0

بحران آب در ایران جدی است

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

بحران آب در ایران جدی است

گزارش ویژه/

بحران آب در ایران جدی است

 

هنوز بسیاری از شهروندان به این باور نرسیده اند که کشور به مرزهای بحران کم آبی رسیده است.

خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران : "حدود نیمی از ساکنان زمین تا سال 2030 میلادی با کمبود آب شیرین رو به رو خواهند شد." این پیام بانکی مون دبیر کل سازمان ملل در اجلاس آب در شهر بوداپست بود. طبق آمارها 20 درصد از کشورهای جهان در سال 2025 با کمبود فیزیکی آب مواجه می شوند که ایران نیز از این جمله است.

*از جیره بندی آب تا مهاجرت های اجباری

از آن جا که توزیع بارش باران در ایران متعادل نیست، طبق آمارها 12 شهر ایران از جمله تهران با تهدید جیره بندی آب مواجه هستند.

بحران آب به قدری در کشور جدی است، که ممکن است در آینده ای نزدیک در مناطقی از کشور شاهد جا به جایی های اجباری ناشی از کمبود آب باشیم.

 *فراوانی آب یک توهم است

شاید بتوان گفت فراوانی آب یک توهم بزرگ است، چرا که حدود 97 درصد از آب های سطح زمین به دلیل آلودگی و شوری قابل شرب نیستند.

به گفته هادی جعفری بای، جامعه شناس، یکی از راه حل های پیشگیری از بحران آب فرهنگ سازی مصرف بهینه آب شرب و الگوهای مناسب مصرف است و این مهم باید پیش تر از این توسط مسئولین پیگیری می شد، تا امروز با تهدید کمتری مواجه می شدیم.

*چرا بحران آب کشور را باور نداریم؟

اگر چه هدر رفتن آب در صنایع و کشاورزی درصد بالایی را به خود اختصاص داده است، ولی شهروندان نیز می توانند با مصرف بهینه خود و باور این موضوع که کشور با بحران آب مواجه است به عبور کشور از این بحران کمک کنند.

طبق پیش بینی ها در سال 1400 شمسی سرانه آب به ازای هر نفر کمتر از 1400 متر مکعب در سال می شود،ولی هنوز بسیاری از شهروندان به این باور نرسیده اند که کشور به مرزهای بحران کم آبی بسیار نزدیک شده است.


 فرزانه کارشناس علوم تربیتی می گوید از آن جا که هیچ گاه با بی آبی و کم آبی رو به رو نبوده، همچنان بحران بی آبی را به طور عمیق باور ندارد و این موارد باعث شده است تا در مصرف بهینه آب دقت کمتری داشته باشد.

اما تینا دانشجوی علوم ارتباطات معتقد است تبلیغات محیطی، بروشورها و آموزش های منطقه ای در خصوص بحران بی آبی و چگونگی پیشگیری از این بحران و همچنین مصرف بهینه آب شرب باعث شده نسبت به این موضوع دقت و حساسیت بسیاری داشت باشد و این بحران را جزء جدایی ناپذیر زندگی شخصی اش بداند.

*آب امانت آیندگان است

 

شاید بسیاری از ما تا به طور جدی با بحرانی رو به رو نشویم آن را باور نکنیم و در اندیشه حل آن معضل برنخیزیم. البته شاید توجه به این نکته که رعایت نکردن مصرف بهینه آب باعث می شود این مایه حیات همچون بنزین با کمبود و در نهایت با جیره بندی مواجه شود نیز خالی از لطف نباشد.

مسئله  این است که بحران آب به جیره بندی نیز ختم نمی شود و تعداد مردمی که در سال های آینده به دلیل استفاده از آب ناسالم از بین می روند، بیش از تلفات جنگ یا سایر خشونت ها پیش بینی شده است.

سال ها است که با تبلیغاتی از قبیل "آب میراث گذشتگان نیست، بلکه امانت آیندگان است" رو به رو هستیم، اما به راستی چرا امروز تا این اندازه نسبت به امانت و آینده فرزندانمان بی توجه شده ایم؟

 

 گزارش: شیما حیدری

منبع: باشگاه خبرنگاران

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

جمعه 29 خرداد 1394  8:19 AM
تشکرات از این پست
watech
watech
کاربر جدید
تاریخ عضویت : آذر 1397 
تعداد پست ها : 7

پاسخ به: بحران آب در ایران جدی است

واتک به عنوان اولین شتاب دهنده تخصصی فناوری و ایده های حوزه آب می تواند شما فناوران و علاقه مندان عزیز را در این راه یاری کند.

جهت دسترسی به مقالات تخصصی حوزه آب و تصفیه و پساب و همچنین کسب اطلاعات بیشتر به سایت watech.ir مراجعه کنید.

یک شنبه 25 آذر 1397  2:08 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها