطبه عقد پنجعلی وخانم همسایه را می خواند.

سنت خواندن خطبه عقد در مسجد، از مراسم ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) به یادگارمانده است. در روایات آمده است بعد از موافقت پیامبر(ص) با خواستگاری علی(ع) از دخترش، پیغمبر(ص) فرمود: «یا على تو زودتر به مسجد برو من نیز بعد از تو مىآیم، تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار كنیم و خطبه بخوانیم.»

برگزاری مراسم عقد درمسجد، سنتی است که در زندگی موجب برکت است و منشاء خیر بسیار، اما متاسفانه به دلیل تغییر سبک زندگی جامعه در سال های اخیر و کمرنگ شدن این سنت، بسیاری از زوج های جوان زندگی خود را با غفلت از این منبع خیر و برکت آغاز می کنند.

آنچه شب گذشته در سریال پایتخت نمایش داده شد، احیای یک سنتِ نیک فراموش شده با چاشنی ازدواج آسان و بی تشریفات، بدون کلیشه های معمول صداوسیما در اینگونه مباحث بود که بیش از همه ذوق و خوش سلیقگی دست اندرکاران سریال را می رساند.

 

سه شنبه 9 تیر 1394  6:15 PM
تشکرات از این پست
rtcivil
rtcivil
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 645
محل سکونت : تهران

پاسخ به:احیای یک سنت قدیمی توسط پایتختی ها

آره جالب بود!

تا اونجایی که من یادمه توی سه گانه پایتخت تا الآن شخصیت روحانی دیده نشده بود!

حتی یادم نمیاد مسجد توش نشون داده شده باشه؟! با این که المان های مذهبی زیادی توش بوده.

ولی این جالب بود....

ترویج جشن ازدواج آسان!!

برعکس سریال دردسرهای عظیم که توش عموی بهار به لطیف گفت : "شما که پول نداری چرا میخای زن بگیری؟"

شاید این جمعه بیاید، شاید

سه شنبه 9 تیر 1394  7:06 PM
تشکرات از این پست
mohammadtorres
دسترسی سریع به انجمن ها