0

شناسایی 238 اثر از دوره پارینه سنگی تا قاجار در خوسف

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

شناسایی 238 اثر از دوره پارینه سنگی تا قاجار در خوسف

 بررسی های باستان شناسی شهرستان خوسف به شناسایی 238اثر از دوره پارینه سنگی تا قاجار شامل بنا ها ، محوطه های باستانی و معادن قدیمی منجر شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حسین صدیقیان سرپرست هیأت بررسي باستان شناسي شهرستان خوسف در پایان بررسی های باستان شناسی و در نشست گزارش به همکار با اعلام این خبر گفت:بررسی ها در شهرستان خوسف خراسان جنوبی نشان داد شواهد استقرارهای انسانی ارتباط نزدیکی با منابع آب دارد و با توجه به مستعدتر بودن بخشهای شرقی منطقه عمده استقرارهای پیش از تاریخی و تاریخی منطقه در این بخش واقع شده است.

او گفت: بر اساس شواهد دریافتیم که آنجامنطقه ای به جا مانده از دوره تاریخی اشکانی است که به طور جدی مورد توجه جوامع انسانی قرار گرفته و از آن زمان به طور کامل به سکونت گاه تبدیل شده است.

صدیقیان گفت: در این بررسی ها مشخص شد اوج شکوفایی استقرارهای منطقه در دوران اسلامی است و از این منطقه به عنوان قهستان در متون تاریخی یاد شده که شواهد باستان شناسی نیز موید این موضوع است.

به گفته وی، بررسی باستان شناسی خوسف منجر به شناسایی 238 اثر از دوره پارینه سنگی تا قاجار شد.

این باستان شناس، ثبت تمامی انواع محوطههای باستانی از آغاز حضور انسان در منطقه تا پایان دوره قاجار، گردآوری و تهیه نقشه باستانشناسی منطقه را از اهداف این پژوهش اعلام کرد.

او گفت: برپایی توالی سفالی منطقه از آغاز دوره نوسنگی میانه تا قرون متأخر دوره اسلامی ،تعین دورههای استقرار منطقه به وسیله تلفیق دادههای اهداف وتعیین ارتباطات درون منطقه و برون منطقهای خوسف در دورههای پیش از تاریخ تا اسلامی از دیگر اهداف گروه در اجرای این پروژه بود.

صدیقیان قرار دادن داده های خوسف در بافت پژوهشهای باستانشناسی شمال شرق و شرق ایران و تعیین کم و کیف وضیعت منطقه در این بافت را از اهم هدف های این بررسی باستان شناسی اعلام کرد.

او با اشاره به وجود معادن باستانی و محوطه های سرباره در خوسف خاطر نشان ساخت که در بخشهای غربی و جنوبی منطقه بررسی در حاشیه شرقی کویر بقایای 7 معدن باستانی ترانگبین، استخلک، چشمه پلنگی، قلعهزری، اسپورگ، هنگران و کلاته ملاخداداد شناسایی شد.

به گفته این باستان شناس، معادن مورد اشاره در چشمانداز کویری و کوهستانی واقع شده و با روشهای سطحی و زیر زمینی مورد بهرهبرداری قرار گرفته اند. اغلب این معادن بر فراز ارتفاعات و در بخشهای سخت گذر واقع شده اند.

او قله های اسلامی موجود در خوسف را به 3 دسته قله های سنگی کوهستانی بالای ارتفاعات نسبتاً بزرگ دوره تاریخی یا اسلامی با پلان نامنظم، قله های سنگی روی تپه ماهورها یا تک کوه های کم ارتفاع نسبتاً کوچک دوره تاریخی یا اسلامی با پلان منظم و قله های دشتی خشتی چینه ای متأخر اسلامی با پلان منظم تقسیم بندی کرد.

صدیقیان ابراز امیدواری کرد، در آینده با انجام کاوشهای منظم در برخی محوطهها همچون قلعه کهنه گیو، دوکوهه، محوطه تاریخی خور و خوسف، اطلاعات ارزندهای در زمینه گاهنگاری و بافت استقراری منطقه در دوران گذشته و برهمکنشهای فرهنگی منطقهای فرامنطقهای به دست خواهد آمد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 28 اردیبهشت 1394  7:51 PM
تشکرات از این پست
Lovermohamad
دسترسی سریع به انجمن ها