0

نقش پوست در گسترش ايدز

 
bardia_m
bardia_m
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6374

نقش پوست در گسترش ايدز

آيا مي‌دانيد كه فرد مبتلا به ايدز از زمان ابتلا به ويروس«اچ‌.آي.وي» تا مرگ ناشي از ايدز (حدود 15 سال) 4‌مرحله مهم را شامل دوره چند هفته‌اي مشابه سرماخوردگي شديد، دوره چند ساله خاموش اما شديدا مسري بيماري، دوره بروز مجدد بيماري و در نهايت ابتلا به بيماري‌هاي كشنده را طي مي‌كند؟آيا مي‌دانيد در تمام اين 4 مرحله وجود بيماري‌هاي پوستي يكي از نشانه‌هاي مهم تشخيص اين بيماري مهلك است؟آيا مي‌دانيد آمارها مي‌گويند در حال حاضر بيش از 45‌ميليون نفر در دنيا مبتلا به ويروس اچ.آي.وي هستند؟

 

 

در حالي كه در سال 1990 تنها كمتر از 10 ميليون نفر مبتلا به اين بيماري بوده‌اند. آيا مي‌دانيد ميزان مرگ و مير ناشي از اين بيماري از سال 1981 تاكنون نزديك به 30 ميليون نفر بوده است و اين يعني چهارمين عامل مرگ و مير در دنيا؟ و آيا مي‌دانيد يك آمار مقايسه‌اي نشان مي‌دهد در سال 1990 تنها 300 هزار نفر به علت ايدز فوت كردند در حالي كه در سال 2005 بيش از 2‌ميليون نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست دادند يعني نزديك به 8 برابر افزايش؟

دكتر سيد ناصر عمادي متخصص پوست و مو در این باره میگوید : امروزه بيش از 70 درصد از بيماري ايدز از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي و آن هم با شدت و ميزان بيشتر، در كساني كه مبتلا به بيماري‌هاي آميزشي و پوستي ناحيه تناسلي هستند، منتقل مي‌شود.

 

 اين يعني بسياري از ضايعات و زخم‌هاي آشكار و غيرآشكار پوستي ناحيه تناسلي مي‌توانند ويروس بيشتري از ايدز را به شريك جنسي منتقل كند. بنابراين ضايعات پوستي شناخته شده نه‌تنها مي‌توانند نشانه‌هايي از بيماري ايدز باشند بلكه مي‌توانند خود عاملي براي انتقال بيماري به ديگران باشند.

توصيه‌ها

ـ‌ پايبندي به عزت، حرمت و آبروي خانوادگي و اجتماعي

مطمئن باشيد عشق پاك و پايدار كه عزت و احترام خانوادگي و اجتماعي را در خود گنجانيده، تنها در مراقبت و پرهيز از تمايلات غيراخلاقي شكوفا و متعالي مي‌شود. سعي كنيم آن را محترم بشماريم و به ديگران نيز بياموزيم كه رعايت آن از ضروريات زندگي ماست .

ـ‌ مصرف حتمي دو پوشش كاندوم در شرايط اجتناب‌ناپذير از انجام عمل جنسي با فرد مشكوك به بيماري

ـ‌ كنترل و معاينه دقيق و انجام آزمايشات مقاربتي شريك جنسي قبل از هر گونه روابط جنسي

ـ‌ تشويق شريك جنسي براي مراجعه به پزشك در صورت مشاهده موارد مشكوك

ـ‌ شست‌وشوي كامل بدن و ناحيه تناسلي قبل و بعد از تماس جنسي

ـ‌ پرهيز از پوشيدن مجدد لباس زير مشكوك به آلودگي

ـ‌ در صورت كشف بيماري آميزشي در يكي از اعضاي خانواده تمام اعضاي خانواده و شركاي جنسي بايد تحت آزمايش‌هاي مشابه قرار گيرند.
پنج شنبه 2 دی 1389  12:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها