0

از کدام اپراتور موبایل، اینترنت بگیریم؟

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

از کدام اپراتور موبایل، اینترنت بگیریم؟

اینترنت نسل سوم با سروصدای زیادی پا به عرصه رقابت گذاشت اما در عمل سرعت گسترش این تکنولوژی نتوانست خودش را پا به پای عجله اپراتورها در تبلیغات پیش ببرد.
همراه اول اولین عقب نشینی را انجام داد و تصمیم گرفت حالا که تمام مشترکانش نمی توانند به نسل سوم دسترسی داشته باشند، آنها را به نسل دوم با سرعت حداکثر 196 کیلوبیت بر ثانیه میهمان کند.

ایرانسل هم که در افزایش قیمت خیلی عجله کرده بود حالا متوجه اوضاع شده و کم کم از مواضع قبلی اش کوتاه می آید. آنها برای دومین مرتبه قیمت های خود را پایین آورده اند. با تغییر قیمت ها در اینترنت همراه اول و ایرانسل باید به عقب برگردیم و دوباره بررسی کنیم که در شرایط جدید کدام اپراتور صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

بسته اینترنت اپراتورها یکی از محبوب ترین پیشنهادهای تشویقی این خدمات دهندگان در بین کاربران است. با توسعه به کارگیری تلفن های هوشمند در بازار دیجیتال دنیا و افزایش فروش این ابزار در ایرن، استفاده از دیتای موبایل به خاطر وابستگی بیش از حد اپلیکیشن های اندروید و iOS به اینترنت، گسترش یافته است.

از هنگامی که شبکه نسل سوم ایرانسل و همراه اول راه اندازی شد، انتخاب بسته دیتای مناسب و سرعت بیشتر برای استفاده از اینترنت، به جزیی از دغدغه های مشترکان حرفه ای و نیمه حرفه ای موبایل در ایران تبدیل شده است.

به دلیل ایجاد موج و تب استفاده از شبکه نسل سه در کشور به ترتیب دریافت پروانه این نسل توسط اپراتورهای مختلف، بسته هایی اینترنتی که ارائه می دهند را با هم مقایسه می کنیم. یعنی ابتدا به سراغ رایتل رفته و بعد از آن بسته های اینترنت ایرانسل و همراه اول را مرور خواهیم کرد.

بسته های رایتل؛ گران ترین تعرفه با پوشش بیشتر

 

اپراتور موبایل،اینترنت موبایل,خرید بسته اینترنت

رایتل که اولین اپراتور نسل سوم تلفن همراه ایران است، از ابتدا تعرفه بسته های اینترنت را برای سیمکارت دیتا متفاوت با سیمکارت های دائمی و اعتباری خود ارائه کرد. این اپراتور تا سال قبل نیز بسته های اینترنتی خود را در سه سرعت 128، 512 و 1024 کیلوبیت بر ثانیه دسته بندی می کرد ولی از ماه های ابتدایی امسال بسته های اینترنت این شرکت در دو سرعت 128 و 1024 کیلوبیت بر ثانیه به ترتیب با نام های اینترنت پایه و اینترنت حرفه ای ارائه می شود.

با یک نگاه متوجه خواهید شد اینترنت این شرکت از دیگر اپراتورها و حتی شرکت های اینترنتی گران تر است. رایتل که متوجه شده فعلا از نظر پوشش شبکه در موقعیت بهتری قرار دارد، با توپ پر وارد میدان شده است و البته سعی می کند با ارائه حجم رایگان شبانه، دل مشتری هایش را به دست آورد.

ارزان ترین مدل خرید اینترنت همراه از رایتل، بسته اعتباری هفت روزه با حجم مصرفی 200 مگابایت است. این بسته با سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه و اعتبار 30 روز، سه هزار تومان قیمت دارد. همین بسته با عنوان اینترنت پایه 30 روزه و حجم یک و نیم گیگابایت 12 هزار و 500 توان قیمت دارد. اگر بخواهید حجم بسته را تا سه گیگابایت افزایش دهید، قیمت آن بسته به 19 هزار و 900 تومان می رسد.

مشترکان سیمکارت های اعتباری و دائمی همچنین می توانند به عنوان مشترک حرفه ای به سراغ بسته هایی با سرعت 1024 کیلوبیت بر ثانیه بروند و برای استفاده از حجم 350 مگاتبایت در عرض 10 روز، شش هزار تومان پرداخت کنند. اگر بسته 30 روزه با ظرفیت 2 گیگابایت را بخواهید 23 هزار تومان و با ظرفیت 4 گیگابایت 37 هزار تومان پرداخت کنید.

وضع برای مشترکان سیمکارت های دیتا اندکی متفاوت است. این مشترکان که به خاطر تعدادشان مهمترین مشتریان رایتل را تشکیل می دهند باید بسته های 15 روزه یا یکماهه بخرند. اگر سرعت پایه بخواهید، باید برای 15 روز مبلغ 27 هزار تومان بپردازید و بسته هایی با حجم 500 مگابایت تهیه کنید. آنهایی که حوصله در افتاده با سیستم تمدید شارژ را ندارندت، بسته یکماهه را ترجیح می دهند. رایتل بسته یکماهه اینترنت پایه خود را با حجم دو گیگابایت به علاوه دو گیگابایت حجم شبانه، 24 هزار و 900 تومان می فروشد و اگر به حجم چهار گیگابایتی نیاز داشته باشید، باید برای آن 44 هزار تومان بپردازید.

اگر سرعت پایه جوابگوی نیازتان نیست باید به ناچار سمت اینترنت حرفه ای 1024 بروید. حجم یک گیگابایتی این اینترنت 33 هزار و 900 تومان قیمت دارد. آنهایی که حجم 2.5 گیگابایتی را نیاز داشته باشند باید بیشتر خرج کنند، حدود 46 هزار تومان و خرج آنهایی که به حجم پنج گیگابایت در ماه نیاز دارند، 62 هزار تومان.

اپراتور موبایل،اینترنت موبایل,خرید بسته اینترنت

از کدام اپراتور موبایل، اینترنت بگیریم؟

ایرانسل از وقتی پروانه نسل های سوم و چهارم را گرفت، سعی کرد به جای دسته بندی براساس سرعت، اینترنت خود را برمبنای حجم، قیت گذاری کند. این روشی است که اپراتورهای خارجی استفاده می کنند. با این کار در برخی مناطق یا در برخی از ساعات، سرعت اینترنت برحسب تعداد کاربران و حجم استفاده کنندگان تغییر می کند.

با اینحال میانگین سرعت در تهران حدود یک و نیم مگابیت بر ثانیه است. ایرانسل تنوع زیادی برای بسته های خود در نظر گرفته است که در بعضی مواقع گیج کننده است. بخصوص اینکه آنها هر چند وقت یک بار قیمت های خود را تغییر می دهند تا مطمئن شوند زیاد به ما خوش نمی گذرد.

اگر مشترک این اپراتور باشید، ارزان ترین بسته برای شما 500 تومان قیمت دارد. البته حجم 15 مگابیتی آن یادآوری می کند که تنها برای تست شبکه عرضه شده است. در مدل یکروزه قابل توجه ترین حجم 120 مگابایت است که هزار و 800 تومان فروخته می شود. سه بسته بعدی تنها به مشترکان اعتباری اختصاص دارد. یکی از آنها فقط شبانه است و دومی که 200 مگابایت حجم دارد، دو هزار و 500 تومان فروخته می شود.

بعضی از مشترکان ترجیح می دهند پول یک هفته را بدهند و کمتر دردسر بکشند. گران ترین بسته یک هفته ای 17 هزار و 500 تومان است و پنج گیگابایت حجم دارد. به جای آن می توانید بسته 300 مگابایتی بخرید که پنج هزار تومان فروخته می شود. اگر مشترک اعتباری ایرانسل هستید، خرید بسته 600 مگابایتی با حجم شبانه 2.5 گیگابایتی را دارید. برای آن باید هشت هزار تومان پرداخت کنید. این یکی جزو بسته های جدید ایرانسل است.

حالا که پای اعتبار بیشتر وسط آمده بد نیست نگاهی به بسته های یکماهه این اپراتور بیندازیم. ارزان ترین بسته یکماهه 200 مگابایت حجم دارد و پنج هزار تومان فروخته می شود. یک بسته یک گیگابایتی ماهانه ایرانسل که احتمالا می تواند مشتری بیشتری داشته باشد، همچنان مثل گذشته 13 هزار تومان فروخته می شود.

آنها یک بسته عجیب و غریب یکماهه هم دارند که 20 گیگابایت حجم دارد و 50 هزار تومان فروخته می شود. در دور جدید تغییر و تحول ها ایرانسل بسته جدیدی برای مشترکان اعتباری خود عرضه کرده که 500 مگابایت حجم روزانه و 2.5 گیگابایت حجم برای 9 شب تا 9 روز دارد. این بسته 10 هزار تومان فروخته می شود و به نظر می آید مهمترین بسته ایرانسل برای مشترکان اینترنت همراه یکماهه باشد.

با اینحال بهترین بسته های ایرانسل همچنان آنهایی هستند که تاریخ انقضای بیشتری دارند. مثلا می توانید در مدل سه ماهه بسته ای با حجم شش گیگابایت به قیمت 25 هزار تومان بخرید. اگرچه آنها بسته سه ماهه با حجم 50 گیگابایت هم دارند که بعید است بتواند چشم مشترکان اینترنت همراه را بگیرد.

ما بسته شش ماهه 9 گیگابایتی را هم توصیه می کنیم چون مدت زمان زیادی شما را نسبت به تمدید اعتبار بی نیاز می کند و 35 هزار تومان فروخته می شود. یعنی در هر ماه خرج اینترنت همراه تان پنج هزار و خرده ای می شود. اگر در جایی حضور دارید که پوشش شبکه نسل سوم یا چهارم ایرانسل رضایتبخش است، حتی می توانید خرید بسته یکساله با حجم 12 گیگابایت را امتحان کنید. حجم این بسته برای اینترنت موبایل بد نیست و قیمت 42 هزار تومانی اش واقعا وسوسه انگیز است.

بسته های همراه اول، قابل تفکیک برای نسل سوم و نسل دوم

اپراتور موبایل،اینترنت موبایل,خرید بسته اینترنت
 

همراه اول همین هفته پیش روش محاسبه بسته های اینترنت خود را تغییر داد. در نگاه اول به نظر می رسد قیمت ها افزایش پیدا کرده است اما وقتی دقیق تر به ماجرا نگاه کنیم، متوجه می شویم با تقسیم بندی بسته ها به دو دسته آلفا و آلفا پلاس این امکان فراهم شده که مشترکان صرفه جویی بیشتری در هزینه های خود انجام دهند به خصوص اینکه بسیاری از مشترکان در عمل همه دو و نیم گیگابایت حجم بسته های قبلی را استفاده نمی کردند.

بزرگترین چیزی که باید درباره بسته آلفا به عنوان اینترنت پایه این اپراتور بدانید، استفاده آنها از نسل دوم اینترنت موبایل است. این یعنی سرعت شان نهایتا 196 کیلوبیت بر ثانیه است.

خیلی ها همین اول کار ناامید می شوند اما بهتر است بدانید بعضی مشترکان هنوز در محدوده پوشش اینترنت نسل سوم قرار ندارند و به این ترتیب می توانند از خدمات بسته های آلفا با قیمت کمتر استفاده کنند. بسته های آلفا از نظر قیمت و حجم همانند بسته های هوشمند GPRS همراه اول هستند.

بسته اول 150 مگابایتی حجم دارد و با خرید آن می توانید 10 MMS ارسال کنید. اعتبار بسته یکروزه است و هزار تومان قیمت دارد. مدت اعتبار بسته دوم یک هفته است، 800 مگابایت حجم دارد و با آن می توانید 30 MMS ارسال کنید. هزینه این بسته پنج هزار تومان است.

بسته سوم با حجم دو و نیم گیگابایت عرضه می شود. قیمت آن 10 هزار تومان است و در مدت 30 روز می توانید از آن استفاده کنید. بسته چهارم 800 مگابایت حجم دارد و در مدت اعتبار هفت روزه آن می توانید از ساعت 23 تا هشت صبح به اینترنت متصل شوید. این بسته هزار تومان فروخته می شود.

اما همراه اول بسته های آلفاپلاس را بسته حرفه ای نوترینو می داند که با کمک آن می توان به اینترنت نسل سوم و چهارم متصل شد. بسته یکروزه آن با حجم 100 مگابایت روزانه و 100 مگابایت شبانه عرضه می شود، هزار و 500 تومان قیمت دارد. در مدل یکروزه می توانید بسته 300 مگابایتی روزانه بخرید، سه هزار و 500 تومان بپردازید و 300 مگابایت ترافیک شبانه هم هدیه بگیرید.

اگر در یک روز به حجم یک گیگابایت یا سه گیگابایت احتیاج داشته باشید، باید به ترتیب 9 و 10 هزار تومان پرداخت کنید.

همراه اول بسته هفت روزه آلفا پلاس را با حجم 100 مگابایت روزانه و 100 مگابایت هدیه شبانه، دو هزار و 500 تومان عرضه می کند. بسته هفت روزه 300 مگابایتی، پنج هزار تومان قیمت دارد و آنهایی که در هفت روز به حجم یک گیگابایت یا سه گیگابایت احتیاج دارند می توانند به ترتیب 10 و 13 هزار و 500 تومان کنار بگذارند اما می رسیم به بسته های یکماهه که طرفدار بیشتری دارد.

حجم 100 مگابایتی این بسته که 100 مگابایت هدیه شبانه دارد چهار هزار تومان است. حجم 300 مگابایتی اش هفت هزار تومان و بسته یک گیگابایتی و سه گیگابایتی به ترتیب 13 هزار و 17 تومان قیمت خواهند داشت. هر بسته هم معادل حجم روزانه خود ترافیک رایگان شبانه دارد. این بازه از ساعت دو بامداد تا هفت صبح خواهد بود.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394  7:20 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها