0

احتمالا آب زاینده‌رود امشب به گاوخونی می‌رسد

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

احتمالا آب زاینده‌رود امشب به گاوخونی می‌رسد

احتمالا آب زاینده‌رود امشب به گاوخونی می‌رسد

 

hoseini-16.jpg دبیر انجمن دوستداران طبعیت و میراث فرهنگی ورزنه، از جدیت و تلاش مردم این شهر برای رساندن آب زاینده‌رود به تالاب بین‌المللی گاوخونی خبر داد و گفت: پس از 10 سال آب زاینده‌رود احتمالاً امشب یا فردا صبح به شهر ورزنه می‌رسد.

رضا خلیلی ورزنه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: آب زنده رود پس از 10 سال به سمت بخش بن رود و تالاب گاوخونی جاری شده و در حال حاضر در هفت کیلومتری شهر ورزنه است و احتمال می‌دهیم امشب یا صبح فردا به شهر ورزنه برسد.

وی با بیان اینکه حق آبه فعلی قرار است دو تا ماه برای تالاب جاری باشد، افزود: البته فاصله ورزنه تا تالاب بین المللی گاوخونی حدود 30 کیلومتر است که با توجه به وجود نیزارها و دیگر موانع در بستر رودخانه تا گاوخونی احتمالاً یک هفته دیگر زنده رود به مقصد نهایی خود می‌رسد.

این فعال محیط زیست تاکید کرد: از حق آبه کشت شرق اصفهان در سال زراعی (1393- 1394) آبی به سمت ورزنه نیامده است بلکه به بندرودشت (یا رودشتین) رسیده و از طریق کانال‌های آبیاری به سمت مزارع بخش بن رود جاری شده بود.

خلیلی ورزنه با اشاره به تلاش مردم ورزنه برای حذف موانع در بستر رودخانه، گفت: متاسفانه در بستر زاینده‌رود تعداد زیادی لوله و یا کانال‌های غیرمجاز به سمت مزارع در سال‌های اخیر نصب و ایجاد شده که مردم بخش بن رود نیز در طول هفته گذشته با کوشش فراوان اقدام به برچییدن و کور کردن دهانه‌های آن کرده‌اند.

وی وجود گیاهانی مانند نیزارها را از دیگر موانع در سرعت جریان آب دانست و ادامه داد: یکی از مشقات برای ساماندهی مسیر رودخانه نبود جاده‌های حریمی است، چرا که در برخی مناطق کشاورزان تا لب زاینده رود کشت و کار کرده‌اند و راهی برای حرکت لودر و سایر وسایل وجود ندارد.

دبیر انجمن دوستداران طبعیت و میراث فرهنگی ورزنه، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست استان تلاش خوبی برای این امر از خود نشان داده است، اما متاسفانه از عملکرد شرکت میراب زاینده رود به دلیل این‌که امکانات زیادی برای سامان‌دهی مسیر رودخانه در اختیار مردم نگذاشته است، انتقاد داریم.

خلیلی ورزنه با اشاره به خطر انتشار ریزگردهای سمی گاوخونی به سمت شهرهای مرکزی اصفهان و یزد، اظهار کرد: ورزنه به عنوان نخستین شهر در آخر مسیر زنده رود در خط مقدم این تهدید قرار دارد که جدیت مردم این شهر برای رساندن آب به گاوخونی بر همین اساس است.

وی گفت: مردم این شهر و سایر کشاورزان شرق به این بینش رسیده‌اند که خشکی گاوخونی موجب شوری آب‌های منطقه، نابودی خاک کشاورزی و انتشار ریزگردهاست.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

چهارشنبه 3 تیر 1394  3:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها