0

كوه ‌گرفتگي؛ بيماري ارتفاعات

 
bardia_m
bardia_m
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6374

كوه ‌گرفتگي؛ بيماري ارتفاعات

در سال‌ هاي اخير ورزش كوهنوردي در ميان اقشار مختلف جامعه گسترش پيدا كرده و همه هفته افراد زيادي در سراسر ايران به كوه مي‌ روند.

وجود وسايلي مثل تله ‌كابين و هموار شدن جاده‌ هاي كوهستاني، رسيدن به ارتفاعات بلند را آسان‌ تر كرده و احتمال بروز بيماري‌ هايي كه به عنوان بيماري ارتفاع شناخته مي‌ شوند را بيشتر از گذشته كرده است.

از هر سه نفري كه از ارتفاع پايين به ارتفاع متوسط حدود 7000 پا صعود مي كنند، يك نفر مبتلا به اين بيماري مي شود. بيماري طي 4 الي 72 ساعت اول صعود ايجاد مي شود.

در كنار دريا فشار هوا 760 ميلي متر جيوه است. با زياد شدن ارتفاع، هوا رقيق مي ‌شود و به همان نسبت ميزان اكسيژن هوا كمتر مي‌ گردد.

كاهش تدريجي اكسيژن بيشترين تاثيرات خود را بر سيستم تنفسي و قلبي ـ عروقي مي‌ گذارد.

تنفس در ارتفاعات، تندتر و عميق ‌تر مي ‌شود و ضربان قلب با نيرو و تعداد بيشتري خواهد زد. هر دوي اين مكانيسم‌ ها تا حدودي كمبود اكسيژن را جبران مي ‌كنند، اما در عوض دفع دي ‌اكسيد كربن(co2) نيز افزايش يافته و اسيديته ي خون كم مي‌ شود يعني خون‌ قليايي شده و ph آن بالا مي ‌رود.

كوه ‌گرفتگي حاد(acute Mountain sickness)

مجموعه علائم سردرد، ضعف مفرط، سرگيجه و تنگي ‌نفس، نشانه‌ هاي بيماري كوه‌ گرفتگي حاد مي‌ باشند. سردرد علامت اصلي اين بيماري است.

بايد دانست كه به دليل تابش نور خورشيد، كم ‌آبي، خستگي، گرسنگي و سردرد در ارتفاعات، مشكل شايعي است. فردي كه دچار سردرد است بايد ابتدا استراحت كرده، نوشيدني بنوشد و در صورت ادامه ي سردرد اگر يكي از علائم ذيل وجود داشت بيماري كوه ‌گرفتگي حاد مطرح مي ‌شود:

1- تهوع يا استفراغ

2-‌ ضعف يا خستگي مفرط

3- سرگيجه يا سياهي رفتن چشم

4-‌ بي ‌خوابيبهترين درمان كوه گرفتگي، كاهش سريع ارتفاع است و بدترين اشتباه، بي توجهي به علائم خفيف اوليه است چرا كه منجر به عوارض بسيار خطرناك از جمله افزايش فشار مغزي مي شود.

درمان

فرد دچار كوه ‌گرفتگي اگر به ارتفاع پايين برگردانده شود در عرض چند ساعت كاملا خوب مي ‌شود، اما براي درمان اين بيماري، بازگشت اجباري نيست.

استراحت و استفاده از دارو موجب بهبودي شده و فرد مي ‌تواند به صعود ادامه دهد. در‌ صورت امكان، 24 ساعت استراحت براي بهبودي كافي است و استفاده از داروها اين روند را تسريع خواهد كرد.

نكته ي مهم اين‌ كه فرد دچار كوه‌ گرفتگي حاد تنها در صورت بهبودي از اين بيماري مجاز به ادامه ي صعود است و در غير اين صورت صعود به ارتفاع بالاتر او را در معرض ابتلا به بيماري كشنده ي اِدم مغزي حاد قرار خواهد داد. بهترين درمان اين بيماري اكسيژن است اگر چه حمل كپسول اكسيژن اصلي ‌ترين مانع استفاده از آن مي‌ باشد.

در صورتي كه حال بيمار بد باشد از استازولاميد(دياموكس) كه نوعي مُدر يا افزاينده ي ادرار است و دگزامتازون با تجويز پزشك مي‌ توان مصرف كرد.

براي پيشگيري از اين بيماري هنگام كوه پيمايي موارد زير را حتماً رعايت كنيد:

*اگر مي خواهيد تنها يك روز به اين تفريح بپردازيد بهتر است خيلي سريع صعود كرده و بلافاصله بعد از آن به ارتفاع پايين تر بياييد. اين عمل بايد در كمتر از 24 ساعت انجام شود.

*اگر مي خواهيد مدتي را در ارتفاع بالا اقامت كنيد قبل از رسيدن به ارتفاع اصلي چند روزي را در ارتفاع پائين تر براي تطابق بدن با ارتفاع، به سر بريد.

* مصرف مايعات را افزايش دهيد و از رژيم غذايي پُركربوهيدرات(مواد قندي و نشاسته) استفاده كنيد.

 

* داروهايي نيز براي پيشگيري از اين بيماري وجود دارد كه براي مصرف آن ها حتماً با يك پزشك مشورت كنيد.

* سرعت صعود شما حداكثر روزي 300 متر باشد.چهارشنبه 1 دی 1389  2:13 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها