0

راه‌هاي ساده براي پيشگيري از مسموميت‌هاي غذايي اگر پنير، مربا يا رب گوجه‌فرنگي كپك زد، كافي است بخش

 
AR_jalal
AR_jalal
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 999
محل سکونت : فارس

راه‌هاي ساده براي پيشگيري از مسموميت‌هاي غذايي اگر پنير، مربا يا رب گوجه‌فرنگي كپك زد، كافي است بخش

 

راه‌هاي ساده براي پيشگيري از مسموميت‌هاي غذايي

اگر پنير، مربا يا رب گوجه‌فرنگي كپك زد، كافي است بخش كپك‌زده را جدا كرده و بقيه را مصرف كنيد، اما در صورت كپك‌زدن كره از مصرف آن جدا خودداري كنيد، چراكه كپك‌ها كره را تجزيه و اكسيد كرده و خطر سكته را بدنبال دارند. مصرف پنير كپك‌زده هم مي‌تواند موجب بروز زخم معده شود.
شهر: يك پزشك با بيان اين كه باكتري‌ها به سرعت در دماي5/4 تا 60 درجه سانتي‌گراد رشد مي‌كنند، گفت: بر اين اساس سرد كردن مواد غذايي موثرترين روش كاهش خطر بيماري‌هاي ناشي از مواد غذايي است.

دكتر مهناز برومند با اشاره به بيماري‌هاي ناشي از مصرف مواد غذايي كه عفونت به وسيله مواد غذايي و آب آلوده به بدن وارد مي‌شود، اظهار كرد: بايد مراقب بود، چراكه ميكروب‌ها ممكن است در هر يك از مراحل خريد، آماده سازي، پخت، نگهداري يا مصرف مواد غذايي باشند و بروز اين بيماري‌ها در كودكان، افراد مسن يا افرادي كه سيستم ايمني آنان ضعيف است، مي‌تواند منجر به بستري شدن در بيمارستان يا مرگ آنان شود.

وي افزود: بايد از مصرف نان‌هاي كپك‌زده كه مي‌توانند منجر به بروز بيماري‌هاي گوارشي شوند، خودداري كرد. همچنين اگر پنير، مربا يا رب گوجه‌فرنگي كپك زد، كافي است بخش كپك‌زده را جدا كرده و بقيه را مصرف كنيد، اما در صورت كپك‌زدن كره از مصرف آن جدا خودداري كنيد، چراكه كپك‌ها كره را تجزيه و اكسيد كرده و خطر سكته را بدنبال دارند. مصرف پنير كپك‌زده هم مي‌تواند موجب بروز زخم معده شود.

برومند با بيان اين كه مواد غذايي يخ‌زده را هرگز در دماي معمولي يخ‌زدايي نكنيد، گفت: بهترين راه براي يخ‌زدايي قرار دادن در يخچال، آب سرد و در ميكروويو است؛ ضمن اين كه غذاهاي يخ‌زدايي‌شده در آب سرد و ميكروويو بايد بلافاصله پخته شوند.

وي خاطرنشان كرد: براي گرم كردن مجدد مواد غذايي بايد آنها را تا 74 درجه سانتي‌گراد و غذاهاي آبكي را تا دماي جوش حرارت داد.

برومند با تأكيد بر شست‌وشوي ميوه‌جات و سبزيجات بطور كامل با آب روان اظهار كرد: سطوح سخت ميوه‌ها را بايد با برس مخصوص و زير آب جاري شست‌وشو داد.

به گفته وي، براي پيشگيري از مسموميت غذايي بايد يخچال و فريزر را هفته‌اي يكبار تميز كرد، چراكه آلوده بودن آنها يكي از دلايل فساد مواد غذايي است، چون برخي گونه‌هاي كپك توليد سم مي‌كنند.

آن دسته از كپك‌هاي سم‌زا كه معمولا بصورت كوكي‌شكل و پنبه‌اي‌مانند هستند، در گرما و رطوبت به سرعت روي سطح مواد يا درون آن رشد كرده و با ترشح سم خطرناك مايكوتوكسين مواد غذايي را نرم، رنگشان را تغيير و طعمشان را ترش‌مزه مي‌كنند. اغلب زماني كه يخچال بيش از حد ظرفيت پر و رطوبت مواد زياد باشد، اين سم براحتي از كپك‌ها ترشح شده و مي‌تواند موجب بروز مسموميت‌هاي خطرناك و در مواقع ضعف سيستم ايمني بدن سرطان‌زا شوند.

اين سم در اثر حرارت پخت و شست‌وشو نابود نمي‌شود و مي‌تواند تا مدت‌ها پس از ناپديد شدن كپك نيز در غذا باقي بماند. البته وجود كپك در ماده غذايي الزاما دليل بر وجود سم نيست. معمولا كپك‌هاي مولد سم توكسين، روي مواد غذايي كه داراي ارزش تغذيه‌اي بالايي هستند نظير انواع مغزها و گوشت‌ها بيشتر رشد كرده و بسيار خطرناك‌تر از كپك‌هاي ميوه هستند.

                                      با حرمله جدید باید چه کنیم
                                      با مردم نا امید باید چه کنیم
                                     گیرم یزید پست را هم کشتیم
                                     با این همه بایزید باید چه کنیم

            جانم فدای رهبر

پنج شنبه 2 دی 1389  4:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها