0

مرگ گونه‌های گیاهی و جانوری ارمغان آتش‌سوزی جنگل‌ها

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

مرگ گونه‌های گیاهی و جانوری ارمغان آتش‌سوزی جنگل‌ها

مرگ گونه‌های گیاهی و جانوری ارمغان آتش‌سوزی جنگل‌ها

 

1433494712780_333.jpg رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود از آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع به عنوان یکی از چالش‌های مدیریت عرصه‌های منابع طبیعی در این شهرستان یاد کرد و گفت: حریق سبب از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری، تخریب و کاهش حاصلخیزی خاک، مستعد شدن عرصه برای حرکت سیلاب‌های ویرانگر و کاهش ارزش تفرجگاهی جنگل‌ها و مراتع و خسارات اقتصادی ناشی از آن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، حسین شوکتی‌نیا در جمع خبرنگاران با بیان این‌که حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی بسیار دشوار است اظهار کرد: یکی از چالش‌های این اداره در مدیریت عرصه‌ها، آتش سوزی است. آتش سوزی از عوامل ویرانی منابع طبیعی است و منجر به خسارت جبران ناپذیری در طبیعت می‌شود.

شوکتی‌نیا بیان کرد: حریق سبب از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری، تخریب و کاهش حاصلخیزی خاک، مستعد شدن عرصه برای حرکت سیلاب‌های ویرانگر و کاهش ارزش تفرجگاهی جنگل‌ها و مراتع و خسارات اقتصادی ناشی از آن می‌شود.

وی با بیان این‌که وسعت منابع طبیعی شاهرود بسیار گسترده است، اضافه کرد: این اداره از حدود چهار میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی، حفاظت و صیانت می‌کند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود ادامه داد: همزمان با فرا رسیدن فصل گرما و حضور گردشگران در عرصه‌های طبیعی وظیفه ماموران حفاظتی این اداره دو چندان می‌شود.

به گفته وی، برخورداری از اقلیم‌ها و گونه‌های گیاهی بسیار متنوع از ویژگیهای منحصر به فرد شهرستان است که در هر یک از مناطق جلگه‌ای و کوهستانی مناظر طبیعی و شگفت‌انگیز بسیاری خلق کرده است.

شوکتی‌نیا با بیان این‌که یکی از وظایف بسیار مهم اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بر اساس قوانین و مقررات حفظ و حراست از این منابع حیاتی و ارزشمند است، گفت: در این ارتباط تمام نیروها و خصوصا نیروهای حفاظتی مستقر در بخش‌های تابعه، کار حفاظت از عرصه‌های منابع ملی که از گستردگی بالایی برخوردار است را با عشق و علاقه وافر انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: این نیروها در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قبیل قطع درخت، بوته‌کنی در مراتع، آتش سوزی و موارد دیگر با جلوگیری از بروز این موارد برابر مقررات و ضوابط ، انجام وظیفه کرده و متخلفان را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود ادامه داد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، حفظ و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی همواره در اولویت امور اجرایی این اداره قرار دارد که آثار مثبت آن در اقصی نقاط این شهرستان ، ملموس است.

وی به گردشگران توصیه کرد: برای استفاده بهینه از این مناطق نکات ایمنی و زیست محیطی لازم را رعایت کنند .

شوکتی نیا از گردشگران خواست، در صورت روشن کردن آتش از خاموش شدن کامل آن قبل از ترک منطقه اطمینان حاصل کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بلافاصله موضوع را از طریق شماره تلفن 24-02332222023 و تلفن گویای 1504به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان و استان گزارش دهند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

سه شنبه 2 تیر 1394  12:21 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها