0

عوامل مۆثر در انکسار نور و نمره چشم

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

عوامل مۆثر در انکسار نور و نمره چشم

نمره چشم،نمره عینک،انتخاب عینک
 

منظور از انکسار، در واقع مسیری است که شعاع‌های نورانی از روی اشیای موجود در میدان بینایی ما تا تشکیل تصویر واضحی در داخل چشم‌ها طی می‌کنند. سیستم بینایی چشم ما بعد از دریافت نور و پردازش شعاع‌های نورانی به صورت امواج الکتریکی و سپس ارسال آن به سمت مغز، منجر به همان چیزی می‌شود که ما آن را به دیدن تعبیر می‌کنیم.

عوامل مۆثر در انکسار نور و نمره چشم

شکل قرنیه، قدرت عدسی چشم و اندازه چشم عواملی هستند که مسئول واضح بودن تصاویر اشیا بر روی شبکیه چشم هستند. برای اینکه فردی بدون عینک بتواند بینایی کاملی داشته باشد، لازم است تمامی این اجزا در تناسب با یکدیگر باشند. در غیر این صورت، عیوب انکساری شامل نزدیک بینی، دوربینی هیپروپی آستیگماتیسم و پیرچشمی ایجاد می‌شود.
میزان دید بیماران با تابلویی شامل اندازه‌های مختلف از حرف E در جهات مختلف اندازه‌گیری می‌شود. دید طبیعی، دید 10/10 است. یعنی چنین فردی در فاصله 6 متری، ردیف 10/10 را می‌بینید.

عیوب انکساری با واحدی به نام دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود. دیوپتر نشان‌دهنده میزان نمره عینک شماست. هرچه میزان دوربینی یا نزدیک بینی بیشتر باشد، نسخه عینک شما هم نمره بالاتری دارد.

دید 10/10 به چه معناست؟

میزان دید بیماران با تابلویی شامل اندازه‌های مختلف از حرف E در جهات مختلف اندازه‌گیری می‌شود. دید طبیعی، دید 10/10 است. یعنی چنین فردی در فاصله 6 متری، ردیف 10/10 را می‌بینید. دید 10/5 بدین معناست که فرد حداکثر این ردیف را از فاصله 6 متری می‌بینید در حالی که یک فرد طبیعی این ردیف را در فاصله 12 متری می‌بینید. به عبارت دیگر فردی با دید 10/5 نصف یک فرد طبیعی دید دارد.

نمره عینک

نمره عینک با 3 عدد مشخص می‌شود: مثلاً شماره 180* 5/1 - 5- نمره یک عینک است. عدد اول نشان‌دهنده میزان دوربینی یا نزدیک بینی است. علامت جلویی آن نشان‌دهنده نزدیک بینی (علامت منفی) یا دوربینی (علامت مثبت) است. عدد دوم (50/1) نشان‌دهنده میزان آستیگماتیسم شماست.

این عدد ممکن است با علامت مثبت یا منفی نوشته شود. عدد سوم (180) محور آستیگماتیسم را نشان می‌دهد. برای مثال 180 نشان‌دهنده افقی بودن محور آستیگماتیسم است. بنابراین شماره 180* 5/1 - 5- بدین معناست که بیمار نزدیک بینی متوسط و آستیگماتیسم متوسط در محور افقی دارد

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 9 خرداد 1394  8:13 AM
تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها