0

"نبرد در شرایط سخت" روانه ی بازار نشر شد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

"نبرد در شرایط سخت" روانه ی بازار نشر شد

"نبرد در شرایط سخت" روانه ی بازار نشر شد


کتاب (نبرد در شرایط سخت) جلد بیست و نهم تقویم تاریخ دفاع مقدس تألیف امیر سرتیپ‌ دوم ستاد سعید پورداراب منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، انتشارات مرکزاسنادانقلاب اسلامی، در جدیدترین اثر خود کتاب (نبرد در شرایط سخت) جلد بیست و نهم تقویم تاریخ دفاع مقدس تألیف امیر سرتیپ‌ دوم ستاد سعید پورداراب را که در آن به حوادث و رویدادهای دی‌ماه 1361 در جبهه های جنگ پرداخته است را چاپ و روانه بازار نشر کرد.                      

آنچه در این کتاب مطالعه می فرمایید بدین شرح می باشد که، پس از اجرای عملیات غرورآفرین بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر و پیروزی قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر ارتش عراق، تحولات و تحرکات وسیعی در منطقه به نفع عراق آغاز گردید و پشتیبانی های همه جانبه به سوی آنها سرازیر شد. در این هنگام، استراتژی عراق در دفاع از خود و جلوگیری از پیشروی رزمندگان ایران اسلامی تغییرات بنیادی کرد که در آن، سه حرکت اساسی را می توان نام برد که به این شرح می‌‍باشد:

- ایجاد سیستم‌های پیچیده‌ی مین و موانع و دفاع در چند رده در عمق

- استفاده از شیوه‌ی جدید کاربرد نیروها در خطوط دفاعی و اجرای دفاع متحرک علیه رزمندگان ایران اسلامی

- بهره گیری از توانمندی نیروی هوایی در بمباران نیروها، بمباران شهرها، ایجاد تلفات، ضایعات سنگین، ایجاد رعب، وحشت و تخریب روحیه‌ی رزمندگان اسلام

نتیجه‌ی این تغییرات بنیادی در استراتژی عراق را می توان در عملیات رمضان مشاهده کرد که با وجود پیشروی سریع رزمندگان اسلام و شکست سنگین دشمن در بخشی از منطقه‌ی عملیات، اقدام به موقع ارتش عراق و استفاده از نیروهای زبده‌ی زرهی و پاتک سنگین آنها، عملاً پیروزی را به شکست تبدیل نمود.

پس از اجرای عملیات ناموفق رمضان، در دیدگاههای فرماندهان نظامی ارتش و سپاه با درک جدید از شرایط و تحولات بنیادین ایجادشده تغییراتی حاصل شد و این تغییرات، در کاربرد نیروها نیز تأثیرگذار بود. با توجه به اینکه ارتش عراق عمدتاً در منطقه‌ی بصره و شرق آن متمرکز شده بود، این تفکر ایجاد شد که با انجام یک سری عملیات در سایر مناطق و کشاندن دشمن از منطقه‌ی بصره به مناطق دیگر، زمینه‌ی اجرای عملیات مهمی در منطقه‌ی جنوب فراهم شود.

 براساس همین نگرش، مناطق مورد نظر برای عملیات والفجر مقدماتی برای دسترسی به عمق خاک دشمن و قطع خطوط مواصلاتی بصره انتخاب گردید و صرف نظر از اختلاف نظرهایی که وجود داشت، سرانجام طرح عملیاتی شماره‌ی1 کربلای11 برای اجرای این عملیات در 24 آذر 1361 صادر و تصمیم گرفته شد که اجرای سلسله عملیات والفجرـ یکی پس از دیگری ـ تا انهدام کامل دشمن و رسیدن ما به حقوق خود و تنبیه متجاوز ادامه یابد.

آنچه در این کتاب بیان شده شامل کلیه‌ی تلاشها و فعالیتهای قبل از عملیات و کلیه‌ی بررسی‌ها و شناسایی‌ها و تهیه‌ی برآوردها و در نهایت طرح ریزی و تهیه‌ی آن و صدور طرح عملیاتی و حضور گسترده و مداوم نیروهای بسیج مردمی در جبهه‌ها برای اجرای این عملیات است که از ویژگی‌های این دوره از دفاع مقدس می باشد.

گفتنی است که ارتش عراق نیز با آگاهی از این جابجایی‌ها، بر حجم اقدامات دفاعی خود افزود و فصل جدیدی را در دفاع متحرک و دفاع منطقه‌ای به وجود آورد و در طول دوره، بمباران‌های شدیدی را در شهرها و مناطق عملیاتی انجام داد.

در مجموع، این کتاب شامل کلیه‌ی حوادث و رویدادهای مهم جبهه‌ها و درگیری‌های داخل در دیماه سال 1361 است.

جلد بیست و نهم تقویم تاریخ دفاع مقدس در شمارگان 2000 نسخه و 476 صفحه و به قیمت در خردادماه سال جاری منتشر شده است.

انتهای پیام/
 

 

دوشنبه 4 خرداد 1394  12:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها