0

خشم سران عربی از«ساده‌لوحی»اوباما/نگرانی آمریکاازامنیت اسرائیل

 
Lovermohamad
Lovermohamad
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 6840
محل سکونت : سوادکوه

خشم سران عربی از«ساده‌لوحی»اوباما/نگرانی آمریکاازامنیت اسرائیل

 

خشم سران عربی از «ساده‌لوحی» اوباما/ نگرانی آمریکا از امنیت اسرائیل

 

عربستان سعودی با تخصیص یک بودجه نظامی سالانه معادل ۸۰ میلیارد دلار [شش برابر بیشتر از ایران]، یکی از بهترین خریداران جنگ‌افزارهای آمریکایی است.

 

نشریه فرانسوی زبان "لوتان" در تحلیلی به موضوع نشست رئیس جمهور آمریکا با مقامات برخی کشورهای عربی در کمپ دیوید پرداخته است.

به نوشته این نشریه چاپ سوئیس «کشورهای عربی حوزه خلیج فارس درخصوص ایران خواستار ضمانت شده اند. سران این کشورها از "ساده لوحی" سیاست پیش گرفته شده توسط رییس کاخ سفید در منطقه به انتقاد پرداخته اند.»

لوتان این سوال را به زعم کشورهای عربی می پرسد که "اگر فردا عراق به کویت حمله کند، ایالات متحده چه خواهد کرد؟" و می افزاید: «[شاید سران عربی می پرسند، آیا در صورت حمله عراق به کویت] بار دیگر به مانند آنچه در سال ۱۹۹۱ علیه صدام حسین انجام داد، نیروهایی را برای آزادسازی این کشور کوچک بسیج خواهد کرد؟ شاید این سؤال کمی عجیب به نظر برسد. ولی از دید کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، فقط کافی است که "ایران" را جایگزین "عراق" کنیم تا این موضوع به یکی از اخبار داغ روز تبدیل شود.»

این نشریه فرانسوی زبان با "ابرقدرت" خواندن آمریکا و اینکه "ایالات متحده به چه می اندیشد؟" می نویسد: «باراک اوباما برای اطمینان بخشیدن به متحدانش در منطقه تصمیم گرفت تا آنها را به اقامتگاه دوم اش در کمپ دیوید دعوت کند. این دعوت به ماه مارس بازمی گردد؛ اما این گردهمایی چندان هم بر وفق مراد همه نبود و حتی حضور تمام وقت رییس جمهور آمریکا در کمپ دیوید نیز نتوانست "ملک سلمان" پادشاه سعودی را به حضور در این گردهمایی متقاعد سازد.

شاید این پادشاه ۷۹ ساله دیگر چندان رغبتی به انجام راهپیمایی‌های طولانی در جنگل کمپ دیوید ندارد؛ به ویژه اینکه سران دیگر شیخ نشینان خلیج فارس نیز در این گردهمایی حضور دارند و "خادم حرمین شریفین" [عنوان خودخوانده برای پادشاه سعودی] همواره خواستار آن بوده که جایگاهی ویژه و جداگانه نسبت به دیگر شیخ نشینان داشته باشد. ازسوی دیگر، برخی از سران دیگر کشورها که یا پیر یا مریض اند نیز نسبت به غیبت خود در کمپ دیوید عذرخواهی کردند.»

این نشریه به نقل از رییس مرکز تحقیقاتی خلیج فارس در ژنو اضافه می کند: «"کریستین کوخ"با کم اهمیت خواندن این غیبت ها معتقد است: "با توجه به اهداف این گردهمایی و ماهیت فنی مباحثات، افراد مناسبی در رده های بالا به کمپ دیوید رفته اند."»

لوتان می افزاید: «درهمین راستا، عربستان سعودی [با اعزام محمد بن نایف به نیابت از ملک سلمان] و همچنین قطر یا بحرین اعضایی از نسل جدید خود را به کمپ دیوید اعزام کرده اند. درحقیقت، ولیعهدهای موروثی که بخش اعظمی از سیاست کشورهای خود را دیکته می کنند به آمریکا سفر کرده اند.»

این نشریه فرانسوی زبان در ادامه یادداشت خود می نویسد: «در بحرین و سوریه، و از این پس در یمن، که ائتلاف کشورهای عربی در آن علیه پیشروی حوثی های مورد حمایت ایران سلاح بر دست گرفته، کشورهای خلیج فارس کم کم نشان می دهند که برخی اقدامات را جدا از متحد بزرگ خود به انجام می رسانند.

کریستین کوخ در ادامه می گوید: "از نظر عربستان سعودی، تمامی منطقه به دلیل "ساده لوحی" دولت آمریکا در برابر ایران درحال فروپاشی است." او می افزاید: "باراک اوباما تنها به عقد توافق اتمی با ایران [تا قبل از ۳۰ ژوئن] می اندیشد. ولی فعلاً دست ایران را باز گذاشته و حتی کوچک ترین اقدام ملموسی را چه در مورد سوریه، و چه در مورد یمن، از ایران مطالبه نمی‌کند."

کشورهای حوزه خلیج فارس خواستار یک ائتلاف نظامی همانند الگوی سازمان ناتو بودند: در صورت حمله علیه یکی از اعضای آن، کلیه دیگر اعضا می توانند مقابله به مثل کنند؛ حال آنکه از دید واشنگتن، به هیچ وجه امکان چنین حالتی وجود ندارد. ابتدا به این دلیل که این منطقه بسیار پرتنش است، و به ویژه به این دلیل که این امتیاز صرفاً برای اسراییل محفوظ نگاه داشته شده. کنگره و لابی‌های طرفدار اسراییل نیز به شدت نسبت به این مسأله هوشیارند.

چنین سازش ناپذیری‌هایی ازسوی آمریکا نسبت به تعهدات مکتوب‌اش، توضیح دهنده غیبت ملک سلمان است. این "میانه‌روی" واشنگتن نیز نشان دهنده سرعت عمل مداخله سعودی‌ها در یمن است که بخشی از آن نیز برخلاف خواسته ایالات متحده بوده است.»

لوتان با بیان اینکه "در کمپ دیوید همچنین بر لزوم همکاری در زمینه اطلاعاتی نیز تأکید شده" می افزاید: نحملات سایبری ازسوی ایران باعث هراسی در نزد این کشورها شده که دست کمی از هراس آنها از وقوع یک جنگ متعارف ندارد.

پادشاهی‌های حوزه خلیج فارس همچنین خواستار دریافت تسلیحات پیشرفته بیشتری شده اند. عربستان سعودی با تخصیص یک بودجه نظامی سالانه معادل ۸۰ میلیارد دلار [شش برابر بیشتر از ایران]، یکی از بهترین خریداران جنگ‌افزارهای آمریکایی است. که البته آموزش‌دهندگان نظامی که استفاده از چنین ابزارهای پیشرفته‌ای را آموزش می‌دهند را نیز نباید فراموش کرد.»

💘نام زهرا مشتق از نام خداست
زینت کرسی و عرش کبریاست💘

http://s4.picofile.com/file/8182645092/GM_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B5%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_70502.gif تالارفناوری وعلوم نظامی وبلا من

💘علاج درد مشتاقان طبیب عام نشناسد
مگر لیلی کند درمان غم مجنون شیدا را💔
دوشنبه 28 اردیبهشت 1394  10:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها