0

منطقه شكار ممنوع تالاب آقگل

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

منطقه شكار ممنوع تالاب آقگل

تالاب فصلی ‘آقگل’ در جنوب شرقی روستای كرد خورد از توابع ملایر و قریه توتل در جوار كوه ‘كت’ قرار دارد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این منطقه در تاریخ 1388/3/15 به مدت 5 سال منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع اعلام شد. تالاب آق گل تالابی فصلی، مستطیل شكل و محل تجمع و ذخیره هرز آب های فصلی منطقه است كه با توجه به بافت و ضخامت تشكیلات زمین شناسی آن دارای قدمتی چهل هزارساله است.
تالاب آق گل باتوجه به موقعیت اكولوژیك و جغرافیایی خود همه ساله پذیرای گونه های متعدد آبی از پرندگان آبزی وابسته به تالاب ها در دو شكل گونه های مهاجر زمستانه مانند اردك ها و گونه های تولید مثل كننده مانند پرستوی دریایی، آووست و چوب پا است. نابع آبی منطقه شكار ممنوع تالاب آق گل، نزولات آسمانی، ذوب برف ارتفاعات، نهرهای فصلی و چشمه‌های جاری منطقه است و آب این تالاب از حوضه آبریز رودخانه قره‌چای در جنوب دشت كمیجان تأمین می‌شود. سطح متوسط این تالاب حدود 10 میلیون و 370هزار متر مربع با عمق متوسط یك تا 90سانتی‌متر است كه وسعت آن در ماه‌های پر آبی به 15 كیلومتر مربع می‌رسد .

حیات وحش
تالاب آق‌گل یكی از زیستگاه های گونه‌های پرستوی دریایی، نوك كاكایی، چوب پا و آووست برای جوجه آوری و تولید مثل است. این تالاب یكی از زیستگاه های مهم پرندگان وحشی و مهاجر اعم از فلامینگو، قو، غاز خاكستری، تنجه، اردك مرمری، اردك سرسبز، پلیكان، لك لك و حواصیل به حساب می آید. بررسي‌ها نشان دهنده حضور 46 گونه از پرندگان ايران در آق‌گل است. اين تنوع اكولوژيك بالا، جايي براي ترديد باقي نمي‌گذارد كه تالاب آق‌گل نياز اساسي به برنامه‌هاي حفاظتي و مديريت مناسب دارد.

منابع تامین آب
آب اين تالاب از حوضه آبريز رودخانه قره چاي در جنوب دشت کميجان تامين مي‌شود و فصول آبگيري تالاب از اواخر آذرماه آغاز شده و تا اواسط خردادماه هر سال به پايان مي‌رسد که البته با ميزان بارندگي ساليانه ارتباط مستقيم دارد. به طوري که عمق آب تالاب از صفر تا یک متر متغير است و وسعت آن در ماه‌هاي پر آبي به 15 کيلومتر مربع مي‌رسد. با پيشروي آب در قسمت‌هاي مياني، جزيره‌هايي به ارتفاع 6 متر ظاهر مي‌شود. مساحت تالاب حدود وسعت 830 هکتار و متغير تخمین زده می‌شود و آن را در گروه تالاب‌هاي Floodplains با آب شيرين طبقه‌بندي كرده‌اند. منابع آبي آن نزولات آسماني، ذوب برف ارتفاعات اطراف، نهرهاي فصلي و چشمه‌هاي حاشيه‌اي و طغيان رودخانه قره‌چاي است. اين تالاب در اواخر فصل بهار خشک مي‌شود ولي در طول پاييز و زمستان آبدار است و در فصل بهار از ميزان آب کاسته مي‌شود.

 

منطقه شكار ممنوع تالاب آقگل

منطقه شكار ممنوع تالاب آقگل

منطقه شكار ممنوع تالاب آقگل

منطقه شكار ممنوع تالاب آقگل

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 16 خرداد 1394  11:37 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها